Strumfi de iulie-august 2007 (68)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

.

Paste fericit celor care sarbatoresc azi.

Adelutzei sa se faca bine,si Karli spune-i ca vine Matei,poate se mobilizeaza fata.

si lui Saby ca-i o mica strengarita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Ca tot se vorbea despre "despartirea" de copil.

Eu ma consider norocoasa ca bunicile pot sta cu copilul.Andrei s-a obisnuit f. bine cu ele,ride cind le vede,miriie cind ma vede pe mine ca ma imbrac sa plec dar se joaca frumos apoi.
Ma bucur ca sta cu ele,ca-si construieste o relatie cu bunicile.Si ziceam la un moment dat ca nu-i nici o problema daca primii pasi ii va face cu bunica.Ce fericita ar fi bunica...De ce eu sa fiu egoista si sa acaparez copilul de tot? Copilul acesta e si al lor. Si trebuie sa le dau timp sa simta ca-i al lor. Copilul are si tata si bunici,si unchi si matusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

quote:
Originally posted by Vivela

Azi a nimerit si D un "mama papa" . Ii dadeam sa manance, si la un moment dat incepuse sa refuze sa mai deschida gura. Eu, cand face el faze de genul asta, il las 2-3 minute sa se odihneasca, sa se mai uite pe pereti. Si eu, in timpul asta, fac cam la fel (cunosc faianta aia asa bine...). Si azi, in timp ce eu contemplam, l-am auzit "mama papa". Am sarit imediat cu lingurita (si cu multe pupuri, de s-a speriat copilu', nu stia ce se intampla).




www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank"> Children see. Children do.









suuuuuper! parca ne identificam si noi !

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

nonna, multam de
si tuturor .

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Neata si de la noi,

Paste Fericit tuturor carora sarbatoresc azi.
Carla Saby e o nazdravana, m-am prapadit de ras incercand sa mi-o imaginez.
Diana si eu vreau sa muncesc, nu m-as simti completa daca nu as munci. Totusi imi doream sa pot sta pana la un an acasa. Catarina intra la cresa cu 8 luni. Sunt norocoasa pt ca in multe parti (Portugalia, Spania China) mama poate sta intre 4- 6 luni acasa si sa dai un bebe la cresa cu 4 luni e dureros. As fi vrut sa am doar un part-time ca sa pot sta cat mai mult cu Catarina dar serviciile bune sunt full time.
Inca negociez cu mama. Ea a spus ca daca nu sunt satisfacuta de cresa poate veni si avea grija de Catarina dar nu as vrea sa depind de ea.
Eu imi fac o mie de griji in legatura cu cresa. Normal sau nu, nu ma pot abtine.
Chiar am avut niste dicutii cu sotul meu care crede ca sunt super protectoare, ma cheama mama gaina.
Nu ma pot abtine sa nu o protejez. Eu cred ca e datoria mea pana se poate proteja singura iar sotul crede ca trebuie sa o mai las sa se loveasca, sa planga, sa nu sar imediat sa o consolez. O sa incerc sa fiu mai relaxata dar paranoia nu ma lasa

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

paste fericit celor care sarbatoresc zilele astea!

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

votati bulina www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=5" target="_blank">aici(asacreste) si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">aici(elisadescoperindlumea)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Paste Fericit !

Lia, Vivela, Nonna, Stefania, , da, Saby e haioasa tare, face in fiecare zi cate ceva de ne tavalim pe jos de ras.
Vivela, trebuie sa ne vedem, dar uite ca noi nu avem ore prea fixe de masa si somn, de plimbare nu mai zic, dar ne nimerim noi la un moment dat.

Eu nu mai inteleg nimic. De ce vrea copilul meu sa mearga la 8 luni jumate cand eu am mers la 11? Unde e bebele meu cuminte care stiam ca e safe in patutul lui? Nu sunt pregatita sa mearga!!! Trebuie sa stam non-stop cu ea sa o supraveghem si sa o distram, e plina de energie si se plictiseste repede, seamana cu mine. Distractia ei preferata din dimineara asta a fost plimbatul cu cadita de baie pe parchet, nu stiu ce s-a auzit la vecini.



Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Paste Fericiti celor ce sarbatoresc azi!

Eu am vrut sa-i fac ceva special sotului meu pentru azi dar el e pe alta lume. Habar nu are daca e vreo mancare speciala( cum e la noi mielul) asa ca pun de-un curcan la cuptor. I-am pus pe masa un cozonac si un cos cu oua inrosite. Era dezamagit ca nu-s de ciocolata!( asta ieri seara) Azi i-am pus si un iepuras de ciocolata si niste oua kinder si tare fericit a fost!

Poate ma luminati si pe mine cu ce mancare e speciala la catolici azi

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by Diana2007

Noi incepem marti cresa (nu luni, ca e liber dupa Pastele catolic). Acum ma simt mai "barbata" decat atunci cand am facut aranjamentul pentru mers la cresa, eu nu vreau sa il duc acolo cu inima stransa, vreau si trebuie sa cred ca este cea mai buna solutie in conditiile date. Va avea toate conditiile sa se acomodeze iar adaptarea va fi treptata, cred ca primele doua saptamani voi ramane cam in fiecare zi cu el, dar fara sa ma implic cu ceva, doar cu prezenta.
Iar educatoarea nu trebuie si nici nu va putea sa-i fie mama ci doar o persoana calda, rabdatoare si care sa-l ingrijeasca atunci cand eu si tatal lui suntem la servici. I-am povestit deja de lucrurile astea lui Victor, eu cred ca intelege mai ales ca simte tot zbuciumul meu interior de cateva saptamani.
Pentru cine e interesat o sa scriu aici reactiile lui de acomodare la gradinita, eu insami fiind curioasa cum va afecta aceasta schmbare de mediu dezvoltarea lui, cum va manca, cum va dormi, etc.
Pana atunci, ganditi-va ca toate au un rost pe Pamantul asta, daca simtiti ca e mai bine sa stati acasa ca sa va cresteti puiul, de ce nu ? Banii nu sunt intr-adevar motivul, cel putin nu in cazul meu. Eu am pus toate variantele pe hartie, cu avantaje si dezavantaje si mi-am dat seama ca oricat de mult tin la Victor si oricat de mult sunt de atasata de el, nu as putea sa prelungesc prea mult statul cu el acasa. Eu asa simt, asa sunt facuta EU, nu pot fi dependenta de cineva asa cum nu vreau ca si altcineva sa fie total dependent de mine. Si cu toate astea le admir pe femeile care se daruiesc pana la ultima suflare cresterii copiilor, care traiesc prin ei si pentru ei si astfel isi gasesc menirea pe lumea asta, pentru ca a creste un pui de om este o mare realizare si pe care nu orice si-o poate asuma.


Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007
Poze
Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !



Diana, imi place ce ai scris si cum ai scris; ai si talent de scriitoare, nu doar talent de mamica responsabila.


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput