Bucurii de sept-oct 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Neatza, eu dau un ceai verde, cafea nu mai am in casa, am renuntat.

Itzy, Sandra, va multumesc.
Sunt tare scumpi si-i iubesc enorm.



votati: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Neata. Cristina multumim de cafeluta si mephala pt ceaiul verde si eu consum .

Beatrix multumesc .

Mirabela sper ca nu te-ai suparat pe mine in legatura cu tema sapatminii. Facusem doar o constatare ca se discuta mai lejer de lapte. Eu personal nu am avut nici dispozitia nici timpul necesar sa raspund la intrebari, dar asta nu inseamna ca am ignorat , am citit toate postarile.

Pe scurt cred ca toate ne dorim cam aceleasi lucruri pentru copii nostri spuse sub forme diferite. Eu stau si ma gindesc ce se va intimpla in momentul in care vor intervenii factorii externi: gradinita, scoala, prieteni, educatori, anturaje etc atunci va fi marea problema, daca ii vom putea supraveghea si tine sub control in limita in care ne dorim.Plus ca si personalitatea copilului va aavea un rosl important pe care o vom putea modela noi cit puteam la virtse fragede dar dupa.....devin mai rebeli.Dar cum parinti si copii perfecti nu exista ne vom descurca cu siguranta.

Citesc si revin.

GETY sanosan.

Sephora
l-am vazut pe cavalerul Matty si pe noul membru al familiei.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Cristina ma ingrijorasem deja, vazui ca nu mai apari, merci de cafea!

Gety Sanosan, corp si cap.

Pufy foarte de acord cu tine legat de fazele trecatoare, noi am avut cam asa: se dadea cu capul de fotoliu sau de canapea, apoi leganat noaptea, apoi voia cam tot timpul in brate (dupa ce am fost in spital), apoi voia la calculator la filme pe youtube, etc. Toate au trecut de la sine, ajutat si de noi prin distragerea atentiei.

Itzy noi papam cereale doar cu lapte dimineata si seara. Eu ii dau 8 cereale + 4 fructe + calciu de la Nutriben. Parerea mea este ca nu mai e valabila chestia cu trezitul noaptea din cauza laptelui, ei sunt destul de mari acum, mananca destul ziua si teoretic nu mai e nevoie.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Neata!

Cristina, ai implinit 37 saptamani! Ce bine imi paree!

Sa concluzionez: Sanosan, Klorane, Hipp am vazut la Kaufland, de Bubchen care ma tenteaza pe mine n-a zis nimeni nimic. Am vazut ca-i nemtesc.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Itzy al meu gazuc mananca lapte doar dimineata cu cereale(Cheerios) , ca frate-sau....in rest pauza totala!Daca ii dau lapte gol isi face greata(o fi semanand cu mine...)
Si chestia cu trezitul noaptea eu zic ca la varsta aceasta nu e o necesitate pentru organismul lor, ci e obisnuinta!
Ai putea incerca sa-i diluezi trepatat, tot mai tare laptele de noapte, poate astfel veti scapa de biberonul de noapte(eu asa am procedat si reusit cu Alesio....Nicolas n-a vrut alt lapte de cand l-am intarcat, deci nici biberon...ti-am zis mai sus singura varianta pe care o accepta!).





www.doctorbun.ro/" target="_blank">Voteaza medicii romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

MamiLili, pe unde eshti?

Eloise????

La Iasi lapovita dimineata, zici ca ne indreptam spre iarna, nu spre primavara.

Azi noapte am dormit mai bine, Maria s-a trezit dupa apa pe la 2 si dupa laptic pe la 4,40. Acum doarme dupa lapticul de la 7.

Pana la urma m-am hotarat sa-i iau si eu Milumil Jr. Am sunat dr. si a zis ca pot sa-i dau si am sa procedez ca Scumpik_lui.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Pufymic, la noi greu renunta Maria la lapticul de noapte. Am incercat sa-i dau apa, sa o pacalesc, dar s-a trezit de-a binelea. Acum am procedat la altceva: ii scad cantitatea treptat. Am ajuns de la 120 ml. sa-i dau numai 80 ml. noaptea. Pentru la noapte ii pregatesc 60 ml. lapte si 10 ml. apa.


Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

quote:
Originally posted by mephala30

quote:
Originally posted by itzy-bitzy


Mephala, Pufy, Xandrutza dar voi dc nu ne povestiti cum se inteleg prichindeii vostri cu fratiorii/surioara mai mare?




In general, se inteleg.

Concretizand, ce fac rau:
- se cearta de la jucarii (sunt jucarii intr-un singur exemplar si in aceeasi clipa vor amandoi cutare masina, sau mingea cu spidermen...), se imping. Teodor il copie pe Iustin pana si-n gesturi (alearga impreuna prin casa, danseaza in cerc pana ametesc si cad, se fugaresc, duc piciorul la cap, calaresc fotoliile si canapeaua...)
-Iustin nu-l accepta prea des in jocurile lui (prefera sa se joace cu mine sau cu taica'su)...bineinteles, duc munca de lamurire: trebuie sa te joci cu fratele tau pentru ca...
Ce fac bun in comun:
-chiar daca nu-i e foame, dar il vede pe frate'su mancand, mananca si el
-se uita impreuna pe laptop la diferite piese (vaca lola, crazy frog,...)
-Iustin ii citeste povesti lui frate'su, picteaza impreuna, modeleaza plastilina, il lauda cand face pipi la olitza, il cearta cand greseste ceva (imi spune: mama, eu am grija de Teodor, , nu tu)
- il pupa seara, inainte de culcare, cand isi marturiseste dragostea de frate,

cam asta imi vine in cap la ora asta, mor de somn si ma duc la culcare.




Participam la concurs:

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me





Of, of tare mult imi doresc si eu al doilea copil, mai ales sa vad si eu asemenea momente. Dar cine stie, nu-i timpul pierdut nici la 37-38 ani, ca vad mamici a doua oara si aceasta varsta.
Abia implinesc 34, sunt "tanara", nu?



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Itzy, multumesc pentru informatia despre "parabeni".

Sandra, Maria mea e pasionata de matura de paie, dar nu sa mature, ci s-o jumuleasca. Am zis ca-i iau una noua azi, ca mergem in Selgros, sa se joace cat o vrea.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Adina foarte mishto faza cu escaladatul cazii, vecinii mei au gemeni baieti si tare simpatici sunt, fac tot felul de ghidusii, e fain ca sunt 2 si se joaca impreuna, eu cred ca se dezvolta altfel un copil cu un fratior.

Monica cum sa ma supar, nu sunt asa de suparacioasa de felul meu. Eu am spus "fiecare cu ce-l doare" pt. ca nu ma intereseaza laptele praf, apoi am explicat ca David nu bea decat lapte de vaca.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput