PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (79)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Dupa cum povestea si Larisa, nici Clara mea nu e dependenta de mine. In parc alearga cat o tin picioarele, se joaca cu copiii, nu-mi cere in brate si e flexibila cand vine vorba de schimbari. E ascultatoare, dar nu umila. Are o sumedenie de idei proprii si muulta imaginatie. Se joaca singura, creand tot felul de scenarii. Exprima clar ceea ce vrea, dar daca ii explic ca ceea ce vrea ea la momentul respectiv nu-i posibil, nu-mi face scene. Intr-un cuvant, dupa cum spunea si Madyn, copilul meu este unul echilibrat. Nu stiu cat la suta e metoda aplicata si cat la suta personalitatea ei.

Acum sa ma explic si odata cu mesajul asta, voi inceta orice discutie care are legatura cu AP-ul (Miruna, draga de ea avea dreptate cand mi-a sugerat sa vb despre asta pe PM). Eu sunt o fire entuziasta de felul meu. Ceea ce am citit despre AP si DP mi s-a parut perfect logic, foarte bine argumentat si de cel mai elementar bun simt. Unele aspecte ale acestui concept nu le-am aplicat pana acum cateva saptamani, fiindca nu stiam de ele. De-acum inainte ma voi stradui sa le aplic. Ceea ce vreau sa va spun este ca pe mine m-a miscat conceptul si ma gandeam, in marea mea naivitate, ca se vor gasi mamici care sa-mi impartaseasca entuziasmul. My bad!

Mada nu am bagat nimanui nimic pe gat. Da, mi-ar placea ca toata lumea sa inteleaga si sa aplice conceptul, dar nu ma asteptam sa primesc o respingere atat de vehementa. Ma asteptam la discutii pro si contra in care sa se aduca argumente solide. In schimb, am primit doar replici de genul: "Fiecare isi creste copilul cum vrea". Asta nu-i argument. Ma rog... Sunt un pic dezamagita, dar imi trece repede.

Despre Bibi... deja au explicat fetele.

P.S. Sper sa ramanem pe-aci pana vor ajunge copiii la varsta adolescentei, ca sa ne lamurim a cui metoda a fost mai buna.

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Haide ma fetelor bibi este una dintre multele fete care nu mai scriu pe aici din varii motive. Ce e asa mare problema? Ideea era, din punctul meu de vedere ca bibi purta foarte deschis o discutie in contradictoriu fara sa se ofenseze ba mai mult, cel putin pe mine chiar a reusit partial sa ma convinga. Deci pentru cele care nu va amintiti de ea nu va mai bateti capul.
Tweety dar pe PM facem un grup ca nu e asa instructiv sa ne contrazicem noi doua da??
Cristina-ioana trece printr-o perioada mai grea si dupa aia va avea una foarte aglomerata asa ca nu cred ca va mai intra prea des si prea curand pe aici. In rest e bine si Luca la fel.
Sarilla inteleg ca si pe noi vrei sa ne revezi da???
Mada zbor placut si petrecere frumoasa la botez. Vroiam sa iti zic demult ca hainele pentru finutza dar si pentru nasica mica sunt divine.
zuzunaki esti microbista?

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

tweety, eu am zis si repet..mie mi-a folosit discutia despre AP si sunt sigura ca multe mamici si-au pus unele semne de intrebare chiar daca nu toate au si recunoscut asta! in fine!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

hai ca ne mananca tastele pe toate .consi
ei ati vazut ca e cel mai bine cu exemple ?
tweety si eu consider f buna initiativa ta.ok teorie citim cu toatele.dupa cele 8 princiile enumerate de tine cred ca majoritatea suntem AP.doar ca io nu combat teoriile ale ci practica lor dusa la extrem de unele mamici.uite deja fetele madyn,michella,sabina,mada ,buli au si precizat si au spus o cum nu se paote mai frumos: citim ,ne informam dar aplicam ce credem ca merge in cazul nostru.daia am si subliniat teoria e frumoasa nu mereu se aplica.
am sa dau un exemplu,desi am mai multe si am trecut si eu prin diferite situatii, despre o mamica chiar de la noi de la piersicutze,sper sa nu se supere ca amintesc de ea,care a deschis un subiect la "parintii intreaba" despre cum sa si dezvete copilul de tinutul in brate. mamica cerea ajutorul,sfatul si parerile altor mamici care se confruntau cu aceasta situatie.stiti unde s a ajuns? s a interpretat ,mai ales de mamici care aplicau AP ,ca mamica ignora nevoile copilului,ca are nevoie de atentie si afectiune ,cum sa l ignori,cum sa l lasi sa planga??!!! era un strigat de ajutor.mamica aceea nu ca nu mai vroia sa si poarte copilu in brate,era pur si simplu extenuata ,fizic si psihic,de faptul ca nu putea o secunda sa stea fara ca,copilul s anu ceara la ea in brate si sa se lalaie mereu.pana la urma ,cand a vazut ce a iesit ,atatea dispute,a fost si prost inteleasa evident,a renuntat la subiect . eu am expus in mare sper sa nu fi gresit,dar ati prins voi ideea.
ma repet ,ca sa fiu inteleasa,nu sunt impotriva teoriei constructive ,sunt impotriva practicii extreme si judecatii gresite.doar ptr ca eu nu ma comport cu copilul meu la fel ca alte mamici asta nu inseamna ca au dreptul sa ma judece ca nu mi iubesc copilul si bla bla uri.mi se pare extrem sa ti alaptezi copilul pana la 6 ani,mi se pare extrem sa nu pot sta pe wc decat cu copilul in brate,mi se pare extrem sa fiu judecata ca inainte sa fiu mama ma consider om.normal ca toate mamicile ne iubim copii infinit,normal ca le suntem alaturi ...dar copii nu au nevoie numai de mama.
un alt exemplu trait de mine: asta iarna,am stat o sapt in casa ,io cu Ari.nu reuseam sa ma inteleg cu ea de nici o culoare.eee cum venea tata la noi,bunicul,se schimba absolut total.nici macar nu mai existam eu.copilul pur si simplu se saturase de mine,numai cu mine non stop.si mai stiu cazuri exact asa,pur si simplu copilul facea crize numai cand o vedea pe mama.
eu nu judec,dar ma enerveaza teribil sa fiu judecata doar ptr ca nu fac la fel ca altii.
sicer ,eu credeam ca dezbatem,nu ca discutam sau judecam.cum au spus si alte fete,aflam pareri ,uite exemple,ne inspiram ,poate functioneaza si la alt copil o metoda de a mea,dar nu e universala,si nu o impun la nimeni.
asa ca va rog,haideti sa ne spunem pareri cu exemple ,si mai bine.ca asa invatam una de la alta.cat despre teorii..putem dezbate la nesfarsit.
mai am unele idei dar deja sunt franta.dar revin
aa si eu o stu pe bibi,stiu ca a avut o discutie cu muuh ,imi amintesc si de subiectul cu fratele sabinei.si mie imi pare rau ca sunt fete care renunta sa mai scrie,sa ne mai impartaseasca din experienta doar ptr ca au au avut o alta parere.
si sper sa nu fiu inteleasa gresit sau tweety sa crezi ca am ceva personal cu tine.apreciez initiativa ta cu informarea,ai dreptate nu toate avem timp si e binevenita.
map felicitari ptr baietel.si am vrut sa scriu dar am tot uitat,ca imi pare rau ptr soacra ta ,multa sanatate,si putere sa treceti peste toate.
Andreea & Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

quote:
Originally posted by zuzunakiCat priveste ce s-a discutat aici...ma abtin desi ma mananca rau deshtele...O singura remarca am de facut:"nelasatul" copilului sa planga (evident nu ore in sir,ci ma refer la cateva zeci de secunde,2-3 minute)este o mare greseala.Prin plans copilul se elibereaza(ca si adultul)de energia negativa,furii,frustrari,etc.Atat,nu am vreme acum sa mai dezvolt,dar poate mai trec.Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciuSTUTTGART CAMPIOANA!!!

aceeasi chestie e si cu ignoratul,parerea mea...nu ignori copilul atunci cand e bolnav sau cand il doare ceva,il ignori cand are crize,toane ,mofturi si nu toata ziua. e vb de cateva secundeAndreea & Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

andreea asa pana ajung eu la tine sa ii arat piticei cum e cu uff uff pot sa iti spun doua experiente de-ale mele care la noi au functionat. Mentionez ca la mine casa este child safe and proof. Adica si cand ajunge la cuptor, aragaz nu poate pati mai mult decat sa se friga fugitiv. Gatesc cu oalele pe ochiurile din spate iar cutitele le pun in chiuveta dupa folosire. Deci doua exemple: o ignorati si tu si tatal, bunicul si cine mai e, o lasi sa puna mana cat sa isi creeze un disconfort de moment te asiguri in prealabil ca nu e in pericol de viata si de moarte. Alexei a mai incercat actiunea (nu era vb de aragaz) inca odata apoi a incetat, e clar ca ii placea reactia mea si nu neaparat ceea ce facea. Doi o iei in brate o ridici o pui deasupra aburilor de la oala cu mana, evident cat sa nu se raneasca si te rogi sa nu ii placa senzatia. Apoi ii spui, au, au e prea cald. Si daca nu si nu ma mai gandesc eu la ceva intre timp.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Miruna la noi metoda ta a functionat la calorifer si apoi am asociat caloriferul cu aragazul. Cand trece pe langa el arata degetul ca frige. Eu sunt oricum mereu in preajma ei in bucatarioe is baie, am si eu fixurile mele, mai bine sa previn, decat sa se intample ceva.

E o idee asta cu gatitul pe ochiurile din spate. Nici ca mi-a trecut prin cap. Mai ales, ca noi avem aragaz electric si ia ceva timp pana se racesc plitele.

Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

quote:
Originally posted by Muuh

andreea asa pana ajung eu la tine sa ii arat piticei cum e cu uff uff pot sa iti spun doua experiente de-ale mele care la noi au functionat. Mentionez ca la mine casa este child safe and proof. Adica si cand ajunge la cuptor, aragaz nu poate pati mai mult decat sa se friga fugitiv. Gatesc cu oalele pe ochiurile din spate iar cutitele le pun in chiuveta dupa folosire. Deci doua exemple: o ignorati si tu si tatal, bunicul si cine mai e, o lasi sa puna mana cat sa isi creeze un disconfort de moment te asiguri in prealabil ca nu e in pericol de viata si de moarte. Alexei a mai incercat actiunea (nu era vb de aragaz) inca odata apoi a incetat, e clar ca ii placea reactia mea si nu neaparat ceea ce facea. Doi o iei in brate o ridici o pui deasupra aburilor de la oala cu mana, evident cat sa nu se raneasca si te rogi sa nu ii placa senzatia. Apoi ii spui, au, au e prea cald. Si daca nu si nu ma mai gandesc eu la ceva intre timp.Miruna + Alexei (13.07.2006)
esti...the best !!! sa sti ca a pus mana ,pe usa de la cuptor,era calda si a retras o.intre timp eu incepuse cu explicatiile de rigoare.sa ti spun urmatoarea ei miscare? a inceput sa traga de usa de la cuptor ,sa hatzane aragazu,noroc ca nu aveam oale pe ochiuri .
si am patit o cu becul de la o veioza.la fel ,curioasa sa puna mana, si mami si tati i au explicat.evident ca tot a pus mana si s a fript si rau.mi a luat atat de mult sa o linistesc ,incat explicatiile de dupa nu mai aveau nici un rost.concluzia: mami si tati au pitit veioza. si am multe patanii si exemple..daia zic copiii, ca si adultii ,sunt asa diferiti.
apreciez mult ca dai solutii concrete .am sa aplic faza cu aburii the next time Andreea & Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Oof..pasari de noapte ce sunteti..nu lasati omul sa doarma..scrieti,scrieti...
Pai mai Miruna tocmai pe geamanul nostru sa nu il revedem?Hai ca ne mai asteapta niste ficatei si o barfa...
Asa ma bucur ca vine, vine primavara..altfel ma trezesc dimineata si ma pregatesc de o noua zi...de abia astept sa infloreasca pomii..mm..ce frumos o sa fie in parc...
Mai , eu mai am o problema..Razvan, nu stiu daca am mai spus sau nu, sta cu o bona..inainte sa inceapa sa stea cu ea,eu il invatasem la olita cat de cat, in sensul ca zicea si la pipi si la caca(sper ca asta nu se considera vorbit urat), nu de fiecare data, dar zicea..din ce in ce mai des...eh..de cand cu madam asta..fuge de ea ca de nu-stiu-ce...Cred ca ea, din comoditate, nu il mai pune deloc. Ea zice ca nu zice el, dar clar zicea inainte sa vina ea...Acum..ce sa fac?Eu ii zic ei in fiecare zi sa il puna...dar...
Ce as putea sa fac?Astazi Razvan iar a facut pipi la olita,seara,cand era cu mine, si eu l-am laudat tare, normal, de parca absolvise Magna cum Laudae la Oxford, dar..daca eu ii zic una si ea alta..nu ajungem nicaieri..
Maine cred ca ii zic asa,mai ferm, sa il invete..in fond, bona ar trebui sa faca putin mai mult decat sa supravegheze copilul,nu?Ar putea sa il si invete cate ceva..si-asa ea isi atribuie toate laudele pentru progresele pe care el le face cu noi...ea sta si se uita la TV toata ziua...
In fine...mi-am varsat si eu naduful...ca ma cam supara cateodata...si partea mai nasola e ca e destul de greu sa gasesti pe cineva de incredere..si pe ea am gasit-o destul de greu..printr-o o cunostinta..hmmm..
Gata!ies!Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Andreea nici tu n-ai somn?>
Eu m-am blocat la un joc..si de draci am inceput sa injur bone..

Mergi la inceput