Piticlontzi de iulie-august 2004 (250)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

in intregime nush da` pe jumate soto, incearca sa mai plusezi;))

quote:
Originally posted by Nora

Daca bag si un tort si o placinta cu iaurt...capat iertarea pacatelor?



felicia, cum e tortu` krant, e din categoria minuturi? mai ca m-as baga si io;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Nora felicitari pentru promovare si sa iti traiasca inca o data copchiii sanatosi si fericiti. sper ca sunteti bine acum, da?
Felicia si eu astept reteta de la krantz te rog. eu am in week end comanda iar ptr ala cu capsuni, pentru ziua tatalui meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Carmen, de 2 zile caut caietul meu de retete....am amertit...nu stiu unde l-am pus....am vazut insa pe culinar krantul asa cum il fac si eu, numai ca in crema eu nu pun galbenu de ou iar blatul il fac fara apa minerala si ulei ci ca un blat de tort(blatul de baza)
deci pentru 2 torturi iti tr. 2 forme de cozonac
-blat-10oua, 10lingurifaina, 10linguri zahar....ouale se bat separat...se coace30-40min la foc mic
-crema: 2x500ml lapte,2x4 linguri faina(rase), 200-300gr zahar(cat vrei sa fie de dulce), 2 pachete unt, zahar vanilat(e f. important...cat mai mult sa-i dea aroma)...lapte cu zaharul se pun pe foc...se pune faina diluata in putin lapte rece(din 500ml), se amesteca continuu pana se ingroasa...cand se raceste crema se mixeaza cu nutul.

Blatul se taie in doua, se umple crema o data in mijloc apoi pe toata suprafata lui...blatul tr. sa fie ca o piramida.....baza sa fie suprafata cea mare, adica cum ar fi cu curu' in sus./..invers de cum s-a copt in tava....

si piesa de rezistenta care ii da tot farmecul la krant...se topeste zahar apoi se pun nuci intrgi nefaramate...eu aici fac dupa ochi...-5-6 linguri zahar/5-6 linguri nuci...pe o hartie de copt sau pe fundul unei cratite se unge ulei apoi se toarna zaharul topit cu nuca fierbinte....se da prin rajnita sau se sparge cu batatorul de jnitele.se presara pe tot tortul .

ca sa-ti fie mai clar si in imagini...uite aici
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/17121/Tortul-Krant-care-se-gaseste-in-cofetarii-rapid-si-delicios/

mie mi se pare f. simplu de facut...blat de pandispan-crema fiarta, apoi zaharul cu nucile...pac-pac l-ai facut imediat


Nora, m-a amuzat mesajul tau...cu toate ghinioanele tale...

edit...la crema am un dubiu mare...cred ca sunt de 2 ori 500ml...va rog sa ma iertati...si acum sunt in cautare de caiet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

danke, m-ai convins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,neatza...hai ca ma eliberai de-un stres,am predat un poster la care lucrez de-o saptamana,de mi-a afectat pc-ul un ochisor..asa ca ma simt deja in week-end
Noricico,zgarcita ce esti,adik crezi ca pentru cupii si promovare este de ajuns atat??...hai sa iasa soarele si pe strada ta si musai sa pui poze cu motanul incaltat:)...auzi da' la papucii aia rosii ce "intimeuri" asortezi??
Felicia multumim pentru reteta,o arhivez pan mi-oi descoperi gena aia de cofetareasa....meiii io m-am abtionat sa fac tiramisu in week-end ca o vazui pe Columbeanca ca facea,adik daca ea poate io nu??..asa ca plizzz bagati un link....
Vivia multa sanatate...io n-am ajuns la doctor inca,poate-s mai libera de luni...
pupicei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

da,da, daca poate columbeanca pot si io, la culinare ma refer:D poate ierea plicu` cu tiramisu` pe care numa` l-o amestecat c-o cana de lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oh, come on, daca dobitoaca aia face tiramisu eu sunt alien....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pako, sa ti traiasca sotul si nasul, spor la bucatarit ! Super faina reteta, nucile alea sunt dementiale.
Carmen, spor la copt !!!
Nora,
Ioana, gata muncile grele ?
Rox, tu sigur nu esti alien



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daria ai citit ce ti-am trimis cu site-ul ala anti-agening? cred ca pe moment daca nu gasesti in ungaria ar putea fi ok varianta aceea. plus ca nu e prea scumpa. daca intre timp nu se rezolva ti-am zis ca pe 11 ti le pot trimite. ma rog, pe 12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rox, ca de obicei, esti super Iti multumesc pt ajutor.
Imi spui cum se numeste in Ro produsul echivalent, ca nu mere`linku` sau sunt io prea bluonda, k sa nu zic altceva Ca daca nu e ceva specific "bolii", merge si altceva, zic io.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput