Bucurii de sept-oct 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

quote:
Originally posted by MamiLili



Copil bolnav, palid, moale precum carpa, revin cand ne inzvdravenim.

Itzy din intamplare am vazut ultima postare, uite ca m-au mancat deshtele exact cand m-ai amenintat!


**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006) - campion la pozne

"Binele omis, raul comis si timpul pierdut sunt trei lucruri regretabile" - M. Cotrau





of of offfffffff....sanatate multa ...lasa du-te la el si ai grija...

------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

salutare fetiliiiii,

itzy au inceput sa ma manance pe mine "destele" . Vad ca indemnul tau de a ne scrie si de a o manca degetele a avut efect si la princess si ma bucur sa-i vad postarile zilnic.
Mira vazut ca intrebat de mine, pe aici is, lipsa de timp, ceva intalniri cu domni de la Bucuresti, care s-au plans de traficul infernal de la voi bucurestencelor si carora "le place enorm Oradea"
vazut poze cu Matti fotogenicul si frumosul si mi-a placut enorm cum mergea el de manuta cu Ruxa
Gety folosim klorane si SebaMed, dar auzind de ce contine klorane, sincera sa fiu habar nu aveam, am sa ma reorientez si eu
lilina reintalnire frumoasa cu puiul tau!
Adriana LA MULTI ANI! fericiti si plini de impliniri impreuna! ehehe, si noi facem anul asta 10 impreuna, dar pana acum vad ca itzy e veterana, pana se mai anunata cineva
princess, noi am inceput operatiunea olita, dar cam fara succes, am avut probleme cu constipatia si inca mai recidiveaza si in momentele acelea se ascunde si plange, desi uneori o cere si sta pe ea, dar nu face nik.
mamilili multa sanatate puiului mic.
lexi, felicitari pentru noptile dormite! si eu vreau!!
Chiar asa se mai trezeste vreo bucurie noaptea sau a ramas numai a mea?? inca dau vina pe masele care si-au scos cate un colt (nu are nici una afara, acum incep)
Adina de cate ori ne povestesti de gemenii tai mi-i si imaginezsi zambesc de una singura, trebuie sa fie tare simpatici.
fetele din Iasi stiti ceva de eloise??? nu ne-a mai scris demult. sper ca sunt bine si sanatosi.

multumesc fetelor pt informatiile legate de laptic, au fost bine-venite toate informatiile, cred ca am sa o trec si eu pe Milumil, pt ca la noi ba trece, ba revine constipatia si nu mai stiu cum sa-i dau de capat, deci vom incerca si asta!!!!

pup you all






***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Adriana, multi ani fericiti impreuna! Ce tinerei erati in poze!

Lili, sanatate puiului bolnav, sa scapati repede.

Xandrutza, de mult ma tin sa zic: ai o copila adorabila, ma topesc dupa buclele ei!

Noi ne pregatim sa mergem la oftalmo, Teodor s-a trezit iar cu secretii verzulii la ochisor.
Si luam biseptol, caci nu ne-a trecut raceala.



votati: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Am citit repede-repede tot din urma, vazut poze, citit impresii, bagat la cap.

Scumpik, imi pare rau ca te-am ratat, mai ales ca erai si cu Luca.

La noi azi a nins cu soare!!!

Cu Eloise am vorbit ieri, sunt sanatosi, voiosi, voinici, prinsi cu multe activitati. Sper sa intre pe net curand.

Lilina, azi cand am fost la spital am profitat si-am intrebat de vaccinul Prevenar. A zis ca-i f bun si-l recomanda cu toata increderea. Precizez ca dr e prietena de familie cu noi si opiniile sale sunt mereu sincere, neinfluentate de alti factori.

Scuzati-mi stilul telegrafic dar sunteti mame si stiti ca atunci cand e puiul bolnav nu-ti arde de nimic.

End of transmission.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

da Ramo si mie imi place ca de acum scriu mai des Mephala, Floricel si Princess

Mephala imi pare rau...secretiile astea sunt cauzate de o raceala...conjunctivita....sau l-a tras curentul pur si simplu?

------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Pai Ramo, in general si Maria mea se trezeste noaptea, azi-noapte a fost o exceptie care nu cred ca se va repeta prea curand din pacate.
MamiLili, mephala, off, multa sanatate lui Mathias si lui Teodor!
Princess, inca nu i-am luat olita Mariei si, dupa lungi consfatuiri cu sotul am hotarat sa-i luam olita obisnuita. E posibil ca operatiunea sa esueze si atunci ce sa fac cu o olita sofisticata? Daca operatiunea va reusi, peste cateva luni ii voi lua si reductor din acela. Dar deocamdata nici nu am inceput "operatiunea olita", tot zic "lasa ca mai e timp"...
Adriana si Itzy, multi ani fericiti impreuna , wow, aveti ceva vechime! Cand va aud pe voi de cat timp sunteti impreuna, imi dau seama cati ani din viata mi-am irosit eu aiurea intre 4 pereti, singura . Noi anul asta abia implinim 5 ani de cand suntem impreuna si 3 de cand suntem casatoriti.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Fetelor, scrieti atat de mult de la o vreme ca nu mai pot tine pasul cu voi. incerc sa recuperez tot ce a ti scris de o saptamana incoace dar cu greu.
Legat de tema saptamanii sunt cam in asentimentul vostru, cu precizarea ca eu de fel sunt mai fixista si mai dura, asa ca Rares are parte un pic de un regim militar. Urasc dezordinea si murdaria. Nu prea il las sa faca de capul lui, dar nici nu il inchid in camera. Chiar are la dispozitie 4 camere,un hol mare, o bucatarie, o baie si 2 balcoane 9mai putin baia lu' tati din motive doar de mine stiute) dar evit sa isi faca un obicei din a insira si a cotrobai prin toata casa. Probleme cu priza, aragazul, WC-ul si alte cele avem si noi din plin. Una am rezolvat-o: nu mai trage nimic de pe masa de cand s-a ars cu lapte cald (mi-a tras prosopul pe care statea o cana cu lapte). in schimb cuptorul mereu il incearca sa vada daca arde si tot nu se satura (sado nu alta), iar prizele este belea: cauta jucarii sau un pix cu care sa scoata capacelele de la ele si sa bage el una alta (adica vreun incarcator de telefon). Problema asta incerc sa o rezolv acum: i-am luat un prelungitor si 2 stechere si vad ca azi si-a facut de lucru cu ele. Acum cat o dura si s-o plictisi de ele. parca vad ca maine se intoarce la prize.
De dorit ptr copilul meu? Ca si voi, sa fie in primul rand sanatos si fericit cu ceea ce pot sa ii ofer si peste ani multumit de viata lui. In ce priveste acordul partilor participante: aici mi-e cel mai usor ca in general sunt singura, nu prea are cine ma contrazice. Daca este si sotul acasa nu ma contrazice in decizii niciodata, ba mai mult, eu am tendinta sa il critic si pe el si el mereu zice catre Rares: hai sa facem ca mami ca luam bataita amandoi!
Despre sapunuri/sampoane: eu de la nastere folosesc sapun de la amaway cu glicerina si miere si ptr piele si ptr cap. I-a mers foarte bine, drept urmare inca nu am schimbat nimic. Sunt tare multumita de el si il folosesc si eu cu succes ptr fata si zone intime.
Despre lapte: Eu ii dau lui Rares 3 feluri: de-al meu (seara nu vrea sub nici o forma alt fel de lapte decat tzitzi a lui de care nu cred ca va scapa prea curand, dar nici nu ma mai stresez sa il intarc (o placere are si el mititelul), lapte praf milupa junior pe care l-am introdus de cateva zile la pranz la nani (bea singur biberonul si se culca, am ajuns de la 30 la 90 ml azi, il accepta dar destul de putin), lapte de vaca de 1.8% grasime (mi se pare mult prea gras de 3.5% ptr stomacelul lor) pe care il bea in cantitati f mici dimineata (uneori, o data la 3-4 zile max 40-50 ml, mai exact o canuta mica mica) sau in grisul cu lapte, orezul cu lapte...etc.
Rares nu mai papa nimic noaptea de la 11 luni cand m-am hotarat sa il dezvat de trezitul noaptea ptr lapte, a fost greu, a plans, mi se rupea inima, dar se pare ca a meritat. De trezit se mai trezeste si acum uneori, dar primeste doar biberonul sau canitza cu apa. Trecerea a fost de la tzitzi la bibe cu ceai, apoi la apa. Insa nu va spun cat putea sa urle dupa tzitzica lui, credeam ac nu o sa reusesc niciodata sa il despart de ea noaptea, dar uite ca am ajuns sa sugem numai seara la nani. Cred ca dezvatul de supt noaptea este f greu si presupune nopti grele de plansete si tzipete la orice copil. Chiar si trezitul ptr baut lichide prea multe mi se pare daunator. Rares nu bea decat o gura doua de apa, de sete si se culca la loc, in cel mai rau caz il iau putin in brate si gata. Avem insa si nopti cand se trezeste urland, nu vrea nimic, atunci este cel mai greu (probabil dintii pacatosii sunt de vina).
Spunea cineva ca da fructe seara: cred ac este o mare greseala: fructele fermenteaza si ii deranjeaza noaptea. Noi am trecut de la iaurt sau orez/gris/cereale/melcisori cu lapte la ceva mai consistent, stil felul doi, sau ou. De atunci doarme destul de bine (cand doarme).
Pe afara vad mereu copii cu diverse in mana: covrigi, pufuleti, grisine. Mamicile lor se vaita ca nu le papa copilasii. Eu nu i-am dat niciodata lui Rares sa pape intre mese, tocmai ca pana la 10-11 luni a mancat tare prost. De asemenea scaunelul de masa cred ac este sfant. Noi mancam toti la masa, sau cel putin eu (in formula de 3 suntem mai rar) asa ca de cate ori ii dau lui sa pape, pap si eu macar 2-3 linguri cat sa ma vada ca si eu mananc. Mai ia el o gura, mai iau si eu 2. Partea proasta este ca el papa cu o linguritza (adica mai mult se balaceste in castronel), iar eu ii dau cu alta. De cele mai multe ori ajung sa mananc si eu tot cu linguritza cu care ii dau si lui. Uneori realizez cand ma ridic de la masa ca lingura mea este nefolosita. Nu este deloc igienic sa ii dau sa pape cu lingura cu are mananc si eu, dar facem si compromisuri, asta este. Numai la fructe Rares papa cu furculita singur. Pana de curand si la noi mesele erau mai mult joaca, dar usor usor am renuntat la jucariile de pe masuta scaunellului si in cel mai rau caz mai capata niste doape de sticle sau 2-3 linguri pe care le bate in masa. daca nu vrea sa pape il dau jos de la masa si il trimit la el in camera (asta este pedeapsa cu statul la colt, e deja rusine sa fie trimis la colt sau in camera). Daca ii este foame vine singur inapoi si cere papa, daca nu, nu il oblig. Eu ma duc dupa el sa vad ce face si il intreb daca vrea sa mai manance sau vrea sa se joaca si el isi alege singur. Cred ca daca nu mananca 2-3-4 zile decat fructe si cereale sau mai stiu eu ce, ceva usor nu este un capat de tzara. Cand il obligam sa pape la inceput nu faceam decat sa ma umplu de nervi si atunci cred ca m-am procopist cu o gastrita. de atunci am zis ca nu merita sa ma imbolnavesc, atata timp cat el nu moare de foame cu 2 biscuiti si o cana de lapte. Si bine am facut. Usor usor si-a format un program de masa pe care ma chinui sa i-l pastrez zi de zi.


Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Tocmai azi am achizitionat si eu enciclopedia, iar de luna aceasta am hotarat sa sitez achizitionarea revistei Mami care devine din ce in ce ami neinteresanta (ptr mine). Deja sunt mai bine de 3 ani de cand o tot cumpar, asa ac nu imi mai ofera nimic nou.
Operatiunea olitza noi am inceput-o la 7 luni, a mers perfect pana la 1 an, intre 1 an si 1.2 ani a mers naspa, am fost plecati o luna si desi am avut-o la noi am cam neglijat si a devenit un esec total la intoarcere. Am inceput acum sa stam fara scutec, cu chilotzei si deja avem o luna de cand tot spalam pisalei si cacacei, am achizitionat 1 duzina pantaloni si 1 duzina chilotei. Facem prin toata casa dar stergem imediat. este tare greu. Rezultatul: a inceput sa spuna cand face, chit ca spune exact in momentul respectiv. De 3 zile chiar mai nimerim cate un pipilic. Edit: avem olita normala si reductor pe care sta cu placere dar degeaba.
Sanatate multa la puiutzi bolnavi. Am fost si noi cam muciosi o saptamana dar ne-a mai trecut. Nu i-am dat nimic decat picaturi seara si ser fiziologic din belsug, plus ser efevrinat.
In rest noi suntem bine, foarte energici, dorminm bine de 3-4 zile, foarte prost in week-end cand era sa fac crize nervoase ca nu a dormit 2 zile deloc si era super agitat si plangacios.
Fi-miu are o dambla sa alerge prin casa si cade destul de des impiedicandu-se de jucarii sau in propriile picioare si de fiecare data isi sparge buza, cred ca are un dinte care este crescut mai in afara si ii perforeaza buza mereu ca este in acelasi loc de fiecare data. Este din ce in ce mai vorbaret, mi-e drag de mor, vorbeste f pocit dar ma incanta ca are ambitie sa repete, ceea ce acum cateva sptamani nu ar fi repetat ceva nici picat cu ceara, stie ca are 4 ani 9nu vrea sa il zica pe unu si ii place cum suna 4) si ca sta in puu (adica Prundu, cartierul nostru), ii cunoaste pe toti prietenii lui din cartier dupa nume, se bucura de fiecare data cand ii vede, ii place topoganul si joaca la nisip (chiar si azi am fost in parc pe un vant si un ger cumplit, eram singurii pe acolo).
De vreo 2 saptamani am avut-o pe finutza mea (3.2 ani) cateva ore pe la mine in 2 zile iar Rares s-a jucat f f frumos cu ea, s-au mai certat, au comunicat fiecare pe limba lui. Mi-a fost tare drag sa ii am pe amandoi in casa. va veni si luni si abia astept ziua. Eu am facut f multa treaba cat timp ei au stat impreuna. Chiar am reusit sa spal si eu geamurile de la dormitoare si de la un balcon in week-end si luni si dupa aceea a plouat si mi le-a facut varza iar, drept urmare celalalt balcon va ramane nespalat ca nu mai am curaj pana nu vor anuntza cel putzin o luna de soare. Ma chinui sa fac si eu putzina curatenie de Pasti, dar singura nu prea reusesc.
Cred ca nu am mai scris de 100 de ani atata, vedeti ce bine este ca imi doarme baiatul de 2 ore???? Uraaaaa!!! Sa il tina tot asa. record de somn in ultimile 3-4 luni.
Va pup pe toate si fug la puiul meu care maraie in patut pe semne ca e satul de somn.



Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Ziua buna fetelor....scriu repede ca sunt mai tot timpul pe fuga...

Am tot citit, am vazut si pozici...nici nu stiu cu ce sa incep..aveti un ritm ametitor..

Produse de baie : de la nastere Nivea si sampon si sapun si balsam, ca de - noi suntem parosi (l-am tuns la 1 deja de 2 ori..si are parul acum cat un deget de-al nostru lungime ) ...si cand ma gandesc ca vine varaaa..
Bubchen - noua ne-a facut bubite, am incercat 2 seri cand avea grasu 3 luni...

Despre olita: nu am inceput operatiunea...mai la vara cand vom fi mai lejer echipati

Despre mese: noi nu ne-am plans niciodata de pofta d e mancare, ii dau si intre mese sa pape - fructe - ii dau un mar in mana si il papa singurel cu tot cu coaja, sau banana care o papa ca pe felia de pepene....sta cu multa placere in scaunelul de masa si linistit, papa jumate de masa singurel cu lingurita/furculita si apoi intervin eu, totul fara paine. Cereale nu-i mai dau de la 1,3 ani.

Despre lapte: noi inca suntem pe Nan junior...sa vedem pana cand, ca nu prea il mai serveste decat seara vreo 100 ml...

Lili - sanatate multa lui Mathias...dar a fost as arau de ai ajuns la spital???
Lilina - ma bucur ca a fost ok la servici!
Mephala - sanatate multa puiului!
Lexi - felicitari pt noaptea dormita...la cat mai multe1noi dormim de la 2 luni toata noaptea, exceptie au facut noptile cu dureri de dinti/masele...dar oricum fara papa noaptea


Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!
Greutate:58kg(1,55m) Deadline- 1.03.2008 Target: 3 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

MamiLili, merci pt.informatie, m-ai convins, o sa-l facem

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput