***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Am uitat sa sa zic ca noi, la 9 luni, avem 9,4 kg , 72 cm si 3 dinti.

ELTEKA, multumim ca ne-ai admirat. Noi suntem bine, nici nu stiu cand au trecut 3 ani jumate de cand suntem aici. Poate mai trageti si voi o fuga pana in JP si ne vedem . si asa trebuie sa-ti dau un miel(prima data cand am intrat la capsunici l-am botezat pe Elias, i-am zis David , daca iti mai amintesti). Pupici pentru ELIAS de la MIRUNA.

ANGELA, sotul tau are dreptate ca e mic frigiderul dar l-am luat asa din 2 motive: unu, pentru ca la momentul ala nu prea mancam pe acasa si era mai mult mobilier si doi, unul mare e mult mai scump si oricum noi o sa aruncam tot cand vom pleca acasa.
Pupici pentru NICOLE.

Am admirat si noi copii frumosi de Pepsi.

Pozici de martie
Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Ninutza,
deci va intoarceti in Romania ? Am vazut si filmuletele, stiu ca le-ai postat de ceva vreme dar acum am reusit sa le vad.Imi place cea cu suzeta, nu se lasa pina nu o ia !! Ce repede se ridica pe pat...si noi avem o orga din aceea care cinta, dar Nicole plinge cind ii dau drumul...Trebuie sa mai exersez...de vreo 2 zile scoate/baga cuburi intr-un castel, deschide usita, si mai ales le baga in gurita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Angela, sigur ca o sa plecam intr-o zi(nu stim cand va fi si nici unde) de aceea incercam sa investim cat mai putin in lucruri materiale. Deocamdata ne bucuram de viata de aici. Am vrut sa pun mai multe filmulete dar sunt mari si nu prea am timp sa le micsorez.

Am si eu o intrebare pentru mamicile care au calatorit cu bb. Vrem sa plecam pt vreo 3 zile la Tokyo si as vrea niste sfaturi (ca sa iau cu mine pt Miruna, cum sa procedez cu mancarea, etc.)

Pozici de martie
Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by ELTEKA
Deci Gravi , cum e cu testul ala??


Pai n-am mai ajuns la farmacie sa-mi iau, ca mi-au trecut simptomele. Si ma gandeam sa-mi fac niste analize generale de sange. Oricum, acum astept musafirii. Sper sa apara .

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Ninutza
Eu ii iau asa:
- haine de stat in casa (cam un rand pe zi, ca elias nu suporta bavetica...)
- haine de strada (acu' depinde ce temperaturi sunt)
- scutece (vreo 5/zi) si servetele umede
- un set de cosmetice (am o chestie cu sampon-crema-creme fund la vreo 30ml, special de calatorie)
- o minifarmacie (la noi e saraca: paracetamol supozitoare, termometru, apa de mare si pompa de nas)
- un prosop de baie
- jucarii muuuulte (ca sa i le atarn pe unde mergem, sa se simta mai "acasa"). Carti.
- un incalzitor portabil si borcanele (astea le mai cumpar si de la destinatie). Linguritele. Gris sau orez intr-o cutiuta de plastic, sa ii mai amestec in mancare. Apa ii cumpar pe loc.

Inainte ma caram si cu sterilizator si burete+detergent de vase

Cu ce o sa calatoresti? Ca sa stiu sa-ti zic in fct de asta.




Mamica lui ELIAS , 31.05.2007

POZE cu Elias, sau DOLOFANEL - Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

ELTEKA, multumesc de raspuns. Inca nu stiu sigur cu ce mergem, ori cu shinkansenul ori inchiriem o masina. Daca iti mai amintesti ceva poti sa-mi scrii.

Pozici de martie
Pozici de februarie
Pozici de ianuarie
Filmuletze

Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Kid am scris o data catre tine, dar am pierdut mesajul..in fine, am sa incerc sa reproduc..
Pe perioada diareei am tinut legatura cu pediatra..la doua zile eram prezenta la ea pentru cantarire si pentru a-i arata pampersul cu kk .Ea mi-a facut programul de alimentatie foarte strict:supa de morcovi, la inceput din jumatate de Kg de morcovi in 2L de apa plata, 50g faina de orez facuta de mine, 50 g branza calcica, 70 g glucoza si "o ploaie"de sare.Din toata povestea asta iesea 1L de papa pe care i-o dadeam toata ziua conform orarului de mese.Ceai indulcit cu glucoza(interzis zahar)si cate un pliculet de praf pentru hidratare, dar nu mai stiu cum se numea..ceva cu hidra....Acasa am notat(eu sunt la birou acuma).La inceput Antonia a scazut in greutate cum era si normal datorita diareei, dat incet, de la ciudatenia asta de mancare a inceput sa creasca(fapt pentru care incepusem sa trec cu vedear ca mirosul de morcovi, mucilagiu..imi provoca greata).M-a stresat episodul asta la culme si de atunci am ramas cu obsesia de a-i scormoni in pampers dupa ce face kk:)))Lapte am inceput sa-i dau dupa ce parea ca s-a reglat cu scaunul si i-am luat din acela cu usoare urme de lactoza..drept pentru care iar a facut diaree!!!Am trecut pe lapte fara lactoza, cel de la NAN si iar s-a reglat treaba.Chestia asta a durat cu totul vreo 3 saptamani.Apoi, usor am reintrodus laptele normal, dar tot in mucilagiu de orez de data aceasta fara morcovi si am reusit sa ne revenim.A fost groaznic!Slabisem de mama mama.A, si a luat si antibiotic, dar numai 3 doze pentru ca la coprocultura nu i-au iesit microbi sau virusi.Antonia facea kk apa....si vomita...eram disperata fiind si foarte micuta.A trecut si uite-ne astazi vesele si voioase, drept pentru care suntem la etapa de reeducare pentru ca suntem foarte rasfatate de toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Doxinu, ce-s cu tricourile pe care le ai in linkul din semnatura? Le vinzi sau cum? Sunt noi? Scuze daca ai zis si n-am vazut eu.
Ella, a mai facut si sotul rost de adrenalina. Am primit ca antibiotic augmentin - la prima administrare a vomat, dar probabil nu de la el, ci tot de la muci. E mai bine acum, nu mai face febra, iar ieri ziua a dormit 6 ore! Deh, a avut de recuperat. Plec duminica la 40 km de Londra, dar duminica ma gandeam sa ma plimb in LO - inca nu m-am decis pe unde. Frumoase pozele cu Bobitzul! Ce cadouri ai primit de ziua ta?
Mica, si eu vreau s-o mai vad pe Maya!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Doxinu, acum, ca a zis Liviana, m-am uitat si eu la tricouri. Chiar m-ar interesa cateva. Zi-ne si noua ce-i cu ele si ce masuri sunt. A, si mi-au placut raspunsurile tale din profilul de pe webshots .

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Ionice Multumesc pentru raspuns
Mie dr in spital mi-a spus ca pot sa-i dau si zahar, dar mai buna e glucoza, eu am intrebat de ce, dar nu mi-a raspuns. Oricum, eu nu ii dau juniorului nici zahar, nici glucoza pana nu ma lamuresc ce e atat de bun la glucoza, ca tare a mai laudat-o doctorita.
Pana la urma cred ca a facut diaree de la antibiotic, dar un inceput de diaree, pt ca a avut scaune semi-apoase o zi, dupa care am trecut pe regim+lapte fara lactoza si smecta. Dupa o zi am reintrat in normal cu scaunul si deja avem 10 zile de regim si totul pare ok.
O sa mai tinem regim pana terminam tratamentul si ma gandesc inca o saptamana dupa, pe urma incepem sa trecem treptat la meniul nostru obisnuit.


Liviana Multa sanatate lui Bogdanel!

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput