Strumfi de iulie-august 2007 (66)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Gogosel , puiul tau mananca foarte frumos, semana cu programul Alessiei, nu e prea mult. Numai ca nu as da si carnita si galbenus ou la aceeasi masa si nici bananuta in fiecare zi. Eu ii dau cam o jumatate de banana de 2 ori pe saptamana la cerealele de seara .

Papica Alessia:

Dimineata la 6 - 240 ml laptic
la 9:30-10:00 piure de fructe (mar, para, mango, banana mai rarut) cu branzica de casa si un biscuite in piure /sau nu.
la 1:30-2:00 piure de legume (cartofi, morcov, dovlecel, radacina de patrunjel, radacina de telina, broccoli) plus galbenus de ou sau carnita de pui sau vita (i-am dat din amandoua si i-au placut)
la 17:30-18:00 cereale de la Humana sau Nestle din cele care se fac cu apa, adica au lapticul inclus pt ca altfel nu stiu de ce dar formula peste mancare chiar si cereale nu prea imi surade).
la 9:30 laptic 240 ml si somn direct de la 9:30 - aici nu avem probleme, adoarme in camera ei in patutul ei fara mami si tati insa noaptea se tot trezeste de la un timp. Adica de la timpul cu dintisorii de sus care sparg gingiuta pe jumatate.

M-am intins ca o placinta. Daca e ceva ce nu ii dau bine sa imi spuneti, pana acum Alessiuta papa tot si se linge pe botic. Insa nu prea a luat prea mult in greutate, adica are cam 8 si ceva, poate 9 kg. Vom vedea vineri.

Vreau sa ii maim dau si peste zilele astea, si piure de cartofi (adica numai cartof fiert ) cu pui (adica pui fiert si pasat ) desi suna a meniu de om mare. :-)

Pup

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

clau, intr-adevar cred ca este cam multa banana. o sa ii mai reduc. o sa ii pun doar in iaurt deoarece nu ii place "gol" chiar dc ii pun branzica. referitor la galbenush, i-am facut ieri galushcutze din 2 galbenusuri (ca unul nici nu il puteam maesteca!!!) dar nu le va manca pe toate. au iesit cam 6 galusti dar ii dau doar o jumatate ...restul papa mami !!!! si oricum supa i-o fac la 2 zile. nici carnitza din ea nu o termina. insa fac mai multa deoarece iese mai buna, are alt gust. si am inceput sa ii fac mancare "cu gust". ii pun si sare si cateva foi de dafin. manca inainte si legume fierte si pasate, cu carnita, dar cred ca i se luase, ca nu mai vroia sub nicio forma. si asa am decis sa ii fac mancare "ca lumea'.
i le pregatesc dietetice, cu ulei de masline, fara nimic prajit.
galbenus ii dau o data pe saptamana dar "mai uit" ,ca se compenseaza de la mancarurile din timpul saptamanii.

astazi vreau sa ii fac orez cu lapte, mere calite si putina scortisoara, indulcite cu glucoza, ca desert diseara, la 18.00. este cumva interzis la aceasta varsta? orez ii mai pun in supi, uneori.

o sa ii pun in pireul de fructe si eu mango, dar sincer...mie nu imi place. ori nu l-am mancat eu corespunzator. mi se pare prea aromat.


pupici !

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

gogosel,claucia puisorii vostri chiar mananca nu se fac!Sunt verde de invidie.Cand ma gandesc ca la noi nu exista masa fara poezii,cantecele si tot felul de sunete scoase de animale numai sa o fac sa deschida gurita...Nici nu va puteti inchipui cat de norocoase sunteti!

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Mmmm, ce bun ii faci, si mie mi-e pofta.

De ce vrei sa ii dai glucoza sau indulcit? Eu o sa ii dau mere coapte ca desert, ea isi baga boticul in orice fructa, cu ochii mari si atenta, insa nu refuza nimic, asa ca mar copt, mai ales ca e foarte dulce si asa fara zahar cred ca o sa ii placa foarte tare.

Eu nu ii indulcesc nimic, nu am de ce. Biscuiteii sunt deja destul de dulci (ii dau din cei de bebe), fructele nu mai vorbesc, sunt dulci oricum.

Sora mea facea asa cu orezul cu lapte (bineinteles fara zahar), inainte de a-l fierbe, il dadea odata un singur vant ca sa zic asa prin blenderul mic (sau rasnita la unele modele) ca orezul sa nu mai fie cu boaba lui ci cam jumatate asa dar nici crema. Ma rog, nu stiu daca e foarte clar. :-)
Rau e ca am inceput serviciul si nu pot sa experimentez si eu acasa pentru picea mea. Dar in weekend ii fac deosebite.

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Seherezada, dar ce pui frumos si cuminte am vazut eu aici! http://good-times.webshots.com/photo/2796387560102150016WGKSzB

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:



noi n-avem nimic deosebit de raportat...

in legatura cu mancarica...cred ca eu sunt cea mai comoda, din cate citesc pe aici...ii fac mancare pt 7-10 zile, ii pun pt primele 2-3 zile in frigider si restul in congelator. asa ca am scapat cu pranzul. branzica nu-i fac decat ff rar...ea oricum e constipata, iar aportul de calciu din branza nu e cine stie ce, ca e legat de proteine si nu se prea absoarbe. asa ca ii dau iaurt. iar fructele...crude. nu i le-am facut coapte sau compot niciodata, ca isi pierd vitaminele. la anya mai experimentam branzica cu mamaliga, orez cu lapte, ardei sau dovlecei umpluti. acum...nexam .

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Buna!
Hai sa ne intalnim la Roata Mare ca oricum acolo e taramul bebelusilor.
Shehe e scumpa tare blonduta Maia.
Raducu tot cam asa mananca...mai putin banana si branzica pt. ca este foarte constipat. De cand i-am introdus carnita il chinuie rau constipatia. A facut cu sange de doua ori. E posibil sa faca hemoroizi la varsta asta? Am impresia ca de multe ori se abtine sa faca de frica durerii. Pediatra mi-a recomandat un sirop ce contine lactuloza. Vad ca da rezultate, dar nu stiu daca este cu totul sigur pentru sanatatea lui sa faca acest tratament.
In plus fata de ce ati spus voi i-am mai dat lui Raducu supa de stevie si loboda cu putin bors si perisoare din piept de pui cu piure. I-au placut mult...mai ales supa.

Andreea si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

clau, ai dreptate. nu o sa il indulcesc. merele le voi pune calite si cu scortisoara, ca la placinta. de la cele coapte se constipa. si o sa fierb orezul inainte cu apa, mai mult, ca sa se "topeasca" el, sa nu il mai trec prin blender. nu de alta dar o mare parte va ramane pe pereti si m-am saturat cata mancare arunc si mai ales cat dau pe ea.

spre ex , azi, la 16.00 o sa vina lapticul; am luat la 1500 g cu 74.00 lei, ca cel din hypermarket s-a facut 55.00 lei cutia de 800 g. si asa este f convenabil. o sa imi ajunga 2 luni.

seherezada, incearca sa fii mai ferma. sa deprinda ca la masa nu e vorba de joaca. nu stiu, dar eu uneori sunt mai rea....si ii dau cand ii este foame. daca vad ca nu mananca ,inseamna ca sunt doua morive : nu ii este foame sau nu ii place mancarea. experimentate, parol.

andreea, iti tin pumnii in tratament.mi se par ingrozitoare chinurile la bebei, nu suport sa vad un bebel ca sufera. o sa ii fac si eu ciorbita de stevie cu bors. multa sanatate!



pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Ziua buna.

Nici de la noi nu prea sunt noutati. David si-a revenit, dupa o noapte si o zi tare aiurea, cu febra, stranuturi, muci si tot tacamul. Nu stiu ce a avut, i-am dat doar oscilo si Slava Domnului, i-a trecut, orice ar fi fost chestia aia.

Despre papa, D inca mananca fructe, legume si iaurt si nimic altceva (si laptic, bineinteles). Am incercat si branzica aseara, dar nu i-a placut deloc, o dadea afara de parca ii venea sa vomite si a si inceput saracutul sa planga de parca cine stie ce i-as fi facut. Asa ca "pas" la branzica pt o vreme. Nici cerealele nu au avut succes, am incercat intr-o seara: si dinalea cu lapte inclus si din cele simple. Nu-i plac. Pana la urma, mai bine, oricum el e destul de dezvoltat pt varsta lui si nu-i strica sa mai stea pe vegetale o vreme.
Nu stiu de ce toata lumea se ingramadea sa inceapa diversificarea. Eu recunosc ca era mai bine inainte, nu tu o chiuveta plina de vase murdare pt 3 linguri de mancare, nu tu rufe murdare la ordinea zilei... Eu vreau bebele meu mic .

Anya, o sa incep si eu sa-i prepar mancarica pt o saptamana, daca tu zici ca e ok. Va trebui sa o prepar oarecum diferita, adica borcanele cu gusturi diferite, sa nu se plictiseasca Maria Sa.





www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Salutare si de la noi.
Vroiam sa semnam condica azi.
Aylin buna cafeaua. Te asteptam sa ne oferi cafea mai des.

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput