Prichindei martie - aprilie 2005 (126)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Va raspund si eu la ora asta, ca plec la servici.
Aseara m-am culcat la 10.30, ca eram franta, si sunt in picioare de la 5.30 :))

Daria - super vacanta! distractie placuta si sa veniti cu poze si povesti frumoase!

Ligia - multumesc, adevarul e ca am impresia ca sunt motorasul familiei. Eu trag, eu ma agit, eu ma reped cu capul inainte...
Acum mi-am schimbat jobul, si sunt nitel crispata pe tema asta, dar sper sa fie bine. Am dat cu chiu cu vai toate examenele de la master, le-am luat, dar n-am facut lucrarea de dizertatie. Sper sa ia avantul peste cateva luni, ca am n-am absolut nici un chef de ea.

Va las ca plec la servici, si vreau sa prind traficul de ora 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:



Am gasit subiectul la pag 3 si m-am gandit sa scriu 2 vorbe ca sa-l aduc pe prima pagina , poate asha il gasiti mai usor .
Fetele din bucuresti cum va descurcati cu caldura? Cum rezista copilasii anul acesta!
Si la noi e f cald...suntem cam "lesinati" de caldura!

Radu e bine, mai are doua zile de gradi si ia si el vacanta! L-as fi mai dus, dar deja multi copilasi au ales sa aiba vacanta si acum sunt vreo 15 copilasi de la toate grupele comasati! Ii tine mult afara in curte. Lui Radu ii place f mult, mai ales ca sunt si copilasi mai mari si lui ii place mult sa fie in preajma lor si desi cei mari nu-l agreeaza intodeauna el nu se prinde de micile lor rautati!


Inca nu ne-am aranjat concediul si asta ma streseaza, ca de ja ma simt f obosita si gandul la concediu m-ar mai fi ajutat cred sa depasesc oboseala!
Dar lasa ca trece si vara asta cu multatul, acte, vanzari, chestiile astea care imi maninca nervii si sa vezi de la anul ce concedii planuiesc, din timp!

Nu stiu ce sa va mai spun...decat sa va doresc o zi mai racoroasa si va mai astept pe aici!

pupici!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Ligia, tare nasol e cu caldurile astea prin Bucuresti. Noroc ca noi stam intr-o zona cu destul de multa verdeata si parca nu e la fel cum e prin centru. Sper sa nu mai dureze mult canicula asta.

Sunt bucuroasa ca s-au imprietenit copii cu niste copii din blocul nostru si stam seara numai pe-afara. Aseara cand l-am chemat pe Victor in casa pe la 11 noaptea comenta ca sunt absurda ca il bag in casa asa devreme . Ce-i drept el a fost primul dintre copii care au intrat in casa.

Noi plecam luni in concediu. Sper sa ne relaxam macar putin (desi obiectiv vorbind nu cred ca avem prea multe sanse pentru ca vom pleca 6 adulti cu 6 copii intre 2 si 10 ani). Si noi suntem extrem de stresati - tot cu "tranzactii imobiliare", poate vom rezolva pana la sfarsitul lui iulie.

Ne-am inscris la gradinita, o adevarata nebunie, dar am reusit pana la urma. Sper sa se acomodeze destul de repede. In continuare Eva este salbatica si foarte selectiva cu copii - de fapt si cu adultii.

Am inregistrat ceva succese cu olita in timpul zilei. Seara inca nu ne-am hazardat sa o lasam in chilotei.

Hai ca am scris mesajul asta in 2 ore - asa e pe ultima suta de metri la servici.

Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ana - vacanta placuta!
6 adulti si 6 copii? Asta da aventura

Am fost anul trecut la aniversarea finutei mele, eram 10 adulti cu 13 copii, o adevarata nebunie, nu stiam unde sa ma uit dupa copii mai intai...

Noi n-am mai inscris-o pe Irina la gradinita, desi initial asa era vorba, soacra-mea a zis sa o mai tinem un an acasa. N-am avut nimic impotriva, asa ca piscotel o sa mearga din toamna viitoare. Am gasit o gradinita langa casa, nu foarte ieftina, dar am constatat, ca si Ako, ca cea mai buna gradinita e cea mai apropiata de casa.

Ligia - cum nu ti-ai planificat concediul? Cred ca asta e gandul care ne ajuta sa trecem peste lunile de vara, cand ii vedem pe toti ca pleaca in vacanta...

De-abia acum ne-am urnit si noi sa ne planificam ceva, am gasit un sejur avantajos in Grecia (daca te intereseaza, iti dau detalii pe PM si ne vedem acolo ), in Thassos, si o sa plecam si noi in sept.
Si eu la fel am zis, ca de la anul imi planific concediul din ianuarie - februarie. Ne tragem de maneca reciproc, ok?

Rrox - ai plecat deja?

Va las, ma intorc la treaba, la 6 vreau sa sparg usa sa ma duc la copii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Ana, Daria, concediu placut, vreme frumoasa, relaxare si distractie cu prichindeii !

Ligia, vacanta placuta lui Raducu ! Si voua succes in tranzactii si mutari. Astea-s cam stresante. Mihai e si el convins ca ne vom muta cand ne intoarcem din concediu, nu stiu cum o sa reactioneze cand o sa vada ca nu-i chiar asa imediat. Oricum pana intram in iarna sper sa ne mutam si sa ne mai linistim si noi.
Si nuuuu, nu-s chiar asa sef. Doar ca munca vechiului director se imparte acuma la 3 oameni . Eu fac project office.

Mai avem si noi cateva zile pana la un prim concediu. Mihai intre timp a avansat cu inotul. Dupa 2 luni, inoata singur (fara pluta, colac sau aripioare). Azi a facut o latime de bazin, cand a ajuns la margine si-a dat seama ca a inotat cu ochelarii pe frunte, asa ca si-a potrivit si a mai inotat o data o latime de bazin. Antrenoarele spun ca n-au mai avut copil asa mic si sa-si dea drumul asa repede in apa. Incerc sa nu dau mare importanta acestui lucru, desi trebuie sa recunosc, orgoliul este putintel mangaiat. O fi cum spun ele, sau vorbesc doar sa-mi faca placere, nu stiu. Oricum, din cati copii am vazut eu la bazin, Mihai e chiar cel mai mititel (ceilalti sunt cam de la 3,5 - 4 ani si si astia sunt destul de putitei). Cand il duce sotul la bazin, cum centrul este exclusiv femei (si copii), toate angajatele se ofera sa-l ia, sa-l imbrace/dezbrace. Vad ca stie sa se faca placut, nu-i deloc salbatic, vorbeste cu toata lumea (de la copil pana la pensionar) la fel. Nu are absolut nici o retinere, e foarte vesel, intreaba de toate pe toata lumea, d'apai si povesteste tot ce-i in casa.
Si exact ca Raducu, are preferinte pentru baietii mai mari. Chiar zilele trecute s-a pus in fata blocului intre doi baieti, de vreo 8 si 9 ani si tot povestea cu ei despre pompieri, sandale, chiar i-a si chemat la noi acasa. Unii baieti sunt chiar draguti, ii mai ofera cate o minge de fotbal sa dea un sut, ca se uita cu jind la jocul lor.

Andira, spor la dizertatie. Las ca peste vara cand vor fi toti prin concedii, o sa ai o perioada mai linistita. Si cand se-ntorc toti cu lipsa totala de avant de lucru, tu hop ... in concediu.

Pupici

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Saliu fetele!
Si scuze ca n-am mai trecut pe-aici,dar v-am citit sa stiti.
Am trecut peste hopul cu examenul si sper sa-l iau...zic si eu...speranta moare ultima.Rezultatele abia in augustca se trimit in Anglia la corectat.Eh,si daca nu-l iau,nu fac mare tragedie din asta pentru ca sunt constienta ca nu m-am pregatit asa cum as fi vrut eu.Daca nu e sa fie acum,in decembrie sunt iar pe cai

Copilasii mei sunt din ce in ce mai zgubilitici.Mai ales Sofia,care era un meilusel bland,a inceput cu niste figuri mama-mama...si astea toate copiate la indigo de la fra'suPar example:daca il aude pe el ca nu vrea sa manance,inepe si ea:"nu vreau tortellini","nu vreau aia roz,nu vreau pantalonii rosii..."De comaTreaba buna e ca doar da din gura,la fapte face contrariul,spre fericirea mea.Vorbeste super clar si frumos,zice ca ea e"printesa buna si frumoasa"
Bubu e o figura,indragostit iremediabil de "Little Einsteins",i-am luat o carte cu ei si are si doua dvd-uri pe care le vede aproape zilnic8doar 1/zi din fericire).Si ne spune ca el e Leo,Sofia e Annie,mami e June si papi e Quincy(adica cei 4 Einsteins).Crizele continua,uneori le gestionez cu calm,alteori cu nervi,dar asta e ,sunt si eu om si mai ales am avut stres cu examenul lately...E tare icnapatanat si nu se lasa pana nu-si pune planurile i aplicare(eu de obcei sunt zbirul,cu ta'su face ce vrea)...
De pampers am scapat definitiv,si ziua si noaptea si relativ repede.Cred ca la vreo saptamana dupa ce am scapt de el peste zi,a venit intr-o noapte in pat la noi si mi-a zis sa-i scot pampersul.De-atunci scos a fostPoate dupa vacanta o incerc si pe Sof.Sa vedem...
Ca tot veni vorba de vacanta,Ana si Daria,concediu placut!
Noi plecam pe 13 in Grecia,pe 16 plecam in Halkidiki(Neos Marmaras)si apoi are cumnata nunta pe 26(doar la biserica pt ca a murit mama mirelui de Paste),iar pe 30 ne intoarcem.Apoi vine sora-mea o saptamana la noi.
Deja socrii au pelcat in Gr ,acum sutn singura cu picii ...chiar daca e mai greu,macar e linistesi e mult mai important.

Rox,
cred ca v-ati si intors.Imi cer mii de scuze ,dar am citit mailul abia acum 2 zile din lipsa de imp(singura cu plozii,mai mult pe afara)

Si aici e caldura mare,noi am amenajat un loc de joaca in curte:au leagan,cutie cu nisip,tobogan,umbra...tot ce le trebuie
Ieri a fost ziua ostului,am invitat doar o familie(greco-romana)si am facut grill in curte,copiii s-au jucat frumos...Azi am fost tot la aer in curte la nistre cunostinte la aniversarea unei fetite de 4 ani...ce mai,ne distram

AM multe poze de zilele astea ,dar inca nu le-am descarcat,insa am mai pus unele pe aici pe care nu cred ca vi le-am aratat:
http://flickr.com/photos/25227966@N06/

ariadna,
cum e burtica?

Pupici tuturor si sper sa ne mai auzim !

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare mamici de prichindei

vroiam sa multumim celor care ne-au felicitat!
daca tot s-a animat, hai sa vin si eu pe aici ca eu forumesc dar prin alte parti ca aici nu am cu cine!

noi am scapat de pampersi inainte de luna aprilie cind am nascut si am incpeut operatiunea in ianuarie. a fost greu dar nici un accident cu excpetia unei singure dimineti cind era obosit de la ziua precedenta!

David vorbeste stilcit, dar eu il inteleg, mi-e ciuda ca altii copii de virsta lui pun mii de intrebari,al meu nu. cred ca stie raspunsurile sau nu e curios, hi hi hi!


aici nu imi permit sa il dau la gradinita ar fi prea scump ca nu exista de stat, dar imi permit la inot, ar fi 7 usd ora, imi vine greu cu bebe. are 2 luni si eu nu am avut curaj sa merg singura cu amindoi, merg doar cu cite unul, aici distantele sunt mari, ca asa e Arizona.

cam atit fiind zise va las sper sa fiti toate bune, sa mai scrieti ce mai fac prichindeii vostrii dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramella spune:




Salutare,mamici,prichindei,bebei!


Caldura mare nenicule,suntem lesinati.Stam la et 8 cu soarele in fata pana apune.Ei dar cand ne vom muta se schimba situatia,probabil va trece si vara ,asta e. Lucrarile sunt in urma ,nu s-au tinut de cuvant,in toamna sa speram ca ne mutam.
In rest toate bune,Alicia e si ea in vacanta,o vom duce la sat la socrela 1 saptamana in premiera singura.Nu am mai lasat-o niciodata singura la sat,sa vedem cum reactioneaza.Nu va fi chiar singura ,merge si sora cea m
are.
Sa va mai povestesc cate ceva.La serbare nu a vrut sa spuna poeziile,a plans isteric de a trebuit sa iesim pe hol.Cred ca s-a emotionat prea tare cand a vazut atata lume.Noua ne spune poeziile ei si chiar le stia si pe a altor copii
Avem si ceva probleme:cu somnul,de abia adoarme ,ziua nu vrea ,ma chinui sa o adorm,daca nu doarme e mai rau ,nu ma mai inteleg cu ea.Noaptea a inceput sa se trezeasca si adoarme greu,uneori si dupa 2-3 ore.Asta o pun pe seama caldurii si a zgomotului de afara(muzica la maxim,ambalari de motoare,urlete).
A doua problema ce ma preocupa e luatul in greutate.Alicia care era destul de slabuta a luat mult in greutate in special in ultimele 4-5 luni.Cam 3 kg in timpul acesta scurt mie nu mi se pare normal,are trecut de 19 kg si asta fara sa manance foarte mult.Nu mananca multe dulciuri,nu in fiecare zi,mancare putina,cam jumatate de castron din care manca cand era bebe,2 felii de paine fara coja/zi.Dr zice ca au perioade cand iau mai mult in greutate ,sa o mai urmaresc .I naltimea e de 1,03 cm cu 3 cm mai inalta pentru varsta ei ,dupa spusele dr.Nu stiu ce sa zic ,ce ma sfatuiti????


S-a incintat compu asta trebuie sa il opresc.

Concediu placut celor care pleaca,sa va incarcati bateriile!


DANUTA te descurci minunat cu baietii,chiar te-am vazut in parc atunci,noi nu am mai stat mult ,a trebuit sa mergem in vizita la cineva.Concediu placut si voua si sa te relaxezi!
Unde il duci pe Mihai la inot?Mi-ar place sa o duc pe Alicia,e inebunita dupa apa.


RROX imi pare rau sa aud ca aveti asa probleme cu constipatia.Te inteleg ,am avut si noi anul trecut,dar acum nu mai avem.Facea tot la 4-5 zile doar cu sirop si supozitoare.La noi cred ca era mai mult problema alimentara ,nu vroia supe ,fructe.A facut si scaun cu sange de c ateva ori,era deja foarte tare,ce s-a mai chinuit saraca,plangea cand facea si era burtica tare ca piatra.Problema s-a rezolvat incet ,acum face 1 scaun pe zi sau la 2 zile la olita sau wc.Prefera olita,sta si 1 ora pe ea si se joaca cu jucarii.Cand o intreb daca e gata zice ca mai face.In cazul vostru nu stiu ce sa zic,daca problema nu e alimentra e mai greu.Multa rabdare si va tin pumnii!

DARIA CONCEDIU PLACUT1Sa ne mai povestesti de Brien.

LIGIA lui Raducu baiat mare!E bine sa te gandesti la concediu,noi vom merge la munte prin apropiere,anul acesta nu prea ne permitem altceva.


tuturor si sczati-mi scrisul,e la graba.

CARMEN SI ALICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Buna fetele,

Burtica e bine multumim de intrebare, tot acolo...intram acusi in saptamana 38 si avem liber la iesire, dar daca seamana cu Sonia, nu facem cunostinta pana-n august!! Eu sunt cu insomniile in floare, dorm de la 5 dimineata pana la 8 cand se trezeste Sonia si bantui prin casa toata noaptea. Aseara de exemplu cine calca la ora 1am?? Moi! Mi-am luat carti sa cetesc dar nu gasesc o pozitie comfortabila...

Sonia e bine, a devenit mult mai clara in exprimare si vorbeste cata in luna si-n stele, cu tantrumurile stam binisor dar sunt acolo, ca doar de' avem personalitate Cu toaleta stam foarte bine, dar insista sa merg eu sau tati cu ea si nu vrea de nici o culoare sa mearga singurica desi la inceput o facea fara probleme, sper sa fie doar o faza si sa treaca si asta.

In rest toate bune, vine mama in august pt o luna, sper sa nasc pana vine ea!!

V-am pupat si mai trecem pe aici in curand

Madalina si Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Salutare!!
Am revenit si noi din vacanta duminica noaptea. Luni am impachetat din nou si marti fetele au plecat la tara cu parintii mei. Acum, in sfarsit mai rasuflam si noi
La mare a fost super, ca de obicei. Am fost tot in Vourvourou - Halkidiki, marea extraordinara, vreme minunata, dar gata, la anul schimbam locul. A fost invadat de romani
Vestea cea mare este ca Ioana a renuntat din prima zi la mare la pampers - complet si definitiv!! Fara nici un accident - cum ma asteptam dealtfel. Si face kk singurica pe olita. Nu chiar zilnic, mai trec si 2 sau 3 zile, atunci ii amintesc de supozitor si doctor si se mobilizeaza. Ia in continuare duphalac, cred ca are si o problema "de intestin" totusi, fiindca ar trebui sa faca mult mai moale la cate fructe, legume, cereale si laxativ intra zilnic in ea. Dar deocamdata o las in pace, nu vreau s-o sperii cu investigatii. Primeste in continuare abtipilduri premiu si ii place.
In rest vorbeste si canta toata ziua. Acum nu mai e pisicuta, e "felina salbatica" De salbatica ce e o cam ataca pe Mariuca, e cam batausa. Cu oamenii straini a inceput sa fie putin mai sociabila.
I-a placut la nebunie in apa, n-a avut nici o teama. Si in pestera la fel - am vizitat pestera Petralona (frumoasa, aici au descoperit cel mai vechi european - are 700.000 ani).
Vad ca functioneaza multe explicatii dinainte pentru tot ce o sa facem. Nu mai e streasata asa de tare de schimbari.
Acum le caut bona. Trebuie sa le ia de gradinita / scoala la pranz, sa le duca in parc si sa le dea sa manance, in fine, sa se ocupe de ele pana venim noi de la serviciu. Am o strangere de inima cu ideea asta de bona, dar n-am ce face. Mama pleaca in Canada.
Am scris cam dezlanat, sper ca e citibil macar Sunt la serviciu su am treaba. Scuze, n-am citit din urma, recuperez zilele astea si revin cu mesaje.

tuturor!


Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput