Comori de nov-dec 04 (174)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Miria fii serioasa cu daunatul, nimic nu e chiar asa negru.Antibiotice da, medicamente interzise, dar o jena in ga nici vorba.si eu am avut asa ceva la inceput de sarcina ca era iarna si am bagat ceai de tei cu lamaie pana mi s-a acrit, dar e adevarat ca mi-a recut.Am incercat si Homeogene-homeopat.Daca nu ai incredere nu lua si calmeaza-ti jena cu ceai cald.Ai voie sa fii ingrijorata dar numai pentru chestii serioase, pana atunci picteaza ca sa treaca timpul pana pe 7

Uite asta e www.youtube.com/watch?v=Vy1Xw5fsj4c" target="_blank">surpriza pe care i-am facut-o eu barbatului sambata seara.Pana sa ajungem acolo sa ma omoare si nu alta ca-i stric programul se sambata seara pentru cine stie ce prostie...era intors rau de tot pe dos de la servici, la sfarsit ne-am pupacit duios ca i-a placut.Ufff, am scapat s de data asta.

februarie , martie

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MIKI - Si pe tine te-a deranjat gatul in primul trimestru de sarcina?! Haide! Haide! Zii tot!!!
Eu n-am nimic doar ma ustura nitel si este ceva mai rosu valul palatin. Asta-i tot!
Deci, cum a fost la tine!!!
Haaaaide, incurajeaza-ma!

Multumesc frumos, Cici si tu zici ca nu-i nimic?

Doamne, cate am citit pe net!! Sunt disperata!

Monica ma doftoricesc cu lamai, ceai, miere, mamaliga calda si siropri de ghimbir si brad.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Miria zau asa.Daca doamne fereste aveai febra si alte simptome naspa de raceala iti faceai asa griji mari, dar pt un rozulet in gat? nu e de lasat asa, dar baga vit C naturala si trece.Da, am avut rosu in gat, adica ma ustura exact cum explici tu de dimineata si simteam peste noapte uneori uscaciune in gat pana imi provoca tuse.Si faceam ceai ca-mi ameliora si senzatia de disconfort.Si asta pt ca era noaptea de revelion cand am aflat ca sunt graviduta si am sarbatorit de fericire numai afara

februarie , martie

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Dana din pacate tatal meu purta cel putin la minte niste ochelari de cal si in conceptia lui comunista nu concepea ca eu sa invat ungureste, asa ca n-a lasat-o pe mama sa ma invete.Sunt singura din famiglie care nu vorbeste, am avut in copilarie niscaiva momente cand mai intelegeam ca stateam cu rudele mele in vacanta, dar fiind o limba grea nu sta in creieras decat daca o vorbesti constant.

februarie , martie

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Mai fetelor nu aveam de curand o noua mamica intrata in grup? scuze nu mai stiu nick, dar arata-te !

februarie , martie

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Miria,sanatate multa.
Nu te ingrijora pentru un pic de rosu-n gat. Nu afecteaza cu nimic samburelul.

Cici,multa veselie,ca de obicei. Ce tortulet ati papat voi acolo?

Ele,sanatate multa la pui mic.

Monica,ai elucidat misterul? Sanatate multa si la voi.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc fetelor, sper sa fie bine si la noapte ea asa ziua nua re absolut nimik, nimik ciudat
si somn usor

miki, super faina surpirza...unde a fost spectacolul?

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Neata!

Miki, spune si oamenilor amarati care nu au voie sa deschida youtube (ca mine)ce surpriza ai prestat, ca sa nu mor de curiozitate pana la sfarsitul programului!

Monica, nu cred sa fie ceva grav cu sangerarea, ma gandesc ca daca e vreun pic prinsa de raceala , o fi mai inflamata zona,si cum e vascularizata tare, daca se scarmane pe acolo, mai pateste asa ceva.

Miria, eu o sa fiu mai scorpie: in stilul asta, pana la sfarsitul sarcinii te imbolnavesti garantat de nervi. Relaxeaza-te , ca stresul asta permanent ii face mai mult rau lui bb decat o banala usturime in gat. Fii linistita, ca sunt mamici cu probleme grave si tratamente pe masura ,care duc sarcina si bebe iese fara nici o "defectiune". Bucura-te de perioada asta si nu te mai gandi la lucruri rele, nu mai citi toate prostiile (eu am reusit sa-mi amarasc sarcina cu Bianca la care nu am avut absolut nici o problema de fapt, numai citind si gandindu-ma aiurea- si acum ma gandesc cat de tembela eram si ce ineptii imi treceau prin cap; apoi DD m-a "pedepsit" la Mihnea si m-a umplut de contractii din luna a 6-a incolo, ca sa am si eu o problema reala...)

Eu am supravietuit cu bine la stomatolog, sincer mi s-a parut mult mai nasol decat nasterile; marele noroc a fost ca anestezia a fost beton si nu am simtit nimic, numai senzatia sinistra de a-mi fi fost taiata gingia si gaurita cu instrumente de tortura horror (merci Adriana ca nu mi-ai descris mai amanuntit). Dupa aceea nu m-am umflat prea tare , si nici durere n-a prea fost. Iata ca o facui si pe asta!

In we am fost la munte , vreme buna, copii alergati in voie (au fost 4 copilasi deci s-au distrat cat au putut)Chiar ma gandeam ce bine e ca au mai crescut, nu a mai fost necesar sa stam cu ochii pe ei in permanenta.Au dormit azi noapte neintorsi, abia am tras de ei dimineata pentru gradinita.

Cici, abia astept sa vad si eu pozele de acasica!

Andreea, ce mai face burticoiul?Sper ca sunteti OK si esti sprintena ca o gazela. Simonacip ce o mai face?

Try, v-ati vindecat ? Gata pregatirile de vacanta si bagajele?


Roxana&Co

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Miria eu am facut si injectii ampicilina in primul trimestru de sarcina.Si eu eram innebunita ca nu e voie si dr mi-a zis ca doar sunt si tratamente pt gravide ca doar nu o sa stea cu mainele in san si se uita la tine cum faci febra sau behai cu tusea de te apuca avortul (asa pateam eu). Nu e de dorit dar se mai intampla.
Curaj ca o sa fie totul bine.

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Neata tuturor si Paste fericit celor ce-l sarbatoresc acum.

Tocmai scrisesem un ditamai mesajul care mi s-a resetat asa ca scriu din nou. Miria cam ce a spus Roxana, voiam si eu sa spun. Si eu am avut parte de usurimile in gat asociate cu uscaciune si gust metalic, astea din urma fiind specifice in sarcina. Nu cred ca e motiv de ingrijoare, daca nu ai facut febra sau alte complicatii. Lui bebe ii face mai rau starea ta de spirit, asa ca fi zen si asculta sfaturile fetelor: ceaiuri, lamaie, miere, chiar si trat homeopate. Si nu mai lua drept regula tot ce se scrie pe net, se si exagereaza mult.

Monica, sanatate Ruxitei....poate e un pic racita si are narile mai sensibile si un pic iritate...nu am inteles exact cam cat sange ii curge din nasuc.

Aici a nins si deci Pastele catolic e mai degraba Craciun, dar asta e. Stam in casa la caldura. David a iesit cu tati in curte si au facut un amarat de om de zapada. Patrick e cumintel, papa bine,uneori chiar pare ca nu se mai satura numai cu sanul, dar nu ma las (nu-i baf formula inca). Mai e un pic si pe la 6 luni incep diversificarea, asa ca rezistam. Noaptea doarme bine (de la 9 pana pe la 7, cand ia prima masa), dar ziua nu prea mai doarme si vrea tot timpul sa ne jucam cu el. A inceput sa reactioneze la mascariile lui frate-su, rade si il urmareste cu privirea. Ii accepta acum si dragalelile, desi uneori sunt destule de posesive si cred ca atunci il enerveaza ca mai plange uneori. In rest, nu prea ma pot plange de ei... doar ca primavara asta se cam lasa asteptata (poate de-aia si melancolia mea de zilele trecute) si eu as vrea sa mai evadez pe undeva si aici nu prea avem unde.

Ma duc sa vad si eu pozite cu fetele vesele, ca sa ma binedispun.

si o zi cat mai frumoasa

Mami de David (18.11.2004) si Patrick (18.11.2007)

Mergi la inceput