Vaccin anti-meningita

Vaccin anti-meningita | Autor: ancadragoman

Link direct la acest mesaj

Am si eu o mare problema,la 2 luni am facut fetitei vaccinul de la stat si intre timp o prietena mi-a zis ca ea a facut in doze la 2,4 si 6 luni vaccin anti-meningita in paralel cu cel de la stat.
Am sunat dr de fam sa ii spun asta si mi-a zis ca nu se mai poate face nimic si daca vreau sa trec la vac cu plata,dar eu stiu ca odata inceputa o schema nu poti sa o intrerupi.
Intre timp eu am aflat ca exista un vaccin antimeningita care se poate face pana intr-un an si este separat de celalalte.
Ce imi puteti spune de acest vaccin?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Da exista un vaccin care contine si anti-meningita si care se poate face dupa 1an jumate.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

te referi la vacc anti H influenzae, o bacterie care da meningita, otita, pneumonii. vaccinul de la 2, 4, 6 luni ce include pe langa cele de stat si aceata componenta este PENTAXIM sau INFANRIX. meningita poate fi data si de multe alte bacterii. mai poti sa-ti vaccinezi copilul anti H. influenzae dar cred ca trebuie sa-ti cumperi un vaccin care are doar H. influenzae - ACT-Hib. Da-mi adresa ta de mail pe PM si-ti trimit o schema de vaccinare.

Mergi la inceput