AJUTOR!!!!!! - DERMATITA ATOPICA

AJUTOR!!!!!! - DERMATITA ATOPICA | Autor: bbbea

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
sunt noua pe forum si va rog sa ma ajutati ,sunt disperata.
Am un ingeras de fetita de 7 luni , cam in a treia luna i-a iesit pe fata o pata rosie si aspra , am fost la dermatolog - DERMATITA ATOPICA - mi-a dat advantan unguent si in 5 zile i s-a estompat .In ziua cand i-am dat vaccinul de 6 luni , seara a inceput sa-i apara bubite rosii pe tot corpul , chiat si in talpite si in palmute care mai tarziu s-au transformat in pete rosii si aspre si se inmultesc pe zi ce trece.I-am facut ige- urile , binenteles ca i-au iesit 34.7 in loc de 15 si se pare ca este alergica la lapte ceea ce a facut ca medicul pediatru sa-mi recomande lapte din soia de la humana .Am incercat baie cu ceai de galbenele , cu tarate si nimic tot continua sa-i apara,am mai dat-o cu trixera de la avene pentru hidratare, dar de fiecare data cand o dadeam se inrosea mai tare asa ca am renuntat la ea .Momentan urmezeaza un tratament homeopat , nemaivrand sa-i dau cu creme cu cortizon, dar tot nu vad nici o ameliorare, doar continua sa se extinda .
CE sa mai fac????????? SUNT PUR SI SIMPLU DISPERATA!!!!!Cand ma uit la ea imi vine sa plang in hohote.
Mamici care ati fost sau sunteti in situatia mea , imi puteti spune va rog , cum ati procedat .
Va multumesc din suflet pentru ajutor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Bine ai venit pe Dc.
Ai grija ca foarte multi copii alergici la proteina laptelui de vaca au intoleranta la soia.Eu cred ca si asta ar fi un motiv.David (tot 7 luni) este alergic la proteina laptelui de vaca si ii dau un lapte praf specialEste mult mai scump, dar nu contine soia.Se numeste pregomin.Cat despre dermatita, la noi a functionat Avene.Folosim toata gama Avene Trixera.Gel de baie, sapun si crema.
de cand ai bagat noul lapte?
Ai mai fost la pediatru sa vezi ce zice?Cum ti-ai dat seama ca e alergica?Daca vrei sa vb mai multe, trimite-mi un Pm cu acresa ta de mesenger si vb maim multe.
Incearca si baia in apa de pe tarate fierte.dar sa stii ca dermatita atopica de cele mai multe ori se manifesta prin uscaciunea pielii,ca niste bubite,nu ca si muscaturi de insescte.

David
www.hi5.com/friend/video/7575382--158238046--David--view-html" target="_blank">Stam in picioare
www.slide.com/r/apEL0g0A5D_U7dssiCq374cG4Bx9PB2y?view=original" target="_blank">Montaj David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Incearca STELLATOPIA de la Mustella, fetitei mele i-a mers, alternativ cu bai de tarate si advantan, dar mai putin. Eu zic sa consulti si un dermatolog.
multa sanatate!

Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbbea spune:

multumesc pt raspuns
Da am fost la medicul pediatru , de acolo am primit tratament homeopat
Laptele din soia i l-am introdus de sambata 1 martie.Si eu am folosit si emulsie baie si crema trixera dar fara rezultat, din pacate.
Baie cu tarate i-am facu , dar parca s-au accentuat petele, e plina de ele.
I-am facu analize de sange(IGE) de acolo stiu ca e alergica la lapte si cazeina(se regaseste in produsele lactate).
Pielea e uscata dar nu ca niste bubite ci pur si simplu pete mari , pe tot corpul si fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Bine ai venit pe !
Despre dermatita atopica se discuta foarte mult in cadrul acestui topic, ajuns la al treilea capitol
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102768

Exista si un topic numit INDEX SUBIECTE, aflat pe prima pagina la Parintii intreaba, si care ar fi bine sa il consulti inainte de a deschide subiecte noi!


Multa sanatate

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput