Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (108)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Luy, nu rad ca ieri chiar am fost inbracata in verde. Partial... de fapt kaki. Se pune?

Soo, Sabinescu: a mea pediatra mi-a zis sa incep cu fructele (cu care incepusem deja, dar am intrerupt din cauza de trambaleala). Mere, ca restul nu-s romanesti. De borcanele nici nu vrea sa auda. Cu asta nu sunt de acord, ca o sa i se aplece copilului de atatea mere pana la vara. Dupa mere, la o saptamana, supa chioara, dupa care o ingros cu morcov. Eu i-am aplicat direct piure. Ca apa bea destula din lapte. Cu asta n-am apucat inca sa ne edificam, ca l-am intrerupt dupa doua zile. Dupa morcov mai pasez pastarnac, apoi telina, apoi dovlecel si cartof. Dupa astea, carne de manzat. Inca masa de la ora 5 e in suspans, dar mai e timp destul, asa ca discutam la urmatoarea vizita. Si mi-a zis sa nu-i dau cereale, ca e cam umflatzel. Cam astea sunt primele indicatii. Cu marul a mers bine in saptamana dinainte de inmormantare. I-am dat si ieri si azi, si l-a luat bine. De maine reincep cu legumele. Ii dau morcov pasat, sa vad ce zice.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Marunziko, ce sa zic...Sofia mea manca seara f bine cereale groase de tot(pe la 10 luni) si se trezea noaptea de 6 ori....deci clar nu de foame.

Luy, fierbe si juma de ceapa acolo, si putin cartof. Poti sa-i pasezi cartofiorul.(2, 3 cubulete la un morcov).
Culcer mi-a zis ca abia cand inlocuiesc o masa complet sa trec la a doua.Asa ca poate mai ramaneti 2, 3 zile la cea de dimineata.Mie mi-a zis ca la mar sa adaug dupa ce se obisnuieste si niste banana.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Oau, de 6x/noapte?! Pai puppi se foieste doar, se mai joaca putin cu suzi si apoi iar adoarme, dar pana mai acum cateva saptamani dormea si pana la 8 dimineata, iar acum tre' sa-i dau sticluta pe la 4-5 am.

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Piciu, faza cu kak-ankh-amon...L-am admirat pe inaltimea sa (sper ca e adecvat apelativul pentru un faraon) e frumos si pare asa de "delicat"..cind ma uit la poze cu Michael asta imi sugereaza, ca e un sensibil, nu un dur. aveti o familie frumoasa, bunice, bunici...tot neamul..mi-a placut ...si pareau toti ca se bucura asa mult de el...


Andreea
(aniast), multumesc de incurajari...Sunt ca "babele" lui martie cu dispozitzia...azi a fost bine.

Roxana, felicitari pt noul look. acu l-am vazut. am vizionat mai multe foto si cred ca am inteles de ce nu-ti placea. iarta-ma ca am insistat, dar ce vazusem eu initial, in bataia soarelui si a blitzului era un auriu luminos,chiar imi placea...acu insa e super ok, pare foarte natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Eu i-amm diversificat pana acum doar o masa, cea de la 11 cand primeste piure de legume+carnita si 30ml laptic, apoi la 14 are 170ml laptic si dupa cca 1,5h are 60ml fructe (la borcanel) si apoi laptele de la 17 si seara cei 230ml lapte (cu 2 masuri cereale). oare ce sa-i diversific eu? Cred ca-i dau de maine numai fructele la 14 si vad daca mai vrea laptic!

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Maruntzescu, sa-ti traiasca printesa, ca taare-i mandra si frumoasa. Si ursul la fel

Magda, febra n-a mai facut, dar a fost marait rau, rau de tot. Acu' doarme. Ei, hai nu te supara... Ce sa facem daca in cartier stau mai mult fete. trebuie sa iesim si noi la aer, nu? promitem sa ramanem fidei, sau taietzei, sau cum vreti voi. iertati-ne, plizzzz!

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

quote:
Originally posted by slippers76

Maruntzescu, sa-ti traiasca printesa, ca taare-i mandra si frumoasa. Si ursul la fel


Sar'na!

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

A, a aparut si Magda! cum merge invatatul?

Marunzika, am vazut pozele. Ce frumoasa e Yannisa! Dar tu ai slabit f mult! arati superb. Sincer, daca slabesti mai mult, la inaltimea ta....sa nu arati prea scobita la fatza! asa esti f f bine! oricum BMI il ai la slabanoage[;d]



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

stai asa ca am citit de diversificare.
Ana, pai ai dreptate, cum adica numa mere? banane nu? deloc? eeee.
marunzika, pai diversificarea se face in vederea transformarii picticului in adult. Ea cand o sa fie mare o sa manance la 11 pranzul si la 2 fructe?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Aa, ce ma tin sa va mai intreb: cand lasati bb sa stea in poponeata? Ca am intrebat dr aici si mi-a spus ca pana la 7-8 luni sa nu o las. Eu am pus-o sa zic de 2-3x mai mult pt a verifica daca sta cat de cat si pt o poza doua, in rest nu.
Si e puturoasa rau la intoarceri; de pe burta pe spate de nenumarate ori dar invers aproape deloc.



www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput