Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Tocmai citeam in carticica mea data de dr ca pentru copiii care acepta greu diversificarea sau mai exact prezenta linguritei se poate adopta hranirea la...deget. Adica in loc de lingurita puteti folosi propriul deget din dotare pentru a hrani bebeii.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)



la noi a mers chestia asta o vreme! Pana n-a mai mers, dar macar acum stiu ca era din cauza racelii, nu fiindca ar fi Una defecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Mada si aici se pranzeste la 12 insa un bebelus chiar are nevoie de notiunea de mic dejun parerea mea, pentru ca este cea mai importanta masa a zilei. Apoi nu trebuie sa-i dai cereale poti sa-i dai fructe dimineata apoi in fct de varsta poti introduce toast sau alte alimente care preferi tu sa le manance la mic dejun. Iar 4 mese dintre care 2 de lapte mi se pare foarte putin intr-o zi, mai ales la 8 luni. Pai fie-mea nu e o mancacioasa si manaca doua mese de lapte acum (dimineata si seara) plus trei mese principale (mic dejun pranz cina) plus doua gustari intre mic dejun si pranz si pranz si cina. Gustarile sunt alegerea mea daca vreau sa-i dau lapte sau fructe sau ceva de rontait gen biscuiti.

Pai si fiu-miu nu rezista cu doar trei mese principale tot vrea gustari intre mese dar astia mici invatati sa manance la 3 ore? Dar fiecare sistem diferit eu sincer urmez ceasul biologic al Adelisei ma doare undeva la ce ora iau astia pranzul aici. Oricum programul de masa stabilit va fi abia dupa 2-3 ani pana atunci se vor schimba in fct de nevoi.

Cum stai cu treaba ai timp sa ne vedem in mai-iunie?

Eu am uitat sa va zic dar cred ca la mijlocul lui aprilie incep serviciul 2 zile jumatate pe sapt ca sa impac si sufletul si dorinta de a imi folosi creierul.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)






Nu stiu ce sa spun in legatura cu mesele...a mea nu cred ca ar manca mai mult decat 4 mese...adica am spus mai devreme ce mananca..nu pare sa ii fie foame si in greutate a luat bine (...uff sper ca nu_mi infometez naibi copchilu acum!!). O sa mai vorbeasa al meu cu pediatru pe 25..sa se duce el la vaccin !
Si in mai_iunie eu zic ce ne vedem mai ales intr_o sambata _duminica pentru ca in rest de pe 27 martie pana prin august incep un stagiu intr-o agentie de turism! Bafta la servici!

MADA mamica de Emily 07/08/07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by cafera

Fetelor, sa nu uitati cu intrebarea, ca noi nu luam nici calciu si nici fier si sa nu facem ceva in neregula.


sarbatoritilor zilei!

Mamica de printese


Nu stiu daca te linisteste, nici noi nu luam decat vitamina D (asta pentru ca il alaptez in continuare), am intrebat pediatrul si ne-a spus ca nu are motive sa ne dea supliment si nici sa ne trimita la analize. Motivele sunt cele enumerate de tine.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by Diana2007

quote:
Originally posted by cafera

Fetelor, sa nu uitati cu intrebarea, ca noi nu luam nici calciu si nici fier si sa nu facem ceva in neregula.


sarbatoritilor zilei!




Nu stiu daca te linisteste, nici noi nu luam decat vitamina D (asta pentru ca il alaptez in continuare), am intrebat pediatrul si ne-a spus ca nu are motive sa ne dea supliment si nici sa ne trimita la analize. Motivele sunt cele enumerate de tine.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !




De acord cu tine! Ma intreb de ce atatea memici recurg la analize si la suplimentele de fier si calciu?
Eu am fost un copil superindopat cu calciu si tot calcemie mica am avut, cum am renuntat la el ca supliment si am schimbat alimentatia, cum m-am reglat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by cafera

quote:
Originally posted by Diana2007

quote:
Originally posted by cafera

Fetelor, sa nu uitati cu intrebarea, ca noi nu luam nici calciu si nici fier si sa nu facem ceva in neregula.


sarbatoritilor zilei!

Mamica de printese


Nu stiu daca te linisteste, nici noi nu luam decat vitamina D (asta pentru ca il alaptez in continuare), am intrebat pediatrul si ne-a spus ca nu are motive sa ne dea supliment si nici sa ne trimita la analize. Motivele sunt cele enumerate de tine.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !




De acord cu tine! Ma intreb de ce atatea memici recurg la analize si la suplimentele de fier si calciu?
Eu am fost un copil superindopat cu calciu si tot calcemie mica am avut, cum am renuntat la el ca supliment si am schimbat alimentatia, cum m-am reglat.


Mamica de printese



Nu cred ca mamicile sunt de vina, ci mai de graba tine de pediatrii.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Am uitat sa raportez greutate, 76.5, tot in scadere, sper sa se mentina asa. Oricum mai am doua saptamani pana incepe Victor cresa, moment la care am hotarat mobilizare totala cu slabitul, cat il las pe el acolo eu o sa ma duc intensiv la gym pentru ca in doua luni pana ma intorc la servici sa-mi recapat forma dinainte de sarcina.

Luna, si eu cred ca modul de fixare a meselor contribuie la cum si ce mananca copilul si la randul meu incerc sa obtin acel echilibru de care scriai.
Eu am urmat schema de aici, adica am inceput direct cu doua mese, dimineata si seara cereale, apoi am introdus legumele la pranz si pentru ca nu le-a primit foarte bine ii dadeam si seara (adica incercam, pentru a-l obisnui). Fructele le-am introdus dimineata si seara si am scos legumele de seara (cateodata ii mai dau daca nu prea mananca la pranz si nu sunt legume greu de digerat precum cartoful, mazarea, etc).
La noi laptele este cel cu semn de intrebare ca si cantitate pentru ca acum bea si biberon si de la san. Din biberon cand bea 150 ml mi se pare un record, de obicei bea cam 120; la san, nu stiu dar nu mai goleste sanii ca inainte, poate doar dimineata, astfel ca mesele noastre de lapte sunt vreo 5 (2 la biberon si trei supturi).
Orientativ iata cum ne situam noi pana acum:
Dimineata (5.30 - 6) - san apoi somnic pana pe la 7.30 -8
Micul dejun - (8.30 - 9) cereale si fruct
Cam la o ora dupa micul dejun, supt apoi somnic
Cand se trezeste (12.30 - 13.00) biberon 120 - 150 ml
Mergem afara (ca sa facem pofta de mancare si eventual sa mai tragem un pui de somn) si cand ne intoarcem luam pranzul 15.00 - 15.30 piure de legume cu sau fara carne.
La o ora, de obicei in jur de 16.30 supt
18.30 Masa de seara cu cereale si fruct
20.30 Biberon cu lapte - 120 ml

Apropo de alimente care sa stimuleze masticatia, ieri i-am fiert un mar bucatele si i l-am pus pe tavita. A pus mana pe bucatele, dar doar ca sa le stranga in pumn, nici gand sa le duca in gura, iar cand i-am dat eu o bucatica in gurita, a tinut-o un pic dupa care a inghitit-o direct, nici gand de mestecat. Ma gandesc ca e inca mic, poate mai tarziu se va dezvolta si instinctul asta, la fel cum a invatat sa inghita.

In primele trei saptamani de diversificare a luat bine in greutate, joi voi merge sa vad cum am mers in urmatoarele trei saptamani dar nu imi fac probleme inca. Pentru ca respectam regula celor trei zile (nu introduc decat un aliment o data si i-l dau trei zile la rand pentru a vedea daca apar ceva reactii alergice sau de alta natura), nu mergem foarte alert, ar fi trebuit sa-i dau deja galbenus de ou dar nu stiu de ce am o retinere, la fel si cu pestele care mi s-a tot recomandat. La fel nici banana nu i-am dat dar tot mai am altele de introdus (broccoli, conopida, porumb,avocado, ananas, nectarina, carne de vita).
Am scris asta si ca sa imi fac o recapitulare, si la fel citesc cu interes cum faceti voi, sunt sigura ca programul si meniul sunt intr-o continua schimbare si depind foarte mult de copil, unii mananca putin si des (precum Victor) altii pot sta ore intregi nemancati fara sa-i deranjeze sau sa aiba probleme cu greutatea.
Succes in continuare !


Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Oana (ghinet), sa-ti traiasca baietii iar pt. Victor, un "la multi ani" special din partea noastra!luna,cred ca e delicioasa reteta postata de tine. Mi-as face si eu.Vivela, mesajul scris de tine am crezut ca e scris defapt de Lia si-ti spun sincer ca am ramas fara aer la partea cu "D. si-a muscat degetul de la picior..."La multi ani celorlalti strumfi nascuti intr-o zi de 12 si sanatate celor bolnavioriio-s tare fericita ca am mai slabit ceva grame zilele astea si am scazut sub pragul (psihologic) de 70 de kg.www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:



De la mesajul maraton n-am mai reusit sa scriu, ce sa fac, Dani ma acapareaza aproape total (si ce rau imi pare ). Multumesc fetelor care l-au apreciat, panda, Anto, Ioana (sper ca n-am uitat pe nimeni) si scuze tuturor, stiu ca n-am facut prea bine, dupa cum scrie in regulament. O sa ma straduiesc sa fiu mai concisa. Raspund si eu, incepand de acum un secol.

Timi, felicitari Sophiei pentru progresele de la cresa! Multa sanatate, sa va treaca repede raceala!
burtik, ce vesti ai de la dermatolog, e bine Iris?
alina.a, iulia, tinem pumnii sa vina bb2 cand va doriti!
Catralu, recuperare rapida lui Chris, asteptam vestile bune!
Cristina, Nonna, sa va fie de bine botezul si sa va traiasca finutii!
Simo, Vivela, felicitari baietilor vostri care au scapat de suzeta, respectiv de bavetica!
Anya, m-a impresionat cum ai descris legatura dintre tine si Arina, eu cred ca depinde de temperamentul fiecarui copil, sper sa fie si Dani la fel ca ea, pana acum mi se pare destul de lipicioasa.
Ioana, am vazut eu in Cora weekendul asta spaghete bologneze, nu stiu daca mai au si acum.
Stefania si eu ii dau ca Simo, tot 5 pic/zi si n-are nicio reactie adversa (desi pediatra a zis 10 pic, dar nici analize nu i-am facut si nici nu-mi pare anemica...). Si Dani tot intre mese vrea san.
Luna, felicitari Adelisei pentru ca papa asa bine! Anya ne zicea ca pana la 8 luni sa ne ferim de gluten, eu personal o sa mai astept pana probabil pe la 10 luni, dar noi suntem un caz special.
ibm2007, bine ai venit! Ai grija ca daca micuta e alergica la proteina din lapte de vaca si alaptezi, ar fi bine sa eviti sa consumi produse lactate.
ghinetz baietilor tai, sa-ti traiasca, sa fie sanatosi!
Lia, ma bucur ca Una e mai bine, insanatosire grabnica va doresc amandorura!
Petra, Fianna am vazut ca borcanelele hipp cu spanac si cartof contin si lapte integral, eu stiam ca se da dupa un an, voi ce stiti de asta?

Editez ca am uitat esentialul: avem si noi un dintisor!

Mami de Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Diana asta era si programul nostru pana duminica adica lapte la 6-7 apoi mic dejun la 9-10 apoi lapte la 11 apoi pranz apoi lapte la 4 apoi cina. Era ideal insa Adelise ajunsese de gusta doar mancarea solida , in afara de mic dejun nu manca nimic solid doar gusta si apoi incepea sa urle caci stia ca scapa. De aceea m-a sfatuit dr-ul sa tai gustarile de lapte, mai exact la 11 cand bea ea lapte sa-i dau o gustare din fructe, biscuiti etc astfel ca la pranz ea sa aiba apetitul necesar. Mi-a spus ca in cazul in care este o pauza prea mare intre mese pot sa-i dau si lapte insa nu mai tarziu de 3 ore inainte de masa principala. Asta e cazul azi cand de ex a mancat pranzul la 12,30 si pana la 6 la cina e prea mult asa ca la 2-30 i-am dat laptic.

In leg cu marul dat in manuta eu ii dau fructe negatite pt ca intradevar daca sunt gatite se rup mai usor si normal ca inghite nemestecat. Insa daca ii dai mar crud vei observa ca va molfai cu gingiile si va inghiti doar ce se inmoaie (binenteles eu stau cu ochii pe ea sa nu-i scape marul pe gat). Iar sapt trecuta i-am dat un biscuite si efectiv l-a mancat pe tot fara sa inghita bucati intregi, rupea, molfaia pana se inmuia apoi inghitea. Dar depinde de copil, la Adelise se vede deja ca s-a dezvoltat simtul masticatiei, e asa amuzanta mesteca si iaurtul.

Valen te invit la masa data viitoare cand o fac pt Adelise. Cum preferi, la blender, pasata la furculita?

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

quote:
Originally posted by Luna1
Valen te invit la masa data viitoare cand o fac pt Adelise. Cum preferi, la blender, pasata la furculita?Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)
tinand cont ca nu mi-au crescut toti dintii (v-am mai spus ca am facut o radiografie si am o masea lipsa ) cred ca ar merge la blender, sa nu ma inec, doamne fereste.www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput