Fulguleti de nov-dec 2006 (160)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

Fetele, n-o sa va vina sa credeti ce am patit in parc. Aveti grija de copii si nu-i scapati din ochi. Eu nici acum, dupa doua zile nu pot sa-mi revin. Ieri pe la 11 eram cu Stefy in parc. M-a sunat cineva pe mobil. Si ma uitam la Stefy cum fugea cu o fetita la vreo 10 metri de mine. La un moment dat am ramas muta, va rog sa ma credeti, cum o tiganca din aia cu fuste s-a dus si a luat-o de manuta si pe ici ti-e drumul. fara pic de jena.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)



M-am cutremurat...nu-mi vine sa cred!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

adinazot faptul ca are febra nu e doar semnul unei infectii. e si prima metoda de aparare a organismului. sunt virusi care mor la temperaturi inalte. unii la 38, unii la 38,5, unii la 39, 5...si corpul asta face: lupta impotriva lor. scazutul febrei cu orice pret nu e recomandat, tocmai pt ca intervii in lupta cu virusul, de partea virusului :(. cu atat mai mult cu cat o faci utilizand medicamente asupra carora atarna un semn de intrebare, adica novocalminul. nu vreau sa te supar, si stiu cat de greu e cand iti vezi puiul bolnav, ca nu iti vine sa il lasi. dar incearca sa nu pui scaderea febrei pe primul loc.


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Roana, am vazut topogan ca al Sarytei in Carfour in weekend. M abatea gandul dar e cam periculos. Si sunt unele mai mari pt. gradina si nu-s scumpe.

Adinazot, sanatate lui Ale. Sper ca e mai bine.

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

Flore, m-ai omorat cu pozele alea...delicioase amandoua! sa-ti traiasca printzesele!

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by adinazot

Fetelor,multumesc pt sprijin!
Ale e tot asa,febra mare ba scade ba urca,a fost pediatra la noi,a vazut-o,are gatul f rosu,altceva nu pare a avea,deocamdata suntem numai pe antitermice,maine vedem cum evolueaza ..sper sa nu fie nevoie iar de antibiotic,dar vedem maine...mai inainte i am dat panadolul si i-am pregatit niste lapte HN,si a vomitat tot,numai cand a simtit gustul acestuia.Ma doare inima cand o vad asa,moale ,dar culmea ca atunci cand ii scade febra se comporta absolut normal,plina de energie si vesela,parca nu ar avea nimic,si pe urma in extrema cealalta.Offf...nu stiu cum va fii la noapte,acum are 39,4 si sper sa i scada dupa novocalmin si sosete cu otet.
va pup si sper sa vin cu vesti mai bune maine!


Roaga medicul sa-ti scrie o reteta cu microclisma cu Diazepam se cheama Desitin, stie ea, s-o ai in casa. Ca la febra asa mare sa nu ajungi, Doamne fereste la convulsii. Si fa-i impachetari cu apa la temperatura camerei ca sa mai scada febra.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Laura13

salutari mamici!
ma bag si eu un pic in seama.
pediatra mea, zice ca nu exista amigdalita pana la varsta de 3 ani. ca, copiii pana in 3 ani, fac otite, pneumonii, viroze, dar nu amigdalita. adica nu necesita antibiotic pt gat rosu. am avut si noi gat rosu, a trecut cu antiinflamatoare (adica sup de paracetamol). deci 3 zile am dat (pt febra) panadol alternat cu nurofen. dupa cele 3 zile, desi mai facea febra (38.5) am bagat sup de paracetamol (3 pe zi), pentru 2 zile, apoi 2 pe zi pentru inca 2 zile. si uite asa a trecut rosu in gat si am scapat de antibiotic. dar, repet, asa zice pediatra lui dani, nu zic ca e reteta universal valabila.
dianarus tinem pumnii sa faci bine!


Laura, depinde de copil. Fina mea dupa o zi fara antibiotic, a facut pneumonie, infectia din gat netratata s-a localizat la plamani. Asa ca eu zic ca amaratul asat de rosu in gat, nu e chiar asa de amarat. La Stefy nu a reactionat asa, pina la urma a scapat, dar au fost si reprize care au necesitat antibiotic.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

dianocica, nu de mult eram si eu de acord cu tine, organismul tb lasat sa lupte, si nu o poate face dc noi scadem imediat febra.. deci eu pana la 38.5 nu dau nici un antitermic.. dar dc febra creste repede si ajunge mare, nu e bine sa lasi copilul asa, ca poate face convulsii... avem o prietena a carei fetita de 2 ani a facut convulsii luna trecuta de la o banala viroza... ei sunt medici si nu i-au dat nimic la febra de 39 grade tocmai ca sa la se organismul sa lupte.. problema este ca febra ei a crescut brusc, in cateva minute si pana sa-si dea ei seama, fata a intrat in convulsii si a facut stop cardiac ... fetita e ok acum, dar in mare parte datorita faptului ca ei sunt medici si au stiut cum tb sa reactioneze, ca dc asteptau salvarea nu stiu ce se intampla ... asa ca poate e mai prevazator sa dai antitermice si la febra mai mica , mai ales dc esti singura acasa cu copilul, asa cum e adina... ca e f greu sa reactionezi in cazuri critice dc esti numai tu, cu copilul in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Dia, sunt de acord cu tine. Stefy la 40 de grade n-a ajuns la convulsii, pt ca i-am pus o microclisma cu Diazapam sa nu se duca mai sus, dar am tras o spaima de toate zilele. Si sotul era mai speriat ca mine si faceam amandoi 13-14 prin casa si era ora 3 dimineata. Am vb cu pediatrul si ne-a mai incurajat si ne-a zis ce sa-i facem, dar nu doresc nimanui sa ajunga pina la 40 ca nu stii cum reactioneaza copilul. Mie tare mi-a fost frica de convulsii.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Roana - eu le-am luat din Dedeman si am dat pe amandoua 110 ron si aveau si casuta si multe alte jucarii .Spor la cumparaturi.

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

admirat luchita care e leit maica-sa, dar leit... si poele alea cand doarme in scaunul de masa sunt mortale :)... ce mortal era pletos, acum arata mai a barbatel, nu-i de mirare ca nu vrea sa-si pupe mama ... yagmur, tu cum mai esti, cum mai e la job?

vazut si printesuca cu irene ce mica.. flore, puteai sa intitulezi pozele "love is in the air" :).. da-i un la printesuca ca asa de dulce e... abia astept s-o vad cu surioara ei :)

donia? hau du iu du?




Mergi la inceput