Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by ggaby

fetelor care alaptati...ceapa ii face rau la bb???am mancat putina dar ma intreb daca o sa-i faca rau!?

gaby & david 18.12.2007



nu sunt eu experta ... dar tot ce ma gandesc e sa nu ii placa gustul.. in rest.... e mai condimentat un pic... poate ii plac esentele tari

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

nu-mi raspunde nimeni???si inca ceva...david de fiecare data seara dupa 6h imi face niste crize de nu stiu cum sa-l mai linistesc oare or fi colicele astea blestemate???si ai vostri bb-i plang asa seara dupa 6h???e adevarat ca dupa 3 luni se mai linistesc colicele??noi mai avem 5 zile pana la 3 luni...Doamne Ajuta!Saracutul trebuia sa pape acum la 21h30 si s-a adormit ca a plans de la 20h30 intr-una...offff si sanul imi plesneste e super plin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Un kg si jumatate. Insa orice as face, vad ca nici un gram nu am mai dat jos.

Fetelor, va las. Ma retrag langa Matei ca nu mai vad bine tastatura.
Va pup pe toate (era sa zic ca va pup pe burtici ). Nu mai beti Cola la ora asta .
Noapte buna!!! Sa visati frumos!!!


quote:
Originally posted by bb_yasmi

roxxy te admir ce ambitioasa esti!! cate kg mai ai de dat jos??

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxxy somnic pufos!!! bravo pt kg date jos!!!
RGE (roxana) te asteptam sa intri sa ne mai spui de ursuletul tau!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

quote:
Originally posted by Ank83

[quote]Originally posted by ggaby

fetelor care alaptati...ceapa ii face rau la bb???am mancat putina dar ma intreb daca o sa-i faca rau!?





nu sunt eu experta ... dar tot ce ma gandesc e sa nu ii placa gustul.. in rest.... e mai condimentat un pic... poate ii plac esentele tari




Aha e ok!cred ca e obisnuit cand eram insarcinata imi era pofta ,mai mereu sa mananc picant si mancam!Of Doamne,tare as mai vrea sa incetez cu alaptatul cateodata...mi-e pofta sa mananc o fasole,mazare,brocoli,conopida....dar stiu ca astea ii fac rau.Dar cand il vad cu ce drag trage de tatica si cu ce pofta papa,mi-e greu sa incetez...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

GGaby ... lasa ca dupa o sa ai tot timpul din lume , dar cu moderatie ...adica sa gusti un pic nu cred ca ii face rau , mai ales ca deja e marisor... bine asta o zic eu care bag la stomac tot ce prind

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by ggaby

nu-mi raspunde nimeni???si inca ceva...david de fiecare data seara dupa 6h imi face niste crize de nu stiu cum sa-l mai linistesc oare or fi colicele astea blestemate???si ai vostri bb-i plang asa seara dupa 6h???e adevarat ca dupa 3 luni se mai linistesc colicele??noi mai avem 5 zile pana la 3 luni...Doamne Ajuta!Saracutul trebuia sa pape acum la 21h30 si s-a adormit ca a plans de la 20h30 intr-una...offff si sanul imi plesneste e super plin

gaby & david 18.12.2007



ggaby, cel mai probabil este de la oboseala acumulata pe parcursul zilei. Prin plans se detensioneaza... Si Catalin facea asa, de pe la, 7 pana 9, asta fiind ora lui de baita. Am rezolvat mutand ora de baita pe la 7:30, in zilele in care e marait tare seara. Si doarme pana la aceeasi ora dimineata, indiferent daca adoarme la 8:30 sau la 10

Edit: il mai poti linisti reducand stimulii externi la minim: ii vorbesti incet, linistit, eventual il plimbi printr-o camera mai intunecata. Stiu ca nu e indicat sa il distragi atentia cu diverse jucarii - daca plansul e din cauza oboselii, atunci il obosesti si mai tare cu jucariile. Vezi si tu ce functioneaza

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

puiul meu are febra....acum vreo 3 ore avea 37.5,i-am dat nurofen dar nu i-a scazut ba mai mult temp. a crescut la 38.4
i-am bagat acum 20 min.supozitor efferalgan
nu-i scade deloc
ce sa fac?
ce pot sa-i mai dau?



AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

amy in primul rand nu intra in panica./ febra ai luat-o rectal, nu?? atunci scade 4-5 unitati, deci are 37.9 ceea ce nu e febra mare. mai da-i nurofen. aa si inca ceva 37.5 nu e febra!!!
hai ca va fi bine!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

In primul rand linistestete... 37.5 nu era febra... era bine.... ca a urcat la 38.4 asta ...da.. nu e bine.Cand a avut Raul febra neonato mi-a zis asa... Avand in vedere ca are peste 8 kg sa nu ii dau doar 2,5 ml nurofen ci sa ii dau 4 ml...Daca nu trece poti sa ii mai dai la 6 ore chiar inca un rand.Poti sa alternezi cu paracetamol supozitoare pt copii... o jumatate ..asta la 4 ore de abea dupa nurofen.
Si daca nu merge nici asa... sa iei algocalmin supozitoare pt copii... chiar daca pe prospect scrie ca sunt de la 4 ani... poti sa ii bagi linistita o jumatate.
febra poate sa faca 48 de ore
daca dupa 48 de ore starea febrila continua se intervine cu antibiotic... sau ceva mai puternic

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput