Pareza faciala periferica

Pareza faciala periferica | Autor: francinne

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,

Am o fetita de 3 saptamani si 2 zile care a parasit maternitatea cu diagnosticul pareza faciala periferica congenitala. Fizic, se vede datorita ochisorului drept pe care in cea mai mare parte a timpului il tine deschis (mititica plange cu un ochi inchis si unul deschis) si coltul drept al guritei care uneori ii 'cade'. Totusi, inchide si ochiul bolnavior. In rest e OK, suge cu toata gurita, rade. A luat in greutate 800 de grame.

Dupa ce am facut investigatii (ecografie tranfrontanelara si RMN) nu s-a gasit nimic fizic care sa fie afectat (ma refer la nerv). Asa ca nu se cunoaste cauza. La spitalul Gomoiu ne-a recomandat sa facem masaj si ne-a dat vitamina b complex (picaturi). Au zis ca e posibil ca osul cranian sa apese pe un nerv care sa determine aceasta pareza (explicatia ar fi pozitia in care a stat ea in burtica). I-am facut masaj 2 zile la Budimex, insa azi a vazut-o doamna dr. Padure de la recuperare si a zis sa nu-i mai facem masaj si sa ne ducem cu ea cand face 6 saptamani si sa vada atunci.

Mai este vreun parinte care s-a confruntat cu ceva asemanator? M-ar ajuta orice sfat, mai ales ca am fost un pic contrariata ca dna dr Padure a zis sa asteptam. Ma gandesc ca acum osul cranian fiind moale, ar trebui sa actionam cat mai repede.

Multumesc mult pentru ajutor,
Francesca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

cand eram eu in maternitate, un bebe avea asa pentru ca fusese scos cu forcepsul. mamei i s-a spus ca situatia se va remedia cu varsta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Puiutul meu s-a nascut cu o pareza faciala. Sincer, eu n-am observat-o, gurita nu se "rupea" la plans, era simetric, dp meu dv. Medicul insa a confirmat diagnosticul, probabil de la ceva suferinta intrauterina... a primit ca tratament sirop Complex B (ceva egiptean, galben la culoare, nu mai retin cantitatile si... Encephabol, pe care nu i l-am administrat prea mult timp, deoarece il agita cam rau). Era perioada colicilor si agitatia mai lipsea, asa am gandit atunci . Plus masaj, cu ulei de bebe, cat mai mult pe zi. Cert este ca si-a revenit in timp. Eu cred ca un masaj usor face minuni. Eventual, mai consulta si alti medici neurologi si chiar psihiatri.
Sa fii tare, se va remedia, trebuie rabdare, calm, dragoste si credinta. Si sunt convinsa ca toate astea nu-ti lipsesc. La primul copil e tare greu...
Si provoac-o la cat mai mult ras, gadi-o cumva, creezi o stare de bine si fetitei si tie si pune in miscare musculatura obrazului si retul.
Numai bine si sanatate puiutei tale de la noi.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns francinne spune:

Multumesc mult pt sugestii.

Spune-mi te rog daca ati recurs si la elctrostimulare? La ce doctor si la ce spital ati fost pentru recuperare?

O primavara frumoasa,
Francesca

quote:
Originally posted by asteryaro

Puiutul meu s-a nascut cu o pareza faciala. Sincer, eu n-am observat-o, gurita nu se "rupea" la plans, era simetric, dp meu dv. Medicul insa a confirmat diagnosticul, probabil de la ceva suferinta intrauterina... a primit ca tratament sirop Complex B (ceva egiptean, galben la culoare, nu mai retin cantitatile si... Encephabol, pe care nu i l-am administrat prea mult timp, deoarece il agita cam rau). Era perioada colicilor si agitatia mai lipsea, asa am gandit atunci . Plus masaj, cu ulei de bebe, cat mai mult pe zi. Cert este ca si-a revenit in timp. Eu cred ca un masaj usor face minuni. Eventual, mai consulta si alti medici neurologi si chiar psihiatri.
Sa fii tare, se va remedia, trebuie rabdare, calm, dragoste si credinta. Si sunt convinsa ca toate astea nu-ti lipsesc. La primul copil e tare greu...
Si provoac-o la cat mai mult ras, gadi-o cumva, creezi o stare de bine si fetitei si tie si pune in miscare musculatura obrazului si retul.
Numai bine si sanatate puiutei tale de la noi.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput