Fulguleti de nov - dec 2006 (155)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

quote:
Originally posted by Dbunny
Timisoarencelor, ce vreme aveti acolo? si cel mai important: ce papuci purtati? am inteles ca inca ninge...




unde ninge, bre? poate pe varfu omu [;D}
dbunnyyy, e caaald tare, a venit primavara, s-au intors pasarile calatoare, au inflorit ghioceii, azi au fost 10 grade [.. dra nu garantez ca tine vremea asta




Vrei sa spui ca mi-am luat azi fular shic din carfur si n-o sa am un sa-l port?
Poate vin in pantofi si va gasesc pe toate-n ski-uri...
Gluma-i gluma dar botinele rosii au tocuri prea inalte...la cizmele zilnice tre sa le aranjez tocul si nu mai am chef...deci vin in pantofi...sau mai bine in sandale...

Donia...copy paste la reteta...o s-o fac...zau, da' stai c-am luat un preparat d'ala de la nemtzi la care numa adaugi ouale batute si gata-i checu de cocos... deci pachetu ala l-am luat de craciun...si inca tot in dulap ii...na, c-a cazut pe locul 2...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

chris, sunt dintr-o hartie plasticata..nush cum sa-ti explic.. faza tare e ca transforma lichidul intr-un gel vascos... auzisem de ele de la prieteni cu bebei mai mari (dar nimeni n-a fost incantat, pt ca.. de regula.. intamplarea se intampla cam pe langa :)) cred ca merg la copii mai marisori, totusi :) ). uite am gasit ceva de www.youtube.com/watch?v=1grEeLp0An4&feature=related" target="_blank">exemplificare (cum functioneaza, nu cum se face pe langa :)))) ).

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

bre.. io nu mai poci.. sunt mai rau ca pe vremea nascarii.. cum se culca, cum trag si io pe dreapta, ca altfel am senzatia ca pic :) sincer..nu stiu cand trece o zi. e numai topaiala si miscare continua prin jurul meu :)) da'-i asa de scump si de haios si de hlizit ca merita si picajul in freza :)) deci, in principiu, doream doar sa semnez un prezent, va dati seama ca ma duc direct la culcare :)) maine, daca-i tot asa frumos, planuiesc o paturica picnicara la nisip si mal de mare :) da' shhhh.. e secret, nu mai ziceti la nimeni :)))))

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

multumesc, a deju. asadar si prin urmare, pi ramane acolo, nu pleaca nicaieri. dar oare s-or putea aseza copiii pe ele? ii tin? sau tre` sa ii tinem noi pe copii, si sa faca mai din aer? la fetite in special, ca la baieti e mai simplu procesul.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Dragele mele, am aparut si eu dupa ceva vreme.
Sunt tare obosita, inca nu m-am obisnuit cu noul program.
Ada este bine, de 2 saptamani merge la gradi fara se se mai imbolnaveasca, mananca foarte bine, mananca tot ce ii dau , la orice ora ii dau; daca ar fi dupa ea toata ziua ar manca; la gradi mananca tot si mai cere supliment

Nu am apucat sa citesc din urma aproape nimic....dar cred ca rasfoind am citit ceva de Dbunny...ai pierdut sarcina? Daca e asa, imi pare tare, tare rau.
Abia astept sa ne vedem. Poate asa ma mai intalnesc si eu cu fetele.

Ma dud la nani, imi este somn, sper sa reusesc maine sa mai citesc.
VA pup pe toate si pe toti fulguletii.


Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Va multumesc pt raspunsurile cu cresa/gradinita. Eu inca ma mai gandesc... Habar n-am ce-o sa fac!
Acum alta problema: de vreo 2 zile Tudor, cand se enerveaza, se loveste cu palma peste fata. Nu stiu ce inseamna asta. E un protest, ma gandesc. Protesteaza in felul lui... Dar cum as putea sa-l dezvat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

shoshika o sa dau cu copy-paste ceea ce am raspuns la un subiect asemanator, sper sa te ajute, scuze ca nu am timp sa dezvolt...

cred ca trebuie sa descoperi mai intai de ce face asta. nu cred ca e pt a te testa dar cred ca reactia ta il incurajeaza. e normal sa vrea maximum de atentie de la tine. daca atunci cand se joaca linistit reactia ta e sa il lasi, sa nu il deranjezi, iar atunci cand iti da o palma are garantia ca il bagi in seama, atunci va face asta cu siguranta atunci cand vrea atentie. eu iti propun sa iei o pauza de 2-3 zile de la orice te distrage cumva de la el. lasa vasele nespalate , curatentia..io stiu ce..fa mancare doar cand doarme, si acorda-i lui tot timpul tau. si atunci cand vezi ca e linistit, ca se joaca singur, sau ca e preocupat de ceva, lauda-l! spune-i cat de mandra esti de el, cat de frumos se joaca, ce bine ca face..ce face el acolo..surprinde-l de cateva ori cu niste reprize de pupaceala. iar cand (daca!) mai e agresiv, spune-i ca nu iti place dar nu insista foarte mult. nu da o atentie prea mare acelui gest. nu sa il ignori, dar sa inteleaga ca atentia ta vine mai repede atunci cand face ceva bine, ceva frumos. si fi atenta la el. la acel prim semn ca are nevoie de tine, ca ceva nu ii convine, acorda-i atentie si afectiune. eu iti garantez ca in maxim 3 zile nu veti mai avea nici o problema. orice se poate rezolva cu blandete si caldura.

si nu uita sa ai o discutie si cu sotul. explica-i ca pt cateva zile ii vei oferi copilului toata atentia ta pt ca nu vrei sa ai un stres in plus (in cazul in care nu ii spui nimic si casa e vraiste )

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Dianocica, iti multumesc pentru sfaturi. Chiar o sa incerc sa le pun in aplicare. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by bebinuta
Abia astept sa ne vedem. Poate asa ma mai intalnesc si eu cu fetele.




Da da, o sa te sune Flore, sau Miro, sau Dia..., eu am propus un Mall ceva, o cafea sau o chiftea

Shoshika si Dani-si dadea un timp palmi in cap... i-a trecut de la sine...

V-am spus ca Dani a castigat locul 5 la www.flickr.com/photos/dbunny/2284023981/in/photostream/" target="_blank"> carnavalul copiilor? In urmatoarele poze i se vad pulpisoarele si ochiul vanat

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Multumesc mult celor care mi-au raspuns la intrebarea despre lapte!

Chinico, Alexiei ii dau la 8-8.30, cand se trezeste, 130 ml de lapte si soldatei cu unt si cascaval din miezul unei felii de paine (ies cam 8 soldatei). Asta zic eu ca e micul dejun. la ora 10-10.30 ii dau fructele, asta ma gandesc ca e gustarea.
Dayanara, felicitari lui Ivan pentru ca a inceput sa manance si bucatele! Sa stapanti sanatosi carutul!
Irinabr, scump foc blondinul Matei!
Shoshika, cand ma voi intoarce la serviciu va veni mama sa stea cu Alexia in lipsa mea. La treaba cu gradinita nu m-am gandit prea mult. Am avut si noi o perioada scurta in care Alexia isi dadea palme, dar a trecut de la sine.
Dbunny, felicitari lui Daniel pentru locul 5 la carnavalul copiilor! Pupam ochisorul vanat de baiat cu pulpite dulci!
Danutz, ma bucur ca Rares e mai bine. Sanatate multa!
Marani, chiar mi-era dor sa mai vad niste poze cu voi! Tare frumoase sunteti voi, “fetele lui tata”!
Dianocica, si la noi in parc sunt destul de multi copii imbracati in costumase de fas foarte groase, cu fular, iar copiii micuti, micuti nici nu se mai vad din carut de paturi si huse! Noi am trecut deja la hainele de primavara si geaca subtire. Alexia e incantata ca se poate misca mai bine.
Asiza, ce-am mai salivat la platoul ala cu ciuperci umplute! Ti-am admirat frumusetea de flacau incantat de briosele facute de mami! Inca nu i-am dat ciuperci Alexiei.
Desiree, dulce, ca de obicei, Octavian!
Acs, multa sanatate Ioanei si lui Victor!
Laura, si eu mai am scapari uneori. Se intampla sa fiu foarte obosita si sa-mi mai pierd rabdarea.
Bebinuta

Noapte buna, vise placute!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput