Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Originally posted by kiki1970

Superb Lemoni. Asa cum am mai spus psihicul, gandirea pozitiva, optimista conteaza foarte mult in procesul de insanatosire. O sa treaca cu bine peste toate astea.
XIO dupa cate am inteles proteza de silicon costa cateva mii de euro. Si cand te gandesti ca altele isi fac aceasta operatie dintr-un moft!




Pai gandeste-te ca o pereche de proteze , cea mai buna de pe piata costa undeva in jur de 3000, mai putin chiar.
Restul e manopera.
In cazul acesta operatia , adica manopera este suportata de casa de asigurari , asa ca tu platesti strict proteza.
Dupa cum am spus se poate face si fara silicon , in cazul acesta fiind gratuit totul.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Daca o pereche este 3000 ar fi bine, cred. Eu sper sa am nevoie doar de o proteza nu de o pereche. Am inteles ca pe celalalt il pot face cat de cat ca si cel cu proteza. Adica se mai poate ridica daca este nevoie, etc. Depinde si de ce bani voi dispune. Nu ma atrage deloc ideea cu tesuturi proprii.
Eu acum astept rezultatul de la testul ptr BRCA1 si BRCA2. Mi s-a spus ca in functie de rezultat mai fac tratament sau nu. Eu nu am avut pe nimeni in familie cu boala asta, sau cel putin nu stiu pe nimeni. Cu ajutorul lui D-zeu totul va fi bine.
Multumesc ptr promptitudine XIO, ca de obicei esti pe baricade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

La testul asta ma gandeam si eu sa-l cer , mai ales ca am istorie in familie. Oare mi-l face? In ce consta testul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna fetelor. kiki stiu si de cel din oradea dar s-ar putea din mai sa-i dea drumul si eu crd ca dureaza f mult la programari. casa de sanatate nu stiu daca va suporta ceva tot ce stiu e ca la budapesta testul e 1000Euro si la oradea va fi 1100euro. eu am incercat sa fac programare la oradea dar a spus ca mai dureaza. eu nu mai am rabdare si vreau sa fac la budapesta ca pana in toamna sa fiu cea mai sexi
. am glumit cu sexi dar pot sa spun ca vreau sa scap de aceasta proteza externa si de sutienul asta care simt ca uneori face sant in piele toata ziua cu el pe mine. in rest ce sa zic sunt in mare forma am inceput sa fac si miscare la sala si ma simt excelent si sunt foarte fericita ca sunteti langa mine si am cu cine vb atunci cand simt ca pe cei din casa si de la munca i-am stresat cu problemele mele. va pup si multumesc ca existati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Georgi ma bucur ca faci miscare. Eu nu m-am oprit de mers la sala decat cand m-am operat, faceam si in timpul citostaticelor. Eu fac arte martiale si Tae Bo. Prin sport reusesc sa ma descarc de toate tensiunile pe care le acumulez. Este un lucru excelent. Mie, deocamdata,nu mi-a spus doctorul de testl pe care il faci tu acum. Mie mi-a recomandat sa fac BRCA1 si BRCA2 sa vada daca este ceva genetic, ceea ce nu prea cred. Daca este genetic am inteles ca trebuie sa mai fac ceva tratament. Sper sa nu fie nevoie. Ce ma deranjeaza acum este ca sunt ultimul an la Facultatea de Psihologie-Sociologie si nu ma pot concentra ptr licenta. Incep sa cred ca am ceva probleme de concentrare. Sper sa-mi treaca.
Intr-adevar este placut sa poti vorbi cu cineva care a trecut prin acelasi lucru ca si tine.
Si de ce nu sexi? Care este problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Lemoni eu mi-am facut testul la Genetic Lab, la sfarsitul lunii astept rezultatul, dureaza cam o luna. Se face din sange si costa 15.000.000. Mi s-a parut enorm dar asta este, trebuie facut. Cu trimitere de la medicul de familie il poti face, nici o problema. Eu nu am avut pe nimeni in familie, sau nu stiu sa fi avut si tot ma trimis sa-l fac. Macar stii cum sta treaba si vei fi monitorizata mai atent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu sper sa se faca testul pe gratis aici in Canada, bine oricum nu ar conta chiar daca ar fi cu bani dar ce ma mira pe mine de ce oare nu ne-au facut testul asta mai de mult ar trebui sa fie un test de rutina sa putem preveni cat se poate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Ai foarte mare dreptate. La noi nu exista decat un laborator in Romania, dupa cate am inteles si am si cautat pe net. Costul nu este deloc suportat de casa de asigurari de sanatate. Ptr noi este un efort financiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna. testul de ereditate nu se face la victor babes? la mine totul este hormonal asa au spus in urma rezultatului de la babes si s-a eliminat probabilitatea de ereditar. acum nu stiu daca e necesar sa fac si varianta de care spuneti voi. cu puterea de concentrare si pierderea memoriei ce sa zic, de multe ori ma duc sa fac ceva si uit dc m-am dus. acum am inceput sa iau fiole de panax ginseng recomandate de o dr. de la fundatia renasterea. am luat si mumio care e f bun dar trb. sa fac pauza dupa fiecare tratament. kiki multa putere pt licenta si bafta. va pup multa multa sanatate fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Vin cu vesti super ,super, super, a venit biopsia de dupa operatie totul a fost scos marginile au venit curate suntem in culema fericiri. Trebuie sa faca radiati numai preventiv. Doamne ce bucurie pe noi. A si a fost gasit in faza 1-a.
Acum am fost si eu la mamograma si au iesit sani foarte densi si m-au chemat la ultrasound! oare sa se repete istoria? Ar fi culmea.oricum am programare peste o luna asa ca nici nu vreau sa stiu nimic pana atunci.Suntem bucurosi pt vestile ce le avem asa ca restul nu conteaza.
Va pup si sanatate maxima.


Mergi la inceput