Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ziua buna!

Noi tocmai ne-am intors de la medic, de la controlul de 3 zile - ne-a trecut si pe antibiotic, pe langa Ambroxol - cica se aude ceva nasol in plamanii Mirunei. Altfel, ea nu pare mai rau decat zilele trecute, in schimb nu mai deschide deloc gurita, nici pentru lingurita, nici pentru cana cu cioc, nici pentru Vigantol. Am incercat sa-i dau un pic de ceai cald in bibe, in speranta ca va bea mai multe lichide - esec. Am reluat incercarile cand era semiadormita la mine in barte - si prin somn a strans buzele si-a intors capul.

In schimb intinde frumos nasucul sa i-l sterg, asta e chiar amuzant. De cand e bolnavioara a invatat sa se catare pe mine si sa se ridice in picioare, ca s-o iau in brate - evident ca rade teribil de victoriasa cand reuseste sa stea copacel.

In rest, toate cum le stiti. D. a venit acasa si-a "diseminat" virusul, el e fresh acu si bine sanatos, in timp ce eu si Una ne stergem nasul una de maneca celeilalte, facem febra si impartim batistele. Tragand linie si adunand, am vazut acum pe pielea mea ca de fapt copiii stiu sa boleasca cu infinit mai multa gratie decat noi, adultii, ca nu-si pierd zambetul nici macar cand le e nasul infundat si nu stiu sa-si traga mucii si sa-i inghita. (Am trimis link spre poze pe mailul comun.)

Va pup si ma duc iute sa citesc din urma, cat mai doarme strumfa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata la amiaza!

Clara, felicitari si voua pentru ridicat la patut.
Timi, multumim.
ioana, si eu ignor racelile usoare.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

DA Lia ai dreptate - copiii stiu sa boleasca mult mai 'placut'.
Bineinteles ca la ce racita am fost/sunt i-am dat si DAriei. Mai grav e ca i-am tratat-o ca pe o simpla raceala, nu m-am dus la pediatru cu ea imediat sa o vada si ieri, dintr-odata i s-a agravat. A ragusit,nu mai putea sa tipe, nu mai putea sa respire bine, era asa trista si plansul il avea stins, infundat si uite asa ii dau copilului antibiotic - augmentin. Cel putin, de azi-noapte a inceput sa tuseasca astfel incat poate sa-si curete un pic laringele. Ce ma mira e ca mai mult de 37,8 nu a avut temperatura. Bine, aseara, i-am dat si nurofen asa incat poate ca a stopat cresterea temperaturii.

Vroiam sa te intreb daca iei si tu antibiotic? Ideea e ca nu imi mai trece mie. Se pare ca nu e asa o simpla raceala. Eu iau coldrex, stodal si picaturi de nas de vineri si nimic simtitor pana acum. Adica tot tusesc, tot moale, tot infundata, tot .....

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Carla, ne-ai cam zis-o!
Multa sanatate puiutilor bolnaviori, sa se faca bine repede de tot!
Va pup pe toate!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Dana, Lia, multa sanatate!
Petra, tu ai pus odata un site al unei firme care comercializeaza borcanase din Germania? Am descoperit ca Sma e mare amatoare de Spaghete bolognese si ni s-a terminat stocul.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Simo nu inteleg de ce te legi de chestia cu copil retardat.De fapt am obosit cu acest subiect si nu mai revin sub nici o forma la el. Fiecare sa faca cum stie ca e mai bine pentru copilul ei si gata. Imi pare rau ca sunt persoane care se ataca asa de tare de la te miri ce. Si din tot a ramas doar aceste cuvinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by ddanagh
Vroiam sa te intreb daca iei si tu antibiotic? Ideea e ca nu imi mai trece mie. Se pare ca nu e asa o simpla raceala. Eu iau coldrex, stodal si picaturi de nas de vineri si nimic simtitor pana acum. Adica tot tusesc, tot moale, tot infundata, tot .....
Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)
poze cu Dariuta mea



Si noi tot de vineri ne oblojim la domiciliu. Deocamdata nu iau mare lucru la capitolul medicamente - niste paracetamol, de 3 ori pe zi, mai mult de gura lui D. In rest, ma furajez cu doze uriase de ceapa verde, usturoi, citrice, chestii dintr-astea. Ce simt eu e asa, ca o gripa nasoala de tot si ca de obicei astept sa treaca. Evident, cu nasu'-n batista. Joi trebuie sa mergem iar la medicul de familie, la control, si poate-l rog sa ma consulte nitel si pe mine, daca nu ies singura la liman.

Tu sa nu faci ca mine, daca te stii mai sensibila. (Mie in general nu-mi plac medicamentele, le iau numai daca ma tin doi, altii doi imi fac ochi dulci, altii doi imi maseaza talpile si altii doi imi promit luna de pe cer. Scuze, delirez, oi fi avand febra.)

Ioana, Violeta, multumim! Tare mi-e mila de maimutza mea mica, asa bine i-a mers pana acum si fix la 7 luni a cadorisit-o taica-su cu porcaria asta de virus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Lia vroiam sa va doresc sanatate multa si sa va faceti repede bine ca tare e rau sa fii bolnav. Una e deosebita si in modul de a bolii,draga de ea.

Dana mi se rupe inima cand citesc cat de rau ii este Dariei. As vrea sa ma putere sa va fac bine instantaneu, pe voi si pe toti bonaviorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv

Lia vroiam sa va doresc sanatate multa si sa va faceti repede bine ca tare e rau sa fii bolnav. Una e deosebita si in modul de a bolii,draga de ea.



Multumim!
(Primim orice fel de compot si fructe... hmm... as papa niste ananas proaspat. Se ofera cineva sa-mi aduca?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Anya/Alina ma impresioneaza legatura dintre tine si Arina.Eu am doi copii dar vad ca nici unul nu e atat de tandru.Eu ii pupacesc de nu mai pot, dar Medeea nu face decat sa imi traga cu degetelele pe fata sau se prinde de parul meu si cateodata ma pupa(cred)de ma baloseste pe toata fata. E destul de brutala in gesturi. Iar Dragos ma santajeaza ca sa ma lase sa-l pup. Mereu ma gandesc la voi doua cat de minunata e Arina si la legatura frumoasa dintre surioare

Mergi la inceput