Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Amy26

quote:
Si terminati cu certurile si "mea culpa" ca va dau o mama de bataie!!! Cu pliciul!



Doamne.....Aralia,...nu-mi vine sa cred,cat de ``sadica`` esti,auzi bataie cu pliciul (hai ca asta chiar mi-a placut)


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)



Pai ce, nu merita? Si sa stii ca asta cu pliciul a inventat-o mama inainte de Prigoana...asa ma pedepsea, imi dadea la fund cu coada pliciului...aveam o lista afisata pe usa de la bucatarie cu greselile/boacanele/relele si cu numarul de pliciuri de capatat si cand faceam cate o chestie ma trimitea mama sa vad cate merit si veneam la ea tinandu-ma de fund, zicand: 3, mami, aoleu funduletu' meeeeeu! Cateodata o pufnea pe mama rasul de plansul meu si scapam fara plici..

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Aralia, pe vremea cand dadeam si supliment cu biberonul, am descoperit ca laptele facut are un miros tare urat daca sta mai mult de o jumate de ora, sau o ora...

Mie, daca as da lapte praf, mi s-ar parea cel mai simplu cu termosul cu apa calda la temperatura potrivita si biberonul cu lapte praf.

mami de Sophia




Asta n-am observat. O sa miros cu prima ocazie si daca miroase urat nu-i mai dau..
Eu am un termos de biberon, de aia mi-era usor asa...

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
Amy..si noi regurgitam foarte des...s-a rezolvat problema prin diversificare? Ce bine ar fi, ca abia o schimb si iar uda bluzita cu laptic sau branzica! E normal sa te adaptezi la nevoile copilului, pe mine ma interesa mai mult cu ce ai inceput, fructe sau legume, sau cereale, si la ce ore le-ai bagat si cam ce cantitati ii dai la o masa


da in mare parte s-a rezolvat problema(inainte voma dupa fiecare bibe, acum o data pe zi sau chiar deloc);la indicatia dr.am inceput cu cereale(faina de orez de la bio milupa)cate o masura la fiecare bibe(100ml-120ml laptic)...rezultatele au aparut inca de la primul bibe(nu a mai ,in sf.ceva dadea roade..incercasem toate metodele si eram innebunita);apoi am incercat cu suc dar cum am mai zis nu a acceptat si am trecut la fructe(mar,piersica,para),ii plac f. mult;
azi a papat si branzica amestecata cu pireu de fructe;
papa aprox.jumatate de borcanas la o masa si are 2 pe zi(prima la 11 si cealalta pana in ora 16);de fapt nu le pot numi mese ci gustari caci la 1 ora dupa ce papa cere laptic





AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
laptele praf in parc o solutie buna este sa iei apa calda-(cantitatea exacta) in termos si separat lapte praf in biberon-(cantitatea eaxcta)...si le faci afara...!eu asa am auzit de la cateva mamici


la fel ca si Dany,mi se pare o solutie f. buna;noi asa procedam cand plecam de acasa pt. mai mult timp.


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Mai fetelor, eu nu am vazut ca ati facut capitol nou si am tot raspuns la cap anterior. nu stiu cum sa iau ceea ce am scris si sa pun aici pt ca vreau sa se vada si pt cine am raspuns (nu stiu daca m-am facut inteleasa) .

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Asa fac si eu cand ma duc undeva.Pun intr-un termos apa calda si intr-o sticluta mica cantitatea de lapte praf si cand i se face foame,il prepar proaspat.
Sunt si de cumparat,dozatoare de lapte praf,la Avent stiu ca sunt.E ca o cutiuta,cu mai multe compartimente,si acolo pui laptele praf.

Eu vreau sa incep sa ii dau suculet,cum sa fac,cand sa-i dau,dimineata,inainte sau dupa laptic???Ca habar n-am...Nu-i face diaree??

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

fata mea nu vrea sa manance decat putin....si are crampe...oofff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by Roxxy80

Desi eu nu alaptez, m-am gandit sa-ti spun si parerea mea. Mie mi se pare foarte normal si natural sa alaptezi in parc. In gasca mea de mamicute, am doua care alapteaza si de cate ori e nevoie o fac si in parc. Deci eu zic sa alaptezi linistita afara ca tare frumos e.


quote:
Originally posted by anka.san

Bine v-am regasit!

un "la multi ani" intarziat tuturor mamicilor si, daca tot suntem la urari:

LA MULTE LUNITE SILVIA, sa fii sanatoasa si sa-i aduci multe bucurii mamicii tale
pet.cost2005 !!!

La multi ani si pentru Stefan (lumi_b) !!!!


Dragele mele, am si eu o dilema si mi-ar prinde bine sfatul vostru.
As vrea sa stau mai mult cu Andrei pe afara, dar il alaptez exclusiv si nu stiu ce sa fac daca i se face foame: sa-i dau sa pape in parc?
Pana acum scumpelul a tot dormit, chiar si 4 ore... M-am gandit sa ma mulg inainte, dar prefer sa evit cat pot biberonul.

Voi ce faceti?

Anka, Sorin si Andrei (17.12.2007)

poze Andrei





Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!



quote:
Originally posted by Roxxy80

Si noi tot singurei suntem pana vine tati de la serviciu. In afara de voi, foarte putini prieteni mai sunt in jurul meu. E ciudat dar parca au cam disparut prietenii din jurul meu de cand am nascut. Oare de ce? Poate pentru faptul ca eu de cand il am pe Matei numai despre el vorbesc?



quote:
Originally posted by creem

Anka, din pacate nu pot sa iti dau vreun sfat, pentru ca puiuta mea nu doarme decat 40-50 minute, chiar si afara. Dupa aceea se trezeste si nu i mai place plimbarea, plange, asa ca fugim repede acasa, in speranta ca i s-a facut foamea si o vrea sa pape. Dar, de cele mai multe ori mai trece o jumatate sau chiar o ora pana papa ea. Daca lui ii place in parc ai putea sa ii iei un biberon cu laptic, dar nuva fi caldut macar, ai putea sa il iei in termos si sa il pui acolo in bibe. Sau poti sa alaptezi acolo intr-un loc mai ferit, dar e cam frig inca, eu una nu m-as incumeta sa ma "dezvalui", mai ales ca la noi unde ma plimb eu sunt foarte multi pensionari.
Vezi si tu cum e mai bine pentru tine si pentru bebe.
Amy..ia inceput diversificarea? Cum e? Vrea puiul sa pape? Pe ce schema mergi?
Vaccinul de 4 luni l-ati facut? S-a manifestat in vreun fel?
Noi o sa incepem cu diversificarea dupa vaccin, asa ne-a zis dr.

Ancuta (ancadragoman) cum merge cu papica? Vrea Maria piureut sau supica?

Dany, doar de aceea suntem impreuna, sa ne spijinim, macar cu un sfat, ca acasa tot singure cu bebe suntem. Cel putin eu il am doar pe tati, cand vine de la servici.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!



quote:
Originally posted by Roxxy80

Jasmin, desi nu vroiam sa ma bag in toata treaba asta, o sa-mi spun si eu parerea. Eu cred ca nu ai de ce sa te simti vinovata. O prietena adevarata nu-ti spune ceea ce vrei sa auzi, ci ceea ce gandeste. Este normal ca fiecare ne crestem puii asa cum simtim. Oricum fiecare copil este unic si noi suntem diferite.
In ceea ce priveste povestea cu olita, eu iti impartasesc opinia. Pana la un an si jumatate, copiii nu sunt pregatiti pentru aceasta etapa. Si eu mi-as dori ca Matei sa stea pe olita devreme (daca s-ar putea de acum ), dar imi dau seama ca momentul acela va veni cand va fi el cu adevarat pregatit.

Oricum, eu zic ca noi suntem un grup de prietene care au trecut prin multe momente grele impreuna si ar trebui sa facem un fel de pact (nu stiu cum altfel sa-l numesc). De cate ori ne deranjeaza ceva, sa spunem si sa rezolvam pe moment problema. sa nu lasam sa treaca timp. E clar ca avem nevoie una de cealalalta. Va pup pe toate. Sper ca nu am suparat pe nimeni. daca am facut-o, va rog sa-mi spuneti.


quote:
Originally posted by Jasmin012

Cred ca dracul m-a pus sa citesc fragmentul ala in care BB spunea ca o s-o puna pe Iasminuta pe olita la 6 luni... si tot dracu' m-a pus sa-i spun ca un bebe doar pe la 2 ani e pregatit. Regret din suflet ca am citit si regret ca mi-am exprimat ideea... e adevarat cred ca la varsta de 6 luni pusul la olita inseamna sa-ti chinui copilul... pusese Cami pe-aici o pagina cu o carte de psihologia copilului si am citit ce dezastre se pot intampla... dar ma rog, asta e numai parerea mea, nimeni nu e obligat s-o impartaseasca... Regret ca mi-am imaginat ca suntem prietene... chiar daca numai prietene virtuale... ca doar ne-am mancat amarul pe-aici un an de zile si am fost alaturi una de cealalta la bine si la rau. Si ca o prietena ce sunt mi-am exprimat si eu parerea fara sa oblig pe nimeni sa fie de acord si mai ales fara sa banuiesc ce va urma. Eu m-as bucura ca o prietena sa-mi spuna ce crede, chiar daca nu prea mi-ar conveni ce spune... si m-as bucura sa-mi impartaseasca ideile ei pt ca ar insemna ca II PASA... Regret ca m-am considerat pritena si regret ca imi pasa... N-o sa se mai intample...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza






Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!




Gata, roxy, am copiat eu mesajul tau din cap. anterior.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by RAMONELLA

Asa fac si eu cand ma duc undeva.Pun intr-un termos apa calda si intr-o sticluta mica cantitatea de lapte praf si cand i se face foame,il prepar proaspat.
Sunt si de cumparat,dozatoare de lapte praf,la Avent stiu ca sunt.E ca o cutiuta,cu mai multe compartimente,si acolo pui laptele praf.

Eu vreau sa incep sa ii dau suculet,cum sa fac,cand sa-i dau,dimineata,inainte sau dupa laptic???Ca habar n-am...Nu-i face diaree??

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj






Eu ii dau suculetul acum, inainte de baita. Are masa la 4:30, suc la 19-19:30 si san la 20-20:30, depinde cum ne lungim cu baita si masajul.

Si am inteles! Nu-i mai fac laptele dinainte, o sa il fac pe loc. O sa iau apa in bibe in termos si laptele in ceva, gasesc eu. Va multumesc de sfaturi!

Da' femeie pentru curatenie tot nu dati, a? Dau cat cere! Ma omoara spatele, ca altfel as face eu, ca nimeni nu face ca mine..

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

hey,aveti chef de-o plimbare?

daca da, priviti aici si inscrieti-va rpd. pt.ca nu sunt prea multe locuri disponibile

aaaaa...si va las pe voi sa alegeti destinatia


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput