LMA! Ai nostri, ca brazii! (61)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ana Maria, multumesc, asa sa fie !
Cat despre organizare Dragos este un copil foarte tipicar, cateodata chiar ma deranjeaza, ca daca nu e totul facut asa cum e obisnuit face scandal.

Simona, felicitari pentru gradi, se pare ca trece perioada de acomodare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Lali, imi place conceptul casei voastre. Banuiesc ca abia asteptati sa fie gata.
Cand pleci in Germania?

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Am intrat sa va spun ca azi am sunat la fosta mea gradinita (e cu program scurt) si am vb cu directoarea care a fost super amabila (ce mult conteaza niste vorbe calde) si a spus ca ma primeste sa vizionez si stau de vb cu ea despre inscrierea la gradi. Intre timp am mai sapat si am mai gasit o "pila" - o bucatareasa (dar poate ca e mai bina sa vb cu cineva de mai jos decat cu insusi directorul) - la o alta gradi de stat destul de aproape de mine. Sper sa am sorti de izbanda. Sunt atat de trista de tratamentul pe care l-am avut la prima gradinita ca ma bucur de fiecare vorba buna pe care o aud acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sirimie, ma bucur ca totul intra in normal. Ai sa vezi ca va fi bine.

Ubi, si noi suntem acum in cautari de gradi buna de stat, nu ca am avea o problema cu aceasta, dar este o situatie mai speciala si mi-e frica sa ma inham si la asta financiar, ca voi avea destule.
Oricum, sunt si gradi bune de stat, totul este sa reusim sa intram, iar eu, care sunt anti spaga, nu stiu cum voi proceda.

Deocamdata vreau sa il retrag pe Rayan 1,2 luni, pentru a-l lasa sa isi revina dupa ultima viroza, cu toate ca acum e ok, nu mai are nimic, dar cred ca am gresit prin faptul ca il duceam imediat cum se vindeca, mai precis cum dispareau simptomele, cand se stie faptul ca organismul are nevoie de ceva timp pentru a-si reveni total.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

A intrebat mama la gradinita Mapn, deoarece este foarte aproape de noi si am auzit numai de bine despre gradinitele Mapn, si ni se cere recomandare din partea cuiva din armata, ceea ce nu avem, si innebunesc, ca gradinita e super.
Nu i-au cerut nimic altceva decat asta, altfel sansele sunt de 1%.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Lali, multumesc pt poze. Nu stiu daca doar mi se pare mie sau va fi f mare? Ce supraf locuibila va avea si cate camere? Multa bafta la constructia ei, stiu ca nu va e usor!
Simona, ma bucur ca lui Vladut a inceput sa-i placa. Ce inseamna bulina albastra primita?
Monalac, ce mai faci? Cum mai e sarcina?
Bubu, esti gata cu amenajarile? Baia e f frumoasa si... fresh!
Betstutza, mai scrie-ne despre pui.
Ubi, bafta multa cu inscrierea la gradi! Pana la urma la toate gradinitile inscrierile se vor face in iunie sau se poate si mai devreme?

Pt fetele cu 2 pui: Mi se pare f greu ca pe ai mei trebuie sa-i tin despartiti cand M vrea sa se uite pe carti, sa coloreze sau sa se ansambleze piese de la jocuri. B ar veni peste el si l-ar incurca sau i-ar strica "treburile". Voi cum va descurcati la acest capitol?

Avem poze noi aici: http://picasaweb.google.com/liviana75/AprMai3008

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Crinuta - nici eu nu vreau sa ma duc la gradi cu mai mult de un buchet de flori si o cutie de bomboane/cafea (ca ma rog...ma duc in vizita). Am auzit de plicuri strecurate intre flori, de parfumuri scumpe, seturi de bijuterii si alte chestii din astea. Sincer, daca ma duc din start cu asa ceva...pai mai tarziu...ce ne facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Crinuta, sper sa plec marti. Exista o mica posibilitate sa plece doar sotul si eu sa raman cu puiul acasa.

Liviana, da, e mare, in jur de 500 mp cu tot cu demisol, garaj, terase. Are asa: camera tehnica, camara si o camera la demisol, living, bucatarie, loc de luat masa, birou, toaleta, camara, garaj la parter, dormitor matrimonial cu dresing (mare!) si baie, inca doua dormitoare cu baie la etaj si la mansarda open space si o baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Liviana - nu mi-e clar daca se pot primi inscrieri dinainte. Unele gradinite asa au procedat. Am mamici in parc care si-au inscris deja copii pe listele subterane si am inceput sa ma agit si eu pentru ca nu as vrea sa raman pe dinafara ( e adevarat ca au mers la gradi mai departate de casa mea). Incerc la gradinitele de stat din jurul blocului meu (ca teoretic ar trebui sa ma primeasca). Deocamdata ma duc sa le vizitez si sa vb (sincer, fara sa ne ascundem dupa perdea) cu directoarele/educatoarele daca am vreo sansa in iunie (la unele listele subterane sunt deja pline).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabriela9 spune:

Sirimie, si la gradinita unde este Clara folosesc acest sistem cu buluine si vad ca functioneaza foarte bine. E un sistem de recompensare si recunoastere care prinde foarte bine la copii mici. E bine daca s-a integrat atit de repede.
Lali, sinteti norocasi ca ati gasit un constructor bun si serios. La atita spatiu mai aveti un loc pentru un bebe
Ubi, normalul inseamna ca oamenii sa-ti vorbeasca frumos, insa dovada ca traim intr-o societate anormala este ca sintem surprinsi/socati sa ne vorbeasca cineva frumos/normal.
Crinuta, te-ai mutat definitiv in tara? Imi aduc aminte ca la un moment dat doreai sa pleci.
Liviana, ce albastri si asortati sinteti! Tare frumusei puii tai!

Ma puteti ajuta cu recomandare de un medic flebolog? Am niste varice care s-au agravat dupa nastere si ar trebui sa ma operez. Am gasit pe net nume de medici si clinici, insa mi-ar folosi parerea cuiva care a trecut prin asa ceva. Multumesc!

Mergi la inceput