Fulguleti de nov-dec 2006 (162)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Teutz, multumim frumos pentru gandurile bune! Sa dea Dumnezeu sa mearga bine constructia, iar in toamna sa va invit la un gratar la aer de tara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna dimineata si de la noi...noh, cam statuta cafeaua la ora asta, da' daca n-am apucat sa intru mai repede, ma multumesc si cu asta ca e de la fete de treaba ...

Paste Fericit celor ce sarbatoresc azi Invierea Domnului...mi se pare asa o mare tampenie sa se tina pastele de 2 ori, ca, deh, popii astia avari nu au reusit sa ajunga la un acord...pacat...cel mai fain e cand pica pastele catolic si cel ortodox in aceeasi zi.......Daaaa, Dianarus, si mie-mi place obiceiul ala unguresc cu stropitu' si clar e preluat si de noi in Ardeal...io nu-i las sa ma stropeasca pe par, insa la sfarsitul zilei hainele-mi put de-a dreptul...da' e super fain si fun...si poezia era: "Eu sunt micul gradinar/Cu sticluta-n buzunar./Am auzit c-aveti o floare/Am venit s-o ud sa creasca mare!" ...

Donia, si noi am incercat plastilina la un play-group, dar era tocmai buna de mancat, nimic altceva ...aaa, chiar, sa ma uit si eu de stampile si animalute, buna idee...animalele noi le-am vazut doar in carti...
Lavinia, da, locurile de joaca si parcurile sunt intr-adevar foarte curate si ingrijite, dar asta intrucat exista acolo 3/4 oameni angajati si asta fac toata ziua buna ziua: curata, matura, tund iarba, au grija de copaci, de terenurile de fotbal etc etc si nu pentru ca aici n-ar exista oameni necivilizati care arunca gunoaie pe jos...doar ca sistemul functioneaza de asa natura, incat sa asigure tot ce e nevoie...s-ar putea face si la noi in Ro asta, dar din pacate, stim toti cum functioneaza lucrurile acolo...Pupam Mihaita
Ziggy, tinem pumnii sa gasiti bona pentru Calinut! Sanatate multa!
Bambo, ma bucur ca Antoniei nu-i vor ramane urme, mititica!!!
Dianarus, sanatate maxima la toti!!!! Sa fiti in forma maxima cat de curand!!!
Danutz, Deea, Shoshika,

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by dianocica
d are febra de ieri, tot cald a fost toata ziua, de aici si intrebare: ce termometru aveti si de unde? (altfel decat de bagat in fund
analizele au iesit..aiurea. proteus, e coli >100.000 si giardia. repetat giardia cu antigen, iesit negativ, luni repetam cu elisa. repetam si urocultura la cantacuzino tot luni. cand oi avea timp si dispozitie va povestesc tot ce vreti sa stiti despre giardia, am tocit netul :))


Diana, eu folosesc un termometru digital, dar atunci cand trebuie sa-i iau des temperatura folosesc un termometru banda, care se pune pe frunte si i-a temperatura estimativ. Iar daca e mare abia atunci trec la cel intrarectal, ca e destul de neplacut. L-am luat de la Farmaciile Star Farm si e vreo 5 RON. Am inteles ca sunt si sub forma de plasture care se pune tot pe frunte, dar nu stiu unde, eu nu am gasit. Sper sa-ti foloseasca. Sanatate multa.
Asta e Termometru banda


Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Deci eu cu termometrul asta i-au atunci cand trebuie sa iau foarte des si nu vreau sa o irit la fundulet, dar cel mai fidel mi se pare temperatura luata intrarectal. Termometrul meu digital arata cu doua diviziuni mai mult decat cel cu mercur.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Fetele. multumim pentru pupicii pe nasucul si barbita printesei obraznicute.
Noi am descoperit creta colorata... scrie si pe jos, din pozitia in fund sau pe burta.. scrie si pe haine si pe mami... si pe unde mai apuca. Ma inebunesc babele in parc ca raceste copilul ca sta pe jos cand deseneaza cu creta.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Paste fericit alaturi de cei dragi, pentru ce-i ce sarbatoresc zilele astea.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anateo2004 spune:

nu pot sa cred,diana[/b!bine macar ca pustii sunt bine!refacere rapida!
bamboletta ma bucur ca lucrurile se rezolva.
[b]dianocica
eu i-am facut teodorei o data examen copro,doua probe din aceasi "sura", duse la doua lab diferite,inrtr-o parte oua ff multe in celalta probea era negativa.teo n-avea simptome asa ca am lasat-o in pace.dar am o prietena al carui baietel,varsa,avea anemie,era fara pofta de mancare-dar crunt,am foast in perioada respectiva in concediu impreuna,scuipa tot nu manca nimic,nimic.si i-a iesit giardia,a luat tratament si situatia s-a imbunatatit.eu as repeta analizele,dar daca e asimptomatic nu i-as da tratament-cel putin cel alopat,poate as incerca ceva din plante.
noi suntem mai bine,mai mucesc,dar asta e.
ps la mesajul asta scriu de la pranz.
pupici la mamici si fulguleti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

azi am descoperit cauza nervilor Crinutei...,n-o sa va vina sa credeti...,dupa luuungi studiii am ajuns la concluzia ca sotul meu este "problema"...
bai nene...,azi m-a d i s p e r a t,m-a adus in stadiul in care l-am trezit pe Claudiu(pt a doua oara) s-o ia in primire si s-o manance cu fulgi...,am zis ca moooor...,a scos f u m din mine,am tipat la ea sa se calmeze...,sa ma lase...,incercam s-o ajut sa se linisteasca de unde frate...,pana nu l-a vazut pe tasu' treaz nu s-a potolit...,moare de dorul lui...
cand vede ca se pregateste sa plece la serv sare la el in brate,il tine strans de gat si nu vrea sub nici o forma sa-i dea drumul...,el este topit,nici la serv nu s-ar mai duce...,eu sant crispata la ce ma asteapta dupa ce pleaca el...,parca ma pedepseste asa se comporta cu mine cand ramanem singure...,face o mie de traznai,plange,maraie,tipa,arunca,ma trage de par,ma loveste,ma cearta,nu mananca,nu vrea sa doarma,nu vrea joaca,absolut nimic nu o multumeste...,de cum se trezeste Claudiu este toata un zambet,o floare,mananca,doarme,se joaca,este cea mai dulce/cuminte,scumpa...
se pare ca-i lipseste f mult...si prezenta mea sau orice alta ocupatie nu poate sa-i umple golul...,in zilele lucratoare mai mult de 2-3 ore nu poate sta cu ea...,asta-i programul...,dupa ce pleaca il cauta peste tot,il striga si plange dupa el...
l-as lasa pe el acasa si m-as duce eu la serv...,numai sa nu mai trec prin asta...,diminetile cand el isi face somnul,sant trase la indigo...
aseara am avut program artistic...,cu muci si tuse...,binenteles ca am luat si eu,in rest casa-i vraiste,jucariile si-au gasit tzspe' mii de ascunzisuri,tacamuri,farfurii si pahare la fel(de plastic)
acum doarme terorista,abia,abia am reusit s-o adorm la 14.30,era suparata si-l striga pe Claudiu s-o adoarma...
si in loc sa aranjez catrafusele,am venit sa ma descarc...,acum pot sa merg linistita la treaba...


Mamica stralucitoare
8+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna dimineata ca nu-i decat 11,30 trecute
Cu ajutorul lui Dumnezeu am avut o noapte buna, nu s-a mai trezit Cristinelu, iar dimineata nici nu mai avea febra, urmeaza sa-l urmarim si peste zi, desi cam asta facem de mai mult de 1 an de zile... Multumesc de urari, cineva acolo sus v-a auzit
Noi tocmai ne-am hotarat sa sarbatorim Pastele... daca asta inseamna ca vom manca miel, vom vopsi cateva oua, vom face drob si cozonac... ca la biserica oricum n-am mai ajuns de vreo 3 ani pentru slujba de inviere. Dar in inimile noastre e totuna, cu sau fara biserica.
Oricum, anul asta e foarte incurcat, ca de Pastele ortodox o sa ne mutam, Roxanica e innebunita sa facem si noi ceva acum ca toti colegii ei numai de asta au vorbit la scoala, iepurasul e incurcat, nu se stie daca vine iepurasul canadian sau cel roman (???) asa ca am mutat sarbatorirea mai devreme.
Numai sa avem timp sa facem tot, ca desi e inca dimineata (11 trecute), inca nu avem de niciunele prin casa. Dar ne descurcam noi, copiii par sanatosi, ne-am odihnit binisor, eu am mai luat niste calmante asa ca in vreo ora purcedem la treaba. Dupa ce joc si un Monopoly inventat de Roxana si la care sunt asteptata.

marani, multumesc pentru frezii. Niste poze cu fetele frumoase cand mai vedem? Cu muntii? Cu salvamontistii? (pe post de pompieri ) Hai ca o fi dat iarba si pe la voi, scoate-ma la plimbare rogu-te, ca la noi inca nu s-a topit zapada. Desi pe munte la voi tot zapada ar fi, huh?

bambo, am primit pm, ma bucur mult ca mers usor, ce cumintica e Antonia si ce surori bune sunt mama si tata ! Sa nu te sperii totusi daca se infecteaza cumva rana, nu e iesit din comun, insa ai ales bine serul fiziologic, sansele sunt mult mai mici decat cu ceaiul de galbenele.

dianarus, multa sanatate! si repede! of ce rau e sa fii bolnav, dar totusi e bine ca ai ajutor, macar in week-end.
Pe mine aseara ma durea rau gatul, mi-am zis ca o sa innebunesc, insa am supt un Strepsils si parca nu mai simt nimic acum. Nu stiu ce ne tot lovesc bolile astea... eu eram tare rezistenta, dar stresul si oboseala isi spun cuvantul.
Da, si in Brasov era cu stropitul, preluasera si romanii... rau de tot mirosea dupa aia!

Lavinia si ecologistul
Trist ca e murdar, cum zice si asiza, se mai murdareste si prin alte parti, dar se mai si curata! Totusi trebuie sa recunosc ca pe aici mai au si oamenii grija, cel putin in orasele mici... dar macar ii duce capul sa nu murdareasca locul pe care il frecventeaza, daca stiu ca se vor intoarce a doau zi in parc au grija sa isi stranga mizeriile.
Cand era Roxana micuta, in Ro, vedeam maturatorii frecvent in parc, iar ea alerga razand spre ei... eu vroiam sa nu fiu rasista, si bietii oameni chiar se bucurau sa o vada, dar nici nu vroiam sa ii atinga, ca erau murdari totusi... insa erau si ei intelegatori, nu se suparau, iar ea le radea atat de frumos, le facea bezele

ziggy, succes cu bona si multa sanatate, sa treaca si mucii astia ca sa te poti linisti.

shoshika, mult succes cu casa! E stresant? Eu as fi pe pereti pana acum!
Paste fericit!

asiza, deci se papa plastilina? Eu risc... si eu mancam, dar nu cand eram mica, ci pe la 8-9 ani... faceam sandviciuri cu o prietena, asa micute, aveam franzeluta facuta din plastilina, unt, gem, salam, si le si mancam apoi, ca era pacat de munca noastra...
Oricand mai vrei sa pui poze, ai aici un privitor entuziast!

anateo, multa sanatate si voua, ce le mai trageti, vin una dupa alta. Hai sa speram ca daca vine vremea placuta se mai raresc belelele.

dandusa, deci tu esti de vina
Baaaai, asta e o panta periculoasa si vad ca ai alunecat deja pe ea cam tare... trebuie sa gasesti ceva sa nu mai gandesti asa, i-o fi dor Crinutei de tata, dar incearca sa analizezi ce face ea cu tata de-i place atat de mult de el... poate gaesti ceva care sa nu fie legat de persoana lui Claudiu, ci de modul lor de a interactiona, care s-ar potrivi si la tine. Se intelege? ca si la mine-i cafeaua cam statuta...

Na, va las, probabil ca mai vin, poate auzim si povesti despre aventurile Laurei in Bucuresti... sau orice povesti, eu sigur mai vin sa va citesc.







Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

neata si de la noi

intalnit laura, facut o ikea mica de control dimineata , somn si parc, am fost in tineretului, apoi in parcul copiilor, am plecat 4 oameni si un copil cu mainile toate ocupate vreme super, copil cuminte din cale-afara (ca de obicei ). frumos frumos, ma dor picioarele de mor, dar..nah, de aia e week end

v-am zis de ce iubesc eu forumul? tocmai am inventat o noua reteta: orez cu lapte prajit


giardia am citit primele vreo 10 siteuri despre giardia. concluzia? habar n-am..si nici nu prea ai cum sa ai...

ca fapt divers, traieste bine mersi si in apa si nu se distruge prin fierbere. poti fi simplu purtator, fara sa te incomodeze cu ceva, medicatia asigura doar disparitia celor existenti dar nu e ca si cum ai capata imunitate sau ceva de gen, poti sa faci tratamentul o sapt, scapi de ei, si ii iei sapt viitoare dinnou . din cate am inteles analiza cea mai complexa e elisa. o facem si noi luni. tratament naturist = usturoi + seminte de dovleac. care merge si ca tratament preventiv. de preferinta facut de toti membrii familiei pt ca (presupunand ca nu luati toti din acelasi loc, adica apa sau carne) se transmite usurel, adica prin fecale, recte sters de kk si nespalat bine p emaini apoi). poate duce la scaderea in greutate pt ca impiedica asimilarea subst ca ocupa tot prin zona :) plus posibila respiratie rau mirositoare dimineata.



DIAGNOSTICUL
Examen coproparazitologic

* identificarea chistilor in scaunele formate. In scaunele diareice pot fi vazuti si trofozoitii mobili, cu miscari caracteristice de rotire si balans.
* in perioada acuta a bolii chisturile se elimina continuu, iar pe masura ce infectia se cronicizeaza, excretia lor devine intermitenta. De aceea, in caz de suspiciune clinica se recomanda repetarea examenului coproparazitologic, la interval de 7 zile, timp de 3-4 saptamani.

"Enterotestul"

* este evidentiarea trofozoitilor in lichidul duodenal. Se foloseste o capsula gelatinoasa, enterosolubila care contine un fir de nylon. Ajunsa in intestin gelatina se dizolva, iar parazitii se fixeaza pe fir. Dupa 2 ore firul se extrage si se examineaza microscopic.

Biopsia intestinala

* este metoda cea mai fidela de diagnostic.

Imunodiagnostic

* consta in identificarea anticorpilor anti-Giardia din sange, saliva, secretii intestinale, si a antigenului Giardia din fecale. Prezenta anticorpilor indica o infectie trecuta, fie una prezenta, in timp ce prezenta antigenului in fecale indica o infectie activa.




Tratament conexe

La copii in general, se administreaza produse lactate cu usturoi pisat si, daca copilul este prea mic, se fierbe 5 minute usturoiul pisat in lapte si se administreaza cate o lingurita inainte de fiecare masa. Intrucat giardioza netratata, se poate localiza si la nivelul diferitelor organe: plamani, creier, etc, se recomanda 2 linguri de boabe de secara fierte timp de aproximativ 20 minute in proportie de 1/2, pana scade la jumatate. Se administreaza atat boabele de secara cat si zeama ramasa. Se administreaza zilnic, timp de 3 luni.



diana si david 03.12.06

Mergi la inceput