Mamici prin FIV (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

vreti ? sau suc de mere

azi noapte le-am lasat sa doarma singure si Ana m-a trezit de 3 ori sa-i bag suzeta Aveti ideee cum pot s-o dezvat?



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Neataaa!

Ce ma bucur ca ne inmultim pe lista!

Pussi, nu stiu ce sa-ti zic! Filip nu considera suzeta indispensabila, dar noaptea am inceput sa i-o pun alaturi, langa el, ca mai nou doarme pe o parte, si daca o cauta, o gaseste si o pune singur in gurita! dar noi suntem mari..

Azi-noapte, a2a noapte in care Filip nu s-a mai trezit sa manance,nici la 5.00, nici la 6.00! adica a dat trezirea finala, direct la 07.00!! de-ar ramane asa!!

tuturor!



Andicu mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)
La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Madalina uite datele complete: Mihnea a avut la nastere 3,100 gr, ora nasterii 10.30, lungime 47 cm, apgar 9 in primul minut d ela nastere si 10 dupa 5 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Buna fetelor,

Va pupam si noi repede pe toate si sper sa reusesc sa scriu tot ce mi-am propus.

Super ideea cu "casuta noastra", adik acest topic, Mada, multumim.
La multi ani, mamicutelor!!!!!

Aurel, felicitari si sa dea Dumnezeu sa fiti sanatoase!!!!!!
Eu le dau pe fete cu ulei de masline si le fac si masaj inainte de fiecare baita, din pacate nu pot sa le fac in fiecare seara, ci odata la 2 seri. Dupa baita nu le mai dau cu nimic. Le sterg la ochisori numai daca este cazul (cu ser fiziologic), in urechiuse la fel, cu nasucurile noi avem probeleme cu foarte multi muci de cand ne-am nascut. Odata m-am speriat asa tare de fornaiala ca am chemat dr, am crezut ca Maia are ceva la inima sau la plamani. De atunci le scot mucii in fiecare seara cu batista bebelusului.
Leia e foarte sensibila la pielicica, am reusit sa o irit de cateva ori pana acum, ultima data chiar rau de tot, nu trecea cu nimic, doar cu pasta petrini, pe care o recomand daca are cineva probeleme de genul asta. Eu le spal la fundulet dupa fiecare kk cu apa si sapun, dupa pipi le sterg cu servetele si le dau cu crema de galbenele.

Pussi, eu nu le-am dat suzete de teama ca isi strica dintii (nu stiu daca asa este, dar mi se pare ca toti copii care au avut suzeta au strungareata, poate sunt prea paranoica) si de teama ca nu mai pot sa le dezvat dupa aceea. E greu, ca Leia, ar cam vrea suzeta, dar am hotarat sa ma abtin. Succes cu diversificarea, te urmaresc cu interes ca vin si eu grabic din urma. Le dai cumva brei-uri (lapte cu cereale)??

Si acum despre noi, ultimele doua saptamani au fost foarte obositoare. Puii mei au avut colici cumplit de rau, credeti-ma, plangeau pana se udau hainutele de transpiratie si nu stiam ce sa le mai dau sau ce sa le mai fac sa fie bine, sa le mai aline. Acum e mai bine o idee, mi-am comandat in Anglia un medicament, infacol, care cica face minuni, sa o vad si pe asta. Pe desupra am reusit sa le racesc, au avut muci, au tusit, nu puteau dormi. Pe desupra,asa cum v-am scris mai sus, pe Leia am reusit sa o irit. Zau, intrasem in depresie ca nu sunt in stare sa am grija de ele. Eu am avut si treaba la birou o saptamana, a fost maraton, de la 9 la 19 si nopate nu dormeam 2 ore legate. Puii mei se scoala de 2 ori pe noapte fiecare sa manance, iar la Leia masa (doar masa)inseamna 40-50 de minute. Cu Maia e mai simplu in 20 min manaca, ragaie si adoarme.

Acum, slava Domnului suntem bine, eu mi-am terminat proiectul, am implinit 2 luni (Maia 5 kg si Leia 4.200 kg) si ma pregatesc cu groaza de vaccin. Cum o mai fi si asta???

Va pupam pe toate si sper sa mai intru curand.

Ciarli, Leia si Maia



www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Buna dimineata fetelor!

Eu mai rar pe net in ultima vreme ... s-a facut frumos afara si ... parca se umple toata ziua. Dar de cite ori intru, ma uit la gravidute sa vad daca mai e vreo noua fericita si am descoperit subiectul.
Vorbiti de colici ... mi se pare asa de departe perioada (probabil si pentru ca nu a avut decit Petru si a tinut destul de putin)... a trecut asa de repede timpul si in loc ca ai doua ghemotoace acum tin ditamai baietii.
Noi am avut probleme dermatologice ... pielea fiind sensibila Petru a avut dermatita seboreica iar acum are milium sau ceva de genul asa. Se pare ca e ceva de natura alergenica dar nu de la mincare ... transpiratie , de la hainute ( cu toate ca eu le sapl la 90 grade si cu detergent pentru copii). stefan a avut o bubita pe picior plina de un lichid incolor (de_ doua ori) dar ca nu a fost infectie ( am facut analize). oricum mi se pare ca se termina una si incepe alta ... ma sperii la greu cu cite ceva . Petru mi-a cazut de doua ori din pat si in tarc nu prea ii convine.
Pupici

Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
Pozicile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Salutam mamicile si bebeii!

Carmen, m-am uitat la pozele voastre, ai niste baieti frumosi foc! acum, nu stiu care-i Petru si care e Stefan, dar am vazut ca unul are ochii albastri-albastri si celalalt spre verzi, nu? super!
Si mie mi se pare indepartata perioada de inceput cand era Filip ghemotoc..parca mi se face dor! acum 2 seri chiar am revazut pozele din primele luni, ca mi-era dor de broscuta mea mica! acum e luung si greu..si ..Duracell!
Ciarli, felicitari pt cele 2 lunisoare! si stai linistita, ca eu am dat in depresie cu un bebe, pe tine te consider eroina, ca si pe celelalte mamici de gemeni! cu vaccinul poate ca nici n-o sa aveti probleme, depinde de copii! oricum, ai grija sa le pui comprese reci pe locul unde fac vaccinul, si sa intrebi dr daca le poti da preventiv ceva, pt febra! noua ne-a dat 1/2 sau 1/4 de supozitor cu novocalmin pt bebelusi, si n-am avut probleme! poate ai noroc si iti dorm amandoua dupa, unii au fost si asa cuminti! succes!



Andicu mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)
La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

andicu deci sa am bucur ca nu papa noapte niciuna AQm fost ieri la pediatra si mi-a zis sa le las sa doarma singurele, sa nu-i mia bag suzeta Anei... ci sa-i incerc sa-i vorbesc de langa patut, eventual sa-i modific pozitia in pat, s-o intorc, intr-o prima faza, apoi sa-i vorbesc fara sa am vada si in final doar din usa. Astea toate in decurs de cateva sapt. pana se obisnuieste cu ideea ca noaptea se doarme, nu se molfaie azi noapte s-a trezit doar o data la 5:30.
Ciarli bine ca ai reusit fara suzeta, eu nu. O sa el dau si lapte cu cereale.. asta de duminica, am inceput cu sucul de mere)(max. 40ml)...ca am avut probleme cu constipatia... acum vad ca am rezolvat-o cu sucul. Cu vaccinul... n-au facut febra, dar au plans toata ziua, seara, si noaptea gemeau in somn. Le-am pus si supozitorul...acum urmeaza celde 4 luni.
carmen bine ai venit si Elena mi-a facut dermatita(piele scumata+rosie) la maini si picioruse... nu se stie de la ce, nu de la papa, ca papa doar lapte atunci, hainutele le spal la 95 de gr. si le calc cu aburi. Am dat-o cu Nidoflor 3 zile sia trecut.



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Si Sophia a avut ceva probleme cu pielea iritata, pediatra a spus ca e dermatita atopica, care e de natura alergica. Nu am dat-o cu cortizon, pur si simplu am grija sa o hidratez cu crema pentru piele atopica (cu tendinta de uscare).

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Astept si eu un verdict de la dr mea, ca si FIlip de ceva timp are obrajorii rosii si pielea cam uscata. Eu il dau cu Mustela pediatric-Stelatopia parca, e crema hiratanta pt fata si corp, pt bebei cu piele cu tendinta atopica; vad ca ii face bine, dar ar trebui cred sa-l dau mai des...astept sa vad ce zice si dr.



Andicu mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)
La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Problema cu pielea pe obrajori o avem si noi,mie mi-a spus o prietena tot de crema de la mustela ca ar fi buna,maine cred ca o sa-i cumpar si eu bubulinei.
toate fetele.

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput