Prichindei martie - aprilie 2005 (126)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Hai ma andrruzza ca noi am glumit
Finding Nemo a fost primul dvd al lui Bubu si ne place si noua f mult.E haios si nu e deloc "monstruos"ca alte desene.Ca tot intreaba Anca_Micaela,noi avem pe langa dvd-urile din Grecia cu cantecele f frumoase pt copii,urmatoarele:Madagascar,Jungle Book(editia Disney si cu dublaj in romana),Winnie and the Heffalump,Cars(tot dublat si-n romana)dar pe care nu vrea tac´su sa-l vedem ca cica-s cursele de masini prea violente pt retina lui),Little Mermaid si nu-mi mai aduc acum aminte...

Lui Bubu ii citim absolut in fiecare seara(uneori si peste zi),stie toti zeii Olimpului din mitologia greaca,are cred peste 30-40 carticele(fara exagerare) cu diferite chestii educative,deci sa nu-si inchipuie nimeni ca fi-miu e aruncat cu orele in fata televizorului,da?Timpul de vizionat(dar asta nu zilnic neaparat)nu depaseste niciodata 1 h jumatate/zi.Are un serial preferat pe nemti "Micutii Einstein"cu 4 pici care au diverse tasks de rezolvat in fiecare episod,se plimba prin colturile lumii ,in fiecare episod este o bucata de muzica ccc clasica a unui compozitor celebru (Mozart,Bach,Bethhoveen par example).
Cam asta...In plus,printre activitatile noastre sunt desenatul,cantatul,dansatul...Iesim si afara dar acum aici a tot nins in draci si abia astept uichendul sa mergem la un parc acvatic cu diferite specii de pesti si rechini !Si vremea frumoasa,abia o astept si pe ea!
Pup ,peace!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Hello!

La Multi Ani celor care au implint 3 ani de cand nu am mai intrat si celor care implinesc pana intru iarasi:)!

Am vazut ca va discutati pe seama desenelor animate. Si Radu e mare amator de televizor, abia astept sa vina vara sa stea mai mult afara , ca acum tre sa fi f inventiv sa-l tzi ocupat ca sa nu-si aminteasca de televisor!
Cam 1 ora pe zi se uita la desene! In general seara , dupa ce se trezeste si maninca, pana il culegem de la socrii are program de desene! Nu zilnic! Si in weekedurile ploiose/friguroase vede cate un desen, cap coada !
Prima lui dragoste a fost Litle Einsteins ... avem mai multe CD-uri in enegleza aduse de niste amici din state! Stie cantecelul pe derost si "racket" e dragostea lui! Are niste pijamale cu tematica si e in stare sa le tina pe el mereu!
Apoi a vazut pe rand Finding Nemo, Cars, Pisicile Aristocrate, Cei 3 purcelusi....
Pe toate le adora, pt ca dupa ce ii aducem un CD vrea sa-l vada numai pe acela ... si il vede de vreo 4-5 ori pana il invata pe derost.
Dar CARS a fost totusi NO 1. Acum nu mai e chiar in top!
Acum se uita la 101 dalmatieni!


Anca, am vazut pozele. tare dragalasa Ema. M-a distrat tare cum statea in cosuletul acela!

zuzu, nota 10 pt tort! (Ce ma "enearveaza" oamenii astia cu atata rabdare. 8 ore la un tort! ufff cred ca mai bine nu mai mancam tort toata viatza. Glumesc cu enervatul... chiar te admir)!


Va pup... ca tre sa revin la sapa!

Dar sa nu uit sa ma laud: Nu mai avem pampers(decat noaptea)! Acum si la gradi merge tot cu chilotei!
Ne repeta mereu ca el e baiat mare (cred ca asha il lauda la gradi) !
Face chiar si treaba mare la veceu ... ceea ce pt el e premiera ... ca in afara de pampers nu a facut pana saptamana trecuta!



Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Multumesc, fetele, de info. Auzisem si eu de Einstein aia mici, da' nu m-am invrednicit sa caut... O sa! Ema vede aproape zilnic, seara cate un desen cap-coada. Si daca tre' sa stam in casa din cauza de vreme rea sau de boli, iar e greu sa ii distrag atentia... Si nici nu-i place sa ii citesc :( nici macar sa ii povestesc. Se plictiseste repede si incepe sa vorbeasca despre alte chestii si in final ma lasa balta cu povestea mea cu tot.
Nu am primit inca pozele de la ziua Emei :( Abia astept sa vi le arat :D

Ligia, felicitari pentru progresul cu renuntatul la pampers! La mai mare! :)

Andrruzza,

Anca Micaela, mama Emei Ioana

Poze Ema
Poze Ema2
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;125/st/20050317/n/Ema+Ioana/dt/7/k/c848/age.png
http://s139.photobucket.com/albums/q311/AncaMicaela/Filme Ema/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ioanei ii place foarte mult sa i se citeasca povesti. Deja citim chestii cu multe pagini si e atenta. Vine cu cartile sa citim De cand era mititica i-au placut cartile. Se uita pe ele cu atentie, nu le-a rupt niciodata si tin minte ca m-a uimit fiindca le tinea mereu in pozitie corecta Dar ii plac si desenele animate. Pasiunea ei sunt Pisicile Aristocrate, vrea sa le vada de cateva ori pe saptamana. Deja nu ii mai citim, stie tot, se uita si moare de ras la fazele cu cateii. Se joaca de-a pisicile aristocrate, ea e Ducesa (initial a vrut sa fie Marie, dar dupa ce s-a gandit care e mai mare a reevaluat alegerea ). Din pacate ii mai plac si desene de la tv, a vazut-o pe Mariuca ca se uita (are timp limitat, dar se uita la ce programe pentru copii vrea ea in timpul asta) si a copiat-o si ea repede. Dar nu refuza niciodata o invitatie la joaca indiferent la ce se uita la tv.

Felicitari Raducu!

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Cu intarziere, uam si noi La multi Ani prichindeilor de 3 anisori : Mara, Ioana, Andrei si Rares. Sa cresteti mari, frumosi si isteti. Mamicilor, sa va bucurati de ei si putere sa razbiti cu ei.

Andruzza, eu nu dau cu pietre, nici Mihai nu se uita la desene. Mi-e cam mila sa-l pun la desene, vine seara la 7 de la gradi, daca-i pun desene atunci, apai chiar ca nu mai facem nimic impreuna. Dar sunt si eu comoda, ca nu vrea sa se uite singur, asa ca mai bine facem altceva.
Dar stie desene de la gradi, ca dupa amiaza le mai pun CD-uri, imi povesteste ca ceilalti copilasi iau CD-urile de la gradi acasa la ei, dar inca nu mi-a cerut sa facem si noi cum e moda, asa ca ne complacem in situatie.

Ei gata cu boieria, ma cheama datoria.

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Hai ma zuzule, de unde pana unde ca si-ar inchipui cineva ca il parchezi pe Bubu cu orele la tv?? Eu spuneam ca nu-l atrag inca desenele pe Rares, spuneam ca desi ii place sa-i citesc, sa-i povestesc, desenele nu-l atrag. Nu ca suntem noi 'telectuali si vai ce mult ii citim. Chiar cred ca nu intereseaza pe nimeni sa ne laudam ce cultura facem, zic :) E fain ca voi cititi in fiecare seara, noi nu chiar, mai mult la somnul de pranz in wekenduri..si asta cand nu-i plecat la tara. De cand ii vreme faina si sta afara cate 3 ore, seara adorme in 5 minute, ce poveste
In curand o sa citeasca singur povestile ca e tare preocupat de litere, cuvinte. Asta asa, sa ne laudam un pic, ca de citit o sa-i citim tot noi.

danuta, cam asa si la Rares acum de o luna de cand merge zilnic la cresa, de la 16 la 19 sta afara, pana il schimb, pana papa ceva s-a facut 20, pe la 21-21:30 deja merge la nani. Abia ce mai avem timp sa stam de vorba, cum zice el, mmai un joc, mai o criza .. :) In weekenduri cam pleaca cu Bogdan la Campulung, ne-am facut acolo o casuta si tot au cate ceva de lucru. In mai plecam acolo pana la toamna si o sa stam non stop impreuna, sa avem timp de joaca, povesti, drumetii! Timpul meu pentru el/ei! Acolo chiar iese din schema tv-ul, ca sta afara, doar la somn in casa. La tomna desene animate

ligia, bravos pentru renuntatul la pampersi. Raducu si mamica lui.




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Dragele mele, sa nu ma intelegeti gresit! Mi-as dori ca nu stiu ce sa prefere Ema lecturile... si sa rarim cu desenele. Dar cat a fost vreme rea de iesit afara sau a fost bolnava, din pacate asta a fost una din distractiile zilnice: diverse desene DIsney. Cu siguranta din toamna, cand va merge la gradinita nu va mai avea putere si chef de desene si i se va regla si programul altfel.
Iar aia cu piatra era o gluma, sunt sigura ca Andrruzza a inteles

Sa nu uit: la multi ani lui Liviu si Mariei!
Cum s-or descurca mamicile noastre cu gemeni?...

Anca Micaela, mama Emei Ioana

Poze Ema
Poze Ema2
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;125/st/20050317/n/Ema+Ioana/dt/7/k/c848/age.png
http://s139.photobucket.com/albums/q311/AncaMicaela/Filme Ema/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Am reusit sa incarc pozele de la ziua Emei - in "Poze Ema2", primul album, "Aniversare...".
Enjoy!

Anca Micaela, mama Emei Ioana

Poze Ema
Poze Ema2
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;125/st/20050317/n/Ema+Ioana/dt/7/k/c848/age.png
http://s139.photobucket.com/albums/q311/AncaMicaela/Filme Ema/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anca Foarte frumoase pozele! Ema e mortala cu codite, zambet molipsitor si rochita frumoasa! Super petrecere! Cred ca s-a cam simtit si la buzunar dupa ce preturi stiu eu in locurile de joaca... Pupici!

Andrruzza super ideea cu casa la Campulung! "Tara" noastra (fosta casa a bunicilor) e la vreo 18 km. de Campulung , acolo merg fetele vara cam 4-5 saptamani (in total).

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

La multi ani !

Eu imi incep measjele cu urari pt ca mereu sunt copilasi care sarbatoresc!

andruzza ,ce fain suna ideea de a pleca la tara cu picii cateva luni! Cred ca va veti distra de minune. Sa stapaniti sanatosi casutza! Este Campulung de Arges sau Campulung moldovenesc?

Radu nu prea are rabdare sa stau sa-i citesc! Ii plac cartile cu desene , imagini, poze multe ... si sa nu-i cittesc, sa-i las lui cartea in mana sa o rasfoiasca si sa ma intrebe la fiecare chestiutze de acolo, asta ce este?
Si a inceput cu "da de ce?"
De ce zboara albina? De ce trebuie sa mancam? De ce trebuie sa merg la gradinitza?

Fug la sapa iarasi ca azi trag tare, maine voi fi libera , impreuna cu o tanti sa incercam sa facem curatenia de primavara, speram ultima curatenie generala in aparmanetul acesta. Poate in 2-3 luni ne mutam!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput