LMA! Ai nostri, ca brazii! (61)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Lali, avem si noi ap de aerosoli acasa, ins anu ne-a fost recomandat la Matei. Ce ii puneai in recipient aparatului ca tratament?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din FEB-MAR
Matei la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Buna fetelor,
vad ca si voi aveti probleme de la gradinita. David e iarasi bolnav, a facut febra in week-end, azi am mers cu el la doctor si se pare ca are pneumonie interstitiala si rosu in gat ... din fericire nu tuseste (inca) si nasul e putin infundat. acum e sub tratament, mergem miercuri sau joi la control, sper ca va fi bine. A mers doua saptamani la gradinita fara probleme, chiar ma bucuram dar vad ca l-a "lovit" din nou ...

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

votati pentru noi aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> DavidsiMara si aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> labotez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabriela9 spune:

Sirimie, intr-adevar e greu sa le raspunzi pe intelesul lor, insa clar trebuie sa le dai un raspuns pentru ca altfel insista. Clara pina nu primeste un raspuns la orice intrebare, nu se lasa si nu te slabeste cu nici un chip. Cu mersu' la gradinita faci asa cum crezi ca este mai bine pentru ca daca il tii acasa, nu-l vei putea tine suficient incit sa fie si el vindecat si toti copiii de acolo vindecati, daca-l duci este posibil sa se agraveze.
Shobo, nu stiu de vaccinurile de la Pasteur, pentru ca noi le-am luat din farmacii pe cele produse de firmele farmaceutice, insa ce imi aduc aminte este ca nu aveau reactii adverse, gen febra.
Liviana, tratamentul a fost cu azitromicina, doza unica/zi timp de 5 zile, da'ce folos ca n-a tinut minunea decit 2 saptamini.
Lali, multumesc! O sa intreb dr. de aerosoli, poate-poate o rezolvam. Pina una-alta ma gindesc sa o trimit iarasi din Bucuresti undeva la tara unde e aer curat. Oare doar copiii nostri sint predispusi la atitea boli respiratorii sau si noi eram la fel? Mama mi-a zis ca raceam, da' parca nu asa des cum raceste Clara. Oare n-ar trebui sa fie niste generatii "mai adaptate" la conditiile astea vitrege de poluare si incalzire?
Ioanaiub, si la noi cea mai lunga perioada in care a fost continuu la gradinita n-a depasit 2 saptamini. Cind va merge 3 saptamini fara pauza la gradinita dau petrecere!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by ioanaiub

Buna fetelor,
vad ca si voi aveti probleme de la gradinita. David e iarasi bolnav, a facut febra in week-end, azi am mers cu el la doctor si se pare ca are pneumonie interstitiala si rosu in gat ... din fericire nu tuseste (inca) si nasul e putin infundat. acum e sub tratament, mergem miercuri sau joi la control, sper ca va fi bine. A mers doua saptamani la gradinita fara probleme, chiar ma bucuram dar vad ca l-a "lovit" din nou ...

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

votati pentru noi aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> DavidsiMara si aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> labotez








De unde stie medicul ca are pneumonie interstitiala? I-a facut radiografie? Sa stii ca doar radiografia stabileste acest diagnostic.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by alina_gabriela9

Sirimie, intr-adevar e greu sa le raspunzi pe intelesul lor, insa clar trebuie sa le dai un raspuns pentru ca altfel insista. Clara pina nu primeste un raspuns la orice intrebare, nu se lasa si nu te slabeste cu nici un chip. Cu mersu' la gradinita faci asa cum crezi ca este mai bine pentru ca daca il tii acasa, nu-l vei putea tine suficient incit sa fie si el vindecat si toti copiii de acolo vindecati, daca-l duci este posibil sa se agraveze.
Shobo, nu stiu de vaccinurile de la Pasteur, pentru ca noi le-am luat din farmacii pe cele produse de firmele farmaceutice, insa ce imi aduc aminte este ca nu aveau reactii adverse, gen febra.
Liviana, tratamentul a fost cu azitromicina, doza unica/zi timp de 5 zile, da'ce folos ca n-a tinut minunea decit 2 saptamini.
Lali, multumesc! O sa intreb dr. de aerosoli, poate-poate o rezolvam. Pina una-alta ma gindesc sa o trimit iarasi din Bucuresti undeva la tara unde e aer curat. Oare doar copiii nostri sint predispusi la atitea boli respiratorii sau si noi eram la fel? Mama mi-a zis ca raceam, da' parca nu asa des cum raceste Clara. Oare n-ar trebui sa fie niste generatii "mai adaptate" la conditiile astea vitrege de poluare si incalzire?
Ioanaiub, si la noi cea mai lunga perioada in care a fost continuu la gradinita n-a depasit 2 saptamini. Cind va merge 3 saptamini fara pauza la gradinita dau petrecere!!!!

Alina si Clara Ioana (6.01.2005)






Tocmai asta vorbeam cu mama. Imi spunea ca eu nu faceam nici un fel de rosu in gat, otita am avut o singura data, la 12 ani, gripa am avut la 11 ani si acum alta ( deci la interval de 20 de ani), iar in rest doar raceli usoare.
Ea nu stia ce e aia sa imi dea mie antibiotic, etc, dar si vremurile erau altele, nu era atata poluare, nu mancam atatea E-uri, etc, si cred ca toti acesti factori contribuie la sanatatea/imunitatea unui copil.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Lali, la ce gradinita il ai pe Dragos? Esti multumita?

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Shobo si eu ma bucur ca ne-am vazut!!! Si Codrin s-a facut mare si smecher!! Poate ne programam o intalnire ca sa ne vedem si restul familiei!! De vaccin, eu i-am facut Ifanrix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Patricia, ai inteles! Vreau sa se joace si doar prin intermediul jocurilor sa invete cantecele sau poezii... Vreau sa se bucure de gradinita asa cum m-am bucurat eu!
Nora a invatat sa vb cu "Maria si Mirabela" si vreo cateva luni s-a plimbat prin casa cu o minge (ca Mirabela), a ros scaunele (era omida), ne pupam ca ele si doar cand se pupau ele, imi dadea apa buna ca Oake etc. Recita pe deasupra replici din film. Pe urma a parut Veronica...Sa o vezi cu salul pe umeri cum tipa " De ce nu se doarme la ora aceasta? De ce ? De ce? De ce?" sau cum devine zana si canta "veronica"...sunt multe pe care le-a invatat extraordinar de bine prin joaca. Stii de cate ori a trebuit sa mananc marul otravit de la vrajitoare? Ea! Pe urma "ini-mini, hocus, pocus sunt printul" ma pupa si tb sa ma trezesc din lesin! ETC Acum e in faza Barbie-Elina, Nori, balerine ...si capsunica-de la minimax. As vrea sa-i respect ritmul propriu si sper sa gasesc gradinita care sa-i respecte inocenta.
Ma bucur pentru voi ca v-ati integrat atat de bine la gradinita...Asta imi doresc si pentru Nora! Doamne-ajuta!

Eu fol ptr Nora aerosoli de pe la 1 an. Sunt tare eficienti! Pentru nas infundat recomand fluemucil: 2ml ser +0,2-0,4 fluemucil. Asa-i fac eu fara sa mai intreb dr. Colargolul este bun ca dezinfectant-de la 2na, sa nu se faca mucii galben-verzi.

Mi-a facut si Nora temp in noaptea de vineri spre sambata si sambata. Samb la pranz avea 38,1. I-am dat nurofen si alte produse "naturiste": Aloe Vera Gel cu piersici(ii dau in fiecare zi), Noni(scade febra), tinctura de obligeana(in fiecare zi). Ce-i drept a intrat in contact sapt trecuta cu bona-viroza si cu o fetita vineri, care are incepand de samb viroza. Sper ca am scapat doar cu atat! Ne ferim cat putem de antibiotic care-i face rau la burtica. In ian am scapat-o de o raceala facundu-i frectie in cap cu spirt amestecat cu apa. A mers! Era sa uit! Cand o apuca o viroza ii dau repede Zyrtec. Asa am fost invatata de dr. Se pare ca aceste viroze au o mare componenta alergica. Mi se pare ca si asta merge!

SANATATE!

Crinuta, ce moaca sunt! Sarbatori fericite!
Azi am mai facut-o o data! L-am sunat pe arhitect si eu ii dadeam cu pb mele. M-a intrerupt, la un moment dat, si mi-a spus ca el are cateva zile libere, ca este Pastele.A venit iepurasul?

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Simona, nu-ti fa griji.
Sa stii ca si noua ne-a recomandat ORL-istul de la Medicover Colargol, si e foarte bun.

In ceea ce-l priveste pe iepuras, a venit la Rayan, de mine am uitat ;)

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by crinuta

De unde stie medicul ca are pneumonie interstitiala? I-a facut radiografie? Sa stii ca doar radiografia stabileste acest diagnostic.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm





noua asa ne-a spus, nu i-a facut radiografie, zicea ca dupa sunet, eu nu ma pricep, or sti ei mai bine, ca era spitalul plin de copii bolnavi, tratamentulsa fie bun, sa-i faca bine, pana acum vad ca functioneaza, i-a scazut febra si topaie prin casa, e lumea lui ca vin bunicile sa-l rasfete
Shobo noi i-am facut Marei pentaxim, cu plata, la recomandarea medicului de familie, pe langa celelalte componente din vaccinul gratuit ar avea si haemophilus influenzae, cica e mai bun
lui David i-am facut vaccinurile din programul de vaccinari si au fost bune si alea, acum vad ca s-au modernizat si recomanda vaccinuri "cu plata"


noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

votati pentru noi aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> DavidsiMara si aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> labotez

Mergi la inceput