Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Simo, multumim la fel

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by ibm2007

salutare!!!!
sunt si eu o mamica suparata. pentru inceput as vrea sa va spun oful meu de acum si in alta zi va voi povesti despre copilasii mei, pentru ca am 2.
baiul este cu bianca, are 6 luni juma si incerc sa ii introduc cereale seara. de la aceste cereale se irita rau in jurul guritei. nici macar nu le inghite.
daca ati patit ceva asemanator, spuneti-mi ce ati facut.

despre olita si alte obiceiuri o sa va povestesc alta data, din experienta mea cu baietelul care are acum 4 anisori.




Bun venit!

Nu stiu ce sa-ti spun in legatura cu iritatia...


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

ibm bine ai venit.
iritatia ar putea fi de la lingurita si nu de la cereale?


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv

si inca o chestie, fetelor sa nu ramaneti cu ideea ca i-am facut pe copii nostrii retardati.Eu am facut referire la noile descoperiri care spun ca s-ar dezvolta mai incet decat noi, atata tot

http://gabrielabv.hi5.com
Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)



Nu exista astfel de descoperiri, si daca le-ai gasit arata-ni-le si noua !
Un copil nu este un adult in miniatura, astfel ca nu putem aplica pentru ei ceea ce gandesti despre noi (vezi paralela cu tampoanele folosite la CM).
Lucrarea din care am citat in capitolul trecut, si fata de care si-au manifestat interesul doar putine fete, dar nu-i bai, a aparut in Franta in 1994, ceea ce nu mi se pare foarte recent sau poate asteptam niste studii care sa ne incante auzul (adica se potrivesc cu modul nostru de a gandi) si atunci le vom considera pe acelea potrivite.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Buna seara.

Ibm, primul lucru care imi vine in minte e sa te intreb daca ai incercat mai multe feluri de cereale. Daca nu, eu as schimba cutia.



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by ioanaiub

poate unele dintre voi o sa ma certe dar eu ii dau Marei biscuiti simpli, petit beurre, la fel i-am dat si lui David si nu am avut nici un fel de probleme ... cand gasesc ii mai cumpar si biscuiti de la Nestle, dar mai rar, o data i-am cumparat si eti cicibebe (turcesti), i-au placut tare mult
am inteles ca toleranta la gluten este ereditara, noi nu am avut probleme de acest gen

vezi si aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Celiachie

Simo am vrut sa-i dau si eu oscilo dar ma gandeam ca e prea mica ...

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)





Petit Beurre nu au zahar ?
Si pentru ce trebuie sa le dam biscuiti ? Ca mancare sau ceva sa roada ? Ma refer care sunt beneficiile.
Eu am citit ca as putea sa-i fac niste biscuiti din astia mai tarziu (9-12 luni) cu cereale din astea care ii dau acum cu lapte, dar deocamdata intre mese (ma refer la cele de solide si care sunt trei la numar) nu-i dau decat san si formula din biberon pentru antrenament.
Si inca o intrebare, oare nu le afecteaza apetitul biscuitii astia dati asa intre mese ? Mi-a placut ce-a scris Luna despre cum a procedat pentru ca Adelise sa manance mai bine la pranz. Mie totusi mi-e frica inca sa-i diminuez din cantitatea de lapte, mai ales ca mananca ceva si la pranz.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Am si eu o intrebare, poate aveti idee: sunt permise plantele aromatice in hrana lui bebe (adica busuioc, oregano, etc)? Ideea mi-a venit la magazin, cand cumparam niste busuioc pt mine si David, acasa, si-a infipt mainile in pliculet si dadea sa-l duc la gura. Ma gandesc ca decat sare, poate sunt mai indicate ierburile astea pt a da gust mancarii si a fi mai usor acceptata de bb. Gresesc?




www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Vivela

Am si eu o intrebare, poate aveti idee: sunt permise plantele aromatice in hrana lui bebe (adica busuioc, oregano, etc)? Ideea mi-a venit la magazin, cand cumparam niste busuioc pt mine si David, acasa, si-a infipt mainile in pliculet si dadea sa-l duc la gura. Ma gandesc ca decat sare, poate sunt mai indicate ierburile astea pt a da gust mancarii si a fi mai usor acceptata de bb. Gresesc?




www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)






UIte ce-am gasit http://www.wholesomebabyfood.com/tipspices.htm
Si eu mi-am pus intrebarea asta, dar cred ca o sa mai astept un pic, poate pana o sa-i introduc majoritatea legumelor si fructelor.
A, si cred ca proaspete ar fi si mai bune daca le-am introduce decat cele la pliculet.


Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by Diana2007

Nu exista astfel de descoperiri, si daca le-ai gasit arata-ni-le si noua !
Un copil nu este un adult in miniatura, astfel ca nu putem aplica pentru ei ceea ce gandesti despre noi (vezi paralela cu tampoanele folosite la CM).




Exact!

Si inca ceva, eu am mers la 11 luni, copilul meu merge la 7..si in general cam ce performante are pana acum, si eu si tatal lui le-am facut mai tarziu... Sincer teoria asta nu sta in picioare.
Si din ce vad la alti copii, as sustine chiar contrariul...copiii se dezvolta mult mai repede decat am facut-o noi. Traiesc in alta era, mamele au mai multe surse de informatii, jucariile sunt altele...mult mai intreactive daca vrei.

Imi amintesc cum imi povestea bunica mea cum se jucau cu o minge facuta din carpe....ai nostri au jucarii care ii lauda cand au reusit cate ceva....si uite, olita care le canta!

Apropo de asta, nu are curiozitatea sa cerceteze de unde provine zgomotul?


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Diana , multumesc pentru link.
Da, cred ca sunt de preferat sarii. Ma gandesc la fetele care se plang ca bb-ii nu mananca si in disperare de cauza au adaugat sare. Sfatul meu e sa ia in considerare si condimentele.

La noi nu e cazul, de-abia am inceput diversificarea de nici 2 saptamani, si oricum D ar manca orice ii dau cu lingurita, nu face nazuri.





www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput