Inimioare de iulie - august 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Diana, sorry ca ma fost asa lapidara, vroiam sa scriu mai multe, dar nu am apucat ca mi se terminase pauza.
dah, musafiri nedoriti, acolo am ramas. nu ai de ce sa ii primesti. si gata. insa daca are cine sa te ajute( doar pers cu care te intelgi bine) cand esti lauza ar fi bine. daca nu, nu.
iti doresc sa mai stea bb un pic, oricum stii tu de dop cum e. poate sa mai dureze pana se naste bb.

sa va spun despre ce ma plageam:
din febr pana in august a stat soacra cu noi si a avut grija de fata. nu a fost ca pe roze, dar per total facea ce o rugam referitor la educatia fetei. un pic prea zeloasa in multe chestii, prea overprotective( stiu cum sunt bunicii, dar cand e prea mult, e totusi prea mult). e o pers f geloasa. si nu realizeaza cat de egosista este.
(de ex: eram in vizita in Ro-am stat vreo 6 sapt, stateam in apt nostru. fata avea 3 luni. venea de la ora 7 dim si ma trezea, cu toate ca stia ca fata si eu mai dormeam inca. tocmai de aia nu i-am dat cheie sa nu vine cand vrea, aiurea. zbarnaia interfonul dimineata de aveam capul imprastiat. si statea ca o mironosita in sufragerie si ne astepta sa ne trezim. a trebuit sa ii spun sa vina la ore potrivite ca nu o interesa decat sa vada fata...)
apoi ne-am mutat din Dublin, un pic mai departe,ne-am cumparat casa noastra. in august am plecat in vacanta la Cta, si ne-am intors cu ai mei. tata nu a stat decat 3 sapt. sora lui a fost diagnosticata f tarziu cu hepatita C. copii ei nu au spus familiei ca e bolnava decat cand era deja in stare de semiinconstienta/metastaza. l-am trimis pe tata acasa a2zi dupa ce am aflat,tata a mai prins-o in viata. a murit dupa cateva zile.
pt ca si fratele mai mare a avut hepatita, l-am pus si pe tata sa faca analize. si am aflat ca si tata are hepatita C. si hepatita autoimuna
nu stiu de ce a fost atat de secret in fam asta boala asta se pare ca doi dintre fratii tatalui meu au avut-o. si au murit cand eram eu insarcinata cu Oani( in febr la cateva sapt distanta)nu stiu de ce e top secrect. si sotia unuia dintre ei parca are. nu e clar inca. ce e atata rusine/ pudoare, I don't know.
daca stiu ce nu au spus tuturor din fam sa ne facem test.
a fost o perioada de agonie. eu, mama,Tavi, sora, soacra& socru ne-am facut, suntem negativi. fetei nu i-au putut lua sange ca nu a stat. o sa mai mergem sa mai incercam...
pt ca s-a schimbat totul, a trebuit sa vina inapoi doamna in decembrie. pt ca nu ne permiteam sa dam dra la gradi full time. si l-am adus si pe consort. ca acum aveam loc la noi acasa. big mistake. el a fost tartorul. bine nu zic ca ea e mai putine breaza. se intreceau in rautati pt ca ei nu se inteleg deloc.
sotul nu mi-a impus sa ii aducem. a fost optiunea logica sa ii aducem pe ei. Tavi a vazut cum ne intelegem. deloc, adica nici cu el nu se inteleg bine deloc, ca e copilul lor.se poarta dintotdeauna cu el si cu mine de cand ne-am casatorit ca si cand am fi niste copii still. si ei stiu totul. apoi binecunoscuta idee:zi ca ei si fa ca tine. si many more.
Tavi mi-a spus dupa prima luna ca nu o sa mearga. si ca cel mai bine e sa ii trimitem inapoi acasa. insa eu in naivitatea mea am sperat ca daca vb ca niste adulti cu ei vor intelege. even bigger mistake. au zis ca inteleg si normal ca se purtau tot la fel. noi cei 3 copii mici( eu, sotul & Oani). am vrut sa le dau o sansa eu, pt ca fata mea merita sa aiba bunicii cu alaturi de ea cand creste. insa nu o influentau decat negativ, asa ca i-am trimis acasa inapoi.
inca un ex din multe altele:
vin de la serviciu. destul de tarziu, abia avem timp sa mancam impreuna cu fata. apoi merg cu Oani la culcare. vine si dna motz-cocotz asistenta. ii spun ca imi culc eu fata. pleaca nervoasa jos, trantind si bufnind ca o nesufertita. si o aud cum ii spune plangand sotului ca am dat-o la o parte
iar el ii spune:da, normal e mama ei, o culca ea.
trantea usi in casa cand nu ii convenea ceva. eu la ea in casa, poate ca m-am suparat sau nu mi-a convenit ceva, dar in nici un caz nu m-am/o sama injosesc sa ma port asa urat. ea pana si la mama mea in casa a avut alde tantrumuri de gelozie legate de fata( ca nu e ea tot timpul in sufletul fetei si restul persoanelor sa o admire cum acapareaza ea si numai ea copilul) si a plecat trantind usa de la intrare. nu imi vine sa cred cat egoism crunt se poate ascunde in unii oameni.
socrul e si mai capos. e mult mai rau. si au fost atat de multe faze de prost gust din partea lui. no comment.
nu realizau ca ne puteau strica casnicia in egoismul lor. eu si sotul stiam asta si le-am zis bye-bye.
a facut dna un show de impresionare, sa dea vina de al ei sot ca din cauza lui e asa, etc. ca o abuzeaza,etc. nu a impresionat pe nimeni, se merita unul pe altul si gata acasa.
alta placa de la mironosita;ca sora mea conduce casa( a venit ea la noi dupa ce au plecat ai mei acasa si nu am mai lasat-o sa plecebine ca a fost sora mea cu mine cat au fost cu noi ei.
dna cu o zi inainte sa se bata cu sora mea( sora mea e f pasnica) ca din cauza ei o da afara copilul ei din casa. nu am crezut ca pot exista asemenea tiganii. f urat. trist. deprimant. inuman. injositor. parca iti incalci conditia umana. animal sau om?
chiar tavi le-a zis ca se introrc acasa. a fost surpriza pt ei,pt ca ai mei erau in vizita de paste la noi. si uite asa au plecat teroristii acasa pe 8 apr.

am incercat sa-i inteleg, dar asemenea oameni nu merita. chiar daca imi sunt rude.
asa ca fam mea e mult mai imp.

sper ca am fost coerenta.



ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Cuscra, ma bucur tare pt tine, felicitari si sarcina usoara.
Nicoll, super caraghioasa cantareasa ne zic cum e Codruta, cum a fost la dr? si noi am fost la dr chirurg ortoped marti, a examinat fata, azis ca pare bine. razele au iesit ok. o sa avem o programare la eco pt ca avem antecedente de cancer de oase in familie. v-am zis ca o nepotica de-a mea a fost diagnosticata la 8 ani cu cancer la glezna. dr vrea sa excluda orice alta cauza ca sa ne linistim. a zis ca mai mult ca sigur sunt dureri de crestere.inca sunt ingrijorata, normal.
si noi incepem de la 1 sept gradi part time, avem pe 24 open day de la 10-12 sa mergem parinti si pitici sa ne uitam pe acolo.sper sa scapam si de pampersul de noapte. oricum targetul este sa stie sa isi dea ea chiloteii jos si sa faca pish ca nu ii asista la toaleta. engleza o intelege si o vorbeste destul de bine.
Oani e asa scumpa cam povesteste ea ce a facut in cursul zilei. duminica a gasit niste foi printate de ale mele si mi-a citit povesti jumate de ora(desene, mai ales ca e fan Mickey Mouse Club House&Musti)
Laura, am vazut eu bine sau esti moderator? felicitari, sa nu uiti plebea 2 vorbulite despre gemeni, hai pe aici.
imi pare rau de tot de Magda, ca si-a inchis contul. poate ne citesti macar, mii de ganduri bune. va pup si mi-e tare dor de voi.
Cami, mai apari si tu, ce bine. mai sta bb in burtica, are timp sa sa intoarca.
Diana, o sa fie bine. e maricel deja acum bb.
Mari, ce mai faceti. ne mai citesti?
Simona, pe unde ai fugit iara?
Monica, noi venim in Cta pe 14 aug si plecam pe 26aug parca. distractie placuta in weekend.
Andreea distractie placuta la munte. felicitari pt dublul eveniment. si pt faptul ca aveti familia frunoasa pe care v-ati dorit-o.
si noi maine aniversam 9 ani de casatorie. nu facem nimic special sau vom vedea maine dupa serviciu
azi si ieri a cam plouat, comparativ cu weekendul trecut cand a fost f cald.cand am facut in sfarsit pertecerea de casa noua, un barbecue. nu am fost prea multi, dar a fost frumos.
acum zice sotul ca nu munceste sambata si vrem sa ne plimbam un pic prin Irlanda, ori prin judetul nostru- care a fost capitala reginei Anglei, ori in alte 2 locuri frumoase. trebuie sa ne decidem. abia astept sa fim cu dra tot weekendul.
maine o sa googalesc in pauza si o sa vb cu o prietena de la firma de turism vecina cu compania noastra sa va ce alegem.
noapte buna.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Neata!Andre_ea FELICITARI!!!Sa fi sanatoasa si BB sa creasca cuminte si sanatos la mami in burtica!Ma bucur mult pentru voi,sper ca Tudor sa fie incantat de aparitia unui fratior sau a unei surioare!Hai,intra sa ne dai amanunte!Doamne ce de vreme a trecut de cand mergeam la gimnastica in prima noastra sarcina...
Cryna pt Robert si mamica lui!
Monica Elena distractie placuta in week-end!Noi vom merge la mare la Eforie Nord intre 16-22 iulie.Daca cineva se nimereste in acea perioada sau daca fetele din Constanta vor putea si dori sa ne vedem o sa o facem cu mare placere.
Albinutzza si voua va dorim distractie placuta!Bondareii sunt niste scumpi,va pupam pe toti!Felicitari pt aniversari si MULTI ANI innainte!
Diana hai ca ce a fost mult a trecut,BB e maricel si daca mai sta putin e si mai bine!
Emma bine ca s-a terminat!Important e ca tu si sotul tau ati fost pe aceeasi lungime de unda si ati depasit cu bine starile conflictuale ce au fost la voi in casa.Cat despre "inculpati" nici nu merita sa-i mai discutam.Cu cat vor sta mai departe cu atat mai bine!Asta ca sa ii uiti putin.
Cat despre problemele medicale de la voi din familie sper sa se fi incheiat,tatal tau sa treaca cu bine peste boala.
Pe Oani o pupam si-i tinem pumnii sa fie bine,sa va linistiti in sfarsit in ceea ce o priveste.Felicitari pentru aniversare!
Acum sa va spun despre noi.Totul e ok,se pare ca la Codruta inca mai sunt balonari ale stomacelului de pe vremea constiparii,ne-a dat Sanzim si Debridat.Sau se poate sa mai fie putin rasfat,cum nu-i convine ceva apar si durerile de burtica,gat sau mai stiu eu ce.In rest are 15.2 kg,98 cm si a rascolit toate ustensilele doctoritei.
Sa va spun si despre Stefi.Are fix 12 kg la 11 luni fara o saptamana.A zis dr ca e un super copilasi caruia ii ies maselele(momentan sunt umflate rau,una gata de spart) inaintea caninilor...
Cam atat,sunt linistita ca fetele sunt bine,am amanat vaccinul de 1 an pana dupa intoarcerea de la mare.
Va pup,ma apuc si eu de treaba ca m-am lungit cat o zi de post!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna dimineata tuturor!
Mey, dar ce valva am starnit!
Scuze, nu era mare secret, dar imi trebuia intai timp sa ma obisnuiesc eu cu ideea. Nici prin familie n-am spus la toata lumea.
Ultimul nostru plan era sa facem o fetita care sa se nasca prin aprilie-mai. Dar uite ca lucrurile s-au precipitat si bb vine in ianuarie si, desi sper sa ma insel, cred ca e tot baiat.

Aseara am fost la eco si am vazut o mogaldeata mica cu inimioara pulsand . E bine. Io am greturi si-s obositaaaaaaaaa.

Va multumesc tuturor pentru urari!

Tudor nu intelege mare lucru cu fratiorul. In primele zile zicea ca are si el un "verisor" in burtica.
Tudor face pipi la olita de vara trecuta. Kk insa refuza, un refuz psihologic, si se constipa daca insista. De cateva saptamani a mai facut si la olita, dar nu de fiecare data. Am totusi sperante sa rezolvam cat de curand. Si de cateva zile se trezeste cu pampersul uscat, asa ca nici cel de noapte nu mai are viata lunga.
Cu gradi inca nu stiu cum facem. Initial vroiam sa il dau in toamna, dar acum cu bb mic nu mai stiu, ca nu sunt de acord cu virusi de gradi la nou nascut. Mai vedem.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.20058+
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Andre_ea lasa sa fie sanatos indiferent ce ar fi!Mami sa scape repede de greturi si sa poata papa tot ce e bun,sa ajunga la BB ca sa fie sanatos si voinic!Noi va dorim tot ce e bun si poate totusi va fi fetita,cum va doriti!Pupici lui Tudor din partea noastra si felicitari pt primii pasi in lupta cu pampersul!Va pupam cu mare drag!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna, fetelor!
Cu rusine marturisesc ca va citesc zilnic, dar nu am scris ba ca nu am avut timp, ba mi-era greu, ca nu am mai zis nimic demult si e greu sa legi conversatia dupa atata pauza. Dar azi am zis gata! Profit ca cei mici sunt la "sera bunicii" si ma intind la povestit(vinerea ii ia soacra mea de la cresa pe la 16 si stau la ea pana sabmata pe la pranz. Eu zic "seara buncii", ca ii ofer posibilitatea sa se bucure din plin de nepoti . Dar si pt ca in restul saptamanii nu o vad pe soacra'mea la ochi de nici o culoare).

Deci, despre noi: suntem bine, ne pregatim de ziua copiilor si plecatul in concediu. Cei mici s-au refacut dupa varicela destul de bine. Biancai i-au ramas 2 semne pe fata (unul la radacina nasului, intre sprancene si unul langa o ureche), dar cred ca o sa se mai aplatizeze in timp. Le-a revenit pofta de mancare si energia din belsug . Am profitat de statul acasa din cauza de varicela si le-am dat pampersul jos. Ei oricum foloseau olitza de 2-3 ori pe zi. Le-am explicat cum vine treaba, i-am tot intrebat si i-am pus eu la olitza des in prima saptamana, apoi, usor, usor au inceput sa spuna ei. Acum mai avem accidente din cand in cand, dar e din cauza ca se lasa "furati de pisaj" si uita sa spuna. Scapa un pic in chilotei, se opresc si fug dupa oala. Rares face la wc din picioare (inclusiv la cresa, unde plangea si refuza sa se aseze pe olitza in prima zi fara pampers, ca el vroia la wc si doamnele nu stiau care-i problema) si se lauda ca face "ca balbatzii". Amandoi vorbesc mult, fac fraze folosind tot felul de subtilitati gramaticale corect, stiu poezii si cantecele multe. Bianca are 11.5kg si 89cm, Rares 98cm si 15kg. Mie mi se pare ca arata foarte bine. Ma distreaza ca fiind diferenta asta de dimensiuni intre ei, cei care nu ne cunosc pot sa jure ca nu sunt gemeni. De foarte multe ori sunt intrebata care e diferenta de varsta intre ei si si fac niste fetze f. comice cand spun ca sunt gemeni .
Noi plecam la mare pe 15 iunie. Mergem la Constanta, ca anul trecut. Am sa o sun pe Irina, poate reusim sa ne intalnim. Eu ma laud ca am reusit sa scad vreo 4 kg si mi's tare mandra, ca luasem un pic de proportii in ultimele luni.

Daca vreti sa ne vedeti cum am mai crescut, avem poze cam din fiecare luna in link-ul de la semnatura.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cryna iti citesc mereu povestile dulci despre Robertel care e un baiat de isprava. Iar pe tine te admir ca treci peste toate problemele cu fruntea sus . Noi ne tot propunem sa ajungem cu copii intr-un we in Iasi. Daca reusim, te caut. Iti dau un PM cu cateva zile inainte.

nicoll ai niste fete de nota 10+ , iar tu esti o mama extraordinara pt ele. Ai grija de tine !

Emaaimee se pare ca anul asta nu mai mergem in aceeasi perioada la mare. Mi-ar fi placut sa ne vedem. Felicitari pt casa! Sa o stapaniti sanatosi! imi pare rau ca ai avut probeleme cu unii membri ai familiei, iti inteleg frustrarile si nemultumirile. De asta e bine de multe ori sa stea fiecare la casa lui, vorba aia "mai rarutz, ca-i mai dragutz". Excursii placute si "La multi ani" pt aniversarea voastra. Casa de piatra in continuare!

Albinutza salutam cu drag stupul! Mereu iti admir pozele de pe mess cu copii. Ai 2 pui frumosi foc! Fotomodel!

Diana nastere usoara si sanatate multa! Ateptam sa ne da un semn cand o sa fiti 4.

Andre_ea felicitari!! Sarcina usoara, sanatate multa si fie ce-i fi, sanatos sa fie! (daca e si fetitza, cu atat mai bine!). Zilele trecute a fost o colega de-a mea de servici, gravidutza in 8 luni, sa vada unul din patuturile gemenilor, sa i-l dau pt bebelusul ei. Si ca sa nu iasa cu scandal (desi ai mei nu mai folosesc deloc patuturile de foarte mult timp, numai ocupa spatiu in camera), le-am explicat ca tanti are un bebe mic in burtica, care o sa creasca, o sa iasa si ii trebuie patut. Asa ca ii dam patutul lor, ca sa aiba unde dormi, lor le cumpara tati birou. Pe Bianca nu a interesat-o subiectul, dar Rares a inceput sa o traga pe colega mea de fusta, sa-i arate pe bebe. Ca sa-l scoata, sa se joace cu el . Si cand a plecat, a zis sa-i dea lui burta aia mare. Ca o vrea el.

Fugim la un suc in oras. Va pup pe toate! Sper sa intru mai des de acum, daca am spart gheata



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Woow fetelor, da'ati scris ceva, nu gluma, de cand nu am mai intrat ... Asa da .

Diana Mirela, nastere usoara! Atunci cand va veni bebele...

Albinutzza, weekend placut la munte, felicitari atat petru logodna, cat si pentru soacra. Sa aveti parte de o sarbatorire frumoasa.

Emaaimee, imi pare rau sa citesc ca ati trecut prin asa ceva dar, ma bucur ca, acum, s-au mai linistit apele si ca, pana la urma toate vor fi bune ! Felicitari pentru aniversarea celor 9 ani de casatorie! Si, nu in ultimul rand, weekend placut. Asa cum vi-l doriti .

Nicoll_mada, ne bucuram ca, Codruta nu are nimic grav si multa rabdare lui Stefi cu iesitul maselelor .

Andre_ea, in sfarsit "te arati" ! Felicitari si de la noi (mami&Robert)! Sa ai parte de o sarcina usoara si sa speram ca, poate, va fi fetita .

Laura25, vizionai pozutele . Se vede ca le-a placut la shtrumphi atat muzeul, cat si gradina zoologica. Si ce mai conteaza diferenta de inaltime, la cat is de frumosi amandoi... cum sa creada lume ca sunt gemeni ?!? Hmhhh...
Felicitari pentru kg.-ele date jos, vacanta placuta la mare (cand veti merge bineinteles ) si... va asteptam pe la Iasi !

Sper ca n-am sarit pe nimeni . Acum, dau pupici la toate si... mai fug si eu un pic...





"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Felicitari Andre-ea!!! Sa ai o sarcina usoara si sa fie un bebe sanatos!!!

Offf...fetele...sunt terminata! Ne-am "virusat" rau de tot.Dani cel putin este sub orice critica. A inceput cu o banala raceala la ambii copii. Nasul cugea,staranutau...nu mare lucru.Dupa vre-o 3 zile cand la Luca era pe sfarsite acest episod,Dani a inceput cu febra mare de-odata.Se intampla luni...a refuzat sa manance si a tinut-o asa pana acum...si tot e nasol. In aceste 5 zile a mancat mai mult nu...

Amigdalita pultacee...infectie foarte mare avand in vedere ca-i dam de 3 zile antibiotic(ampicilina-capsule) la 4 ore si nu cedeaza febra.Azi la pranz a facut din nou 39.4...ce e mai grav este ca din cauza febrei are toata gurita plina de afte si gingiile inflamate.Nu poate manca nimik.Spune ca-i e foame tare si cere de toate dar cand baga in gura incepe sa planga si nu mai vrea.
Azi totusi a mancat un castronel de supa dar strecurata ceea ce nu era in preferintele lui. Si a mai cerut paste iar seara un crenwusti cu branza topita.
E greu tare...a slabit vre-o 2 kg,nici lapte nu poate pune in gurita din cauza aftelor.

Si ca sa fie totul pe dos...ieri dimineata Luca s-a trezit vomand.Si a tinut-o asa toata ziua.Cred ca a vomat de vre-o 5 ori. De mancat...nici poveste,noroc ca-l alaptez si cu asta a stat toata ziua. Azi e mai bine micutul...nu a varsat deloc si pe seara i-a venit si cheful de mancare... papat un castronel de cerale cu lapte si un iaurt jumate.Sper sa fi fost o forma usoara la el si sa nu faca si el febra.

Suntem extenuati din cauza asta...mi-e o mila de Dani...Doamne de-abia astept sa-i treaca sa il pun pe picioare!

cu olita....la kk se duce singur la baie si face pe olita.Sunt asa mandra de el...in schimb pipi...mai scapa pe el.Dar acum cum e si bolnavior e de inteles.Cand nu are febra este tare vioi.Se joaca cu fratiorul lui si ma ajuta la treaba.

Va pup si ma duc la nani.Sper doar ca maine sa fie o zi normala,fara febra si fara plans...si cu pofta de papa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Giana, sanatate multa puilor mici! Imi pare rau ca sufera asa tare Dani. Poate ar trebui schimbat tratamentul daca e in continuare foarte rau dupa 3 zile de antibiotic. Va tin pumnii sa va faceti bine, sa va bucurati din plin de vara



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput