Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Robozica se pare ca traim aceasi poveste.
Eu ca si tine am ales sa aflu rezultatul pt a avea o monitorizare mai buna, si mie mi-au sugerat sa o aduc pe sora mea la test pt ca ea are dreptul la teste mai amanuntite dar pt ca merge de atitea luni numai prin spitale ne-am gandit sa i-a o pauza si abia la anul cand o sa-si mai revina sa ia legatura cu ei.
Sunt curioasa tu esti din Toronto?daca da ai fost la North York General pt teste?Si eu tot cu cateva saptamini in urma le-am facut.
Sincera nu stiu nici ce sa cred depre aceste teste eu cunosc personal mama ,2 fete testate toate negativ la genetic si culmea toate au fost diagnostificate cu cancer la san.Oare coincidentza?
A si mai am o intrebare pt tine sora ta are triplu negativ sau receptiv la hormoni? Se pare ca tripul negativ e posibil sa fie genetic si apare si la fete foarte tinere.
Va doresc sanatate maxima tuturor, va pupacesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Lemoni, probabil ca nu am cel mai adecvat "limbaj": sora mea e tratata in Ro, iar eu imi fac research-ul despre subiect pe site-uri nord-americane. Nu stiu ce inseamna triplu negativ. Tumora ei nu este receptiva la hormoni si este Her2+.

Eu am facut testul la Kitchener, la Regional Cancer Centre. Mi-au zis ca daca nu aud nimic de la ei, sa dau un telefon in jur de St.Patrick's Day! Cale lunga!

Eu sunt (am fost) pasionata de statistica matematica, dar in perioada asta ma exaspereaza statisticile! As vrea certitudini, dar de unde!


Where there is a will, there is a way.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Robozica nici eu nu ma pricep cum se spune in romania, dar cred ca triplu negativ este cel pe care il are sora ta acesta nu este receptiv la hormoni.
Sora mea mai are o intrebare , pt fetele care au trecut prin chimo dupa cat timp v-a venit ciclul?
sanatate maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Scuze ca nu am mai scris nimic pe aici.
Agho multumesc de intrebare si sunt, sa zicem, bine. Mai astept vesti de la Georgi cu reconstructia. Eu inca nu am demarat nimic in aceasta privinta din lipsa banilor. Dar ma va ajuta D-zeu si o voi face si eu pana la urma.
Lemoni eu faceam niste injectii in burta ca sa imi opreasca menstruatia si dupa ce le-am terminat mi-a venit imediat si regulat. Ma bucur ca sora ta trece cu bine de acesta "experienta" si sanatate multa.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Kiki ce bine imi pare ca ne-ai raspuns sic a esti bine.
te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Am terminat chimioterapia!!!

Urmeaza 5 saptamani de radioterapie si apoi sper sa pot spune ca am incheiat acest an cu bine.

Doamne ajuta! si sanatate tuturor va doresc


p.s.: deja ma gandesc la vopsele de par bio, reconstructie de san, un pic de slabit...vreau sa ma fac iar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Vali, bravo, bine ca ai terminat cu chimioterapia. Sa treci usor si peste radioterapie.

Doamne ajuta!

Where there is a will, there is a way.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Ce stiti de dr. Rodica Anghel- oncolog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

In primul rand, scuze tuturor ca n-am mai aparut pe la acest subiect!

Lemoni, ma bucur pt. sora ta ca a suportat atat de bine tratamentul. N-am avut rabdare sa-nteleg prea bine ce-i cu riscul si analizele pe care le-ai facut. Adica am inteles eu ceva, dar m-au derutat toti termenii aceia. Eu nu-mi amintesc sa fi avut probleme cu menstruatia. Uite, chiar nu mai tin minte. Totul pare atat de in urma. Rezultatele la testele hormonale au fost negative.
Tot ce va doresc e sa va fie bine!

Vali02, cu intarziere iti spun LA MULTI ANI! si insanatosire grabnica! Sa te bucuri de tot ce ai!
De asemenea, sa fie OK radioterapia!

Kiki1970, numai de bine si tie!

robotica cucului, multa sanatate si surorii tale! Sa invinga boala si toate spaimele!

claujro, daca e persoan la care ma gandesc, e vorba de sefa sectie de radioterapie de la etajul 6 sau 7 din Institutul Oncologic Bucuresti. Parca e si prof. totodata si era si director, dar nu mais tiu in prezent. E un medic cu o ff. buna pregatire, dar cum n-am avut contact medic-pacient, nu stiu sa-ti dau si alte detalii.
In principiu, personal m-am ferit de a avea ca medici curanti acei medicic are au si functii de conducere sau sunt conferentiari etc. pt. ca sunt mai ocupati, au si pelcari mai dese pe la congrese etc.
Depinde ce anume te intereseaza, pt. ca la IOB sunt atat de multi medici, incat ai de unde alege.
Cand a fost vorba de chirurg, d-na doctor cu care am nascut ambii copii si-n care aveam suficienta incredere, mi-a dat 3 nume> unul era renumit, dar f in varsta (a si decadta in urma cu cativa ani), altul era profesor, dar si director - am zis pas, nu vreau sa-mi complic viata asteptand pe la usi; al treielea este bun, nu e atat de renumit ca profesorii, conferentiarii etc., dar e f bun, plus ca era si mai "tanar" decat ceilalti si-am zis ca e Ok sa am un medic cu o speranta de viata mai lunga si cu o singura preocupare profesionala: pacientii. (Asta nu isneamna ca nu se pune la curent cu noile metode de tratatemnt etc.)
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:


In primul rand, scuze tuturor ca n-am mai aparut pe la acest subiect!

Lemoni, ma bucur pt. sora ta ca a suportat atat de bine tratamentul. N-am avut rabdare sa-nteleg prea bine ce-i cu riscul si analizele pe care le-ai facut. Adica am inteles eu ceva, dar m-au derutat toti termenii aceia. Eu nu-mi amintesc sa fi avut probleme cu menstruatia. Uite, chiar nu mai tin minte. Totul pare atat de in urma. Rezultatele la testele hormonale au fost negative.
Tot ce va doresc e sa va fie bine!

Vali02, cu intarziere iti spun LA MULTI ANI! si insanatosire grabnica! Sa te bucuri de tot ce ai!
De asemenea, sa fie OK radioterapia!

Kiki1970, numai de bine si tie!

robotica cucului, multa sanatate si surorii tale! Sa invinga boala si toate spaimele!

claujro, daca e persoana la care ma gandesc, e vorba de sefa sectie de radioterapie de la etajul 6 sau 7 din Institutul Oncologic Bucuresti. Parca e si prof. totodata si era si director, dar nu mai stiu in prezent. E un medic cu o ff. buna pregatire, dar cum n-am avut contact medic-pacient, nu stiu sa-ti dau si alte detalii.
In principiu, personal m-am ferit de a avea ca medici curanti acei medici care au si functii de conducere sau sunt conferentiari etc. pt. ca sunt mai ocupati, au si plecari mai dese pe la congrese etc.
Depinde ce anume te intereseaza, pt. ca la IOB sunt atat de multi medici, incat ai de unde alege.
Cand a fost vorba de chirurg, d-na doctor cu care am nascut ambii copii si-n care aveam suficienta incredere, mi-a dat 3 nume> unul era renumit, dar f in varsta (a si decadta in urma cu cativa ani), altul era profesor, dar si director - am zis pas, nu vreau sa-mi complic viata asteptand pe la usi; al treilea este bun, nu e atat de renumit ca profesorii, conferentiarii etc., dar e f bun, plus ca era si mai "tanar" decat ceilalti si-am zis ca e Ok sa am un medic cu o speranta de viata mai lunga si cu o singura preocupare profesionala: pacientii. (Asta nu inseamna ca nu se pune la curent cu noile metode de tratament etc.)
Multa sanatate!

Mergi la inceput