Copiluti de mai-iunie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

IULIA, sa fii sanatoasa si voioasa si multa putere in tot ce faci...

Am terminat si cu musafirii, runda 2... Gata, acuma urmeaza sa mai mergem noi in vizite...hihi

uitati aici poze

http://piticii2003.multiply.com/photos/album/21

ma duc la nani ca-s franta.

Beatrice, mami de Alex pifos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

La multi Ani IULIA!!!!

Loreen, nici in gluma sa nu spui ca are fata ADHD.....ieri am vazut asta http://video.google.com/videoplay?docid=-3609599239524875493 (userul amoga l-a pus pe forum in alt topic) si m-am speriat total....si acum imi vine sa plang cand ma gandesc ca nesimtitii astia ne-ar putea face noua asa ceva...te rog mult sa te uiti la el(sotul zice ca e propaganda dar merita vazut ce efecte nocive si de multe ori mortale au medicamentele psihotropice, care chipurile, trateaza ADD/ADHD, la copii)
Am citit pe Wikipedia ca intradevar exista prunci cu ADD(cica ar afecta 3-5% din populatia lumii sub 19 ani, dar ca nu exista nimic ce sa il vindece si cum am zis tratamentul, prescris de asa zisii dr care sunt in buzunarele companiilor farmaceutice,este extrem de nociv...

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

La multi ani, Margott!
Nu am mai intrat, ca am tot avut treaba, dar citesc acum ce ati mai scris. In schimb, am intrat pe pozele Beatricei si stau si salivez acum cu gindul la ce-am vazut pe acolo. Am tot deschis dulapurile, frigiderul, poate-poate gasesc si la mine macar ceva bun ca sa-mi mai treaca din pofta, numai ca nu m-a satisfacut nimic. Cred ca ma duc sa fac ceva bun totusi...

Agatei i-au facut poze la clubul de patinaj si mi-au dat si mie www.dropshots.com/aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">una.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

mai, sa nu va mai aud cu ADHD. eu n-am cunoscut copilas de pe forumul nostru care ar putea fi macar banuit de ADHD. bucurati-va ca au energie, ca sunt nazdravani. am intalnit copii de +2 ani care nu faceau si nu stiau mai nimic comparativ cu ai vostri. tine de temperament, de inteleginta, de curaj, spiritul vivace al micutilor vostri.

loreen, m-ai facut chiar curioasa cu vestimantatia. nu apuc eu sa citesc prea multe, dar am prins ca este agnes toma, daca nu ma insel!? eu am avut rochia de mireasa agnes toma. din pacate la mine n-a fost pe alese pt ca am organizat nunta intr-o luna, in timp record, pe mare fuga. hotarasem dupa ce am ramas insarcinata. am luat singura rochie care imi era un pic larguta, si bine am facut, caci in ziua nuntii abia am incheiat-o.:) m-a terminat ema cu filmuletul deliei cu olita. "Mami, vreau sa=mi pui filmuletul cu fetita care face pipi la olita!!"

omustata, nu-i motiv de ingrijorare. sunt f diferiti copiii, si pe masura ce cresc diferentele sunt tot mai mari, in functie de dezvoltarea personalitatii fiecaruia. gasesti si printre adulti persoane de la enervant de sociabile, pana la pers. timide, care trebui sa se asigure ca pasesc pe un teren sigur pentru a se alatura unui grup. in plus, inca nu-i neaparat virsta la care copiii musai sa se stie juca cu alti copii. ema si razvan se cunosc de la 3, respectiv 5 luni. intre ei exista o relatie stabilita in multe luni. in plus, iti spun ca este prima oara cand comunica in felul acesta. pana acum se alergau doar, sareau in paturi si cel mai adesea se certau de la jucarii.

am incateva intrebari pt voi dat fiind faptul ca sunt in urma cu cititul:

1.exista copilasi care merg siguri noaptea la olita/wc sau care nu mai fac deloc pipi noaptea? noi am scapat de pampers, am trecut si de faza accidentelor nocturne, face o data pipi in timpul noptii. ma striga, o pun pe olita pe care o las langa pat si doarme la loc. ma intrebam cam cand au scapat ai vostri (daca nu ce mici, cei mai mari) de pipi noaptea.

2.cum faceti fata perioadei "DE CE?"(pt cei care traiesc acum experienta aceasta). de vreo 2 luni s-a declansat la noi si este o adevarata provocare pt noi...:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Nelia, hihi, am mai avut si mici la gratar si cartofi cu afumatura si oua in vasul roman facut dar n-am mai apucat sa pozez, ca le-am scos atunci calde si nu le-am mai pozat...

Mi-a placut poza de la studio. Superbaaaa!

Beatrice, mamic de Alex pifos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Aurasa mai sta in spital o sapt. Bb e mai rau.

Alexia e si ea mai rau. A inceput cu muci galbeni si acum deja face febra.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna ziua...

Pana-mi fierb oalele am zis sa vad ce mai faceti...

Aurasa tare tare rau imi pare sa aud asemenea vesti...sper sa nu fie nevoie de alte investigatii amanuntite si sa reveniti acasa cat mai repejor pana nu luati si altee de-acolo...

Adina depinde de noapte...de regula Delia nu face pe ea cu toate ca inca nu am renuntat la pampersul de noapte...in schimb daca are nevoie striga ce striga dupa care daca vede ca nu vine nimeni se da jos singura si face...
Cu intrebarile chiar nu am observat-o sa fie sacaitoare...ori unde am exercitiul facut cu Bianca...ea este cu "tinea" adica "ce este asta", de unde pana unde ea stie...si intreaba jdemii de chestii dupa care iar o ia de la capat si ca sa termine o intreb eu ce este aia si iese din repetitivitate ...
Imi place stilul Agnes Toma,dar sincer pentru Romania e cam scump totusi... daca as fi mireasa mi-ar fi totusi greu sa dar 2500-3000 pe o rochie doar pentru o zi...

Olgutza din America din motivul asta am dat-o si eu pe Delia in somn cu chestia aia, tocmai pentru a nu face legatura aproape instantaneu intre "hai sa te dau cu oja" si amareala de dupa...nu-si da seama de ce dintr-o data cand baga mana-n gura e amar "am buba a gula" cum zice ea.De ieri si pana azi nu am vazut-o deloc cu manutele prin gura,azi noapte a incercat sa-si suga degetul dar imediat il scotea din gura...poate www.mavala-usa.com/11ncare.htm" target="_blank">aici gasesti mai multe informatii...
La criza am spus-o in nenumarate randuri Delia concureaza pentru primele locuri...

Nelia o prinde bine verdele pe Agata ...o inveseleste...

Adriana mersi pentru film ...eu sunt mereu interesata de chestii de genul asta,de-aia-mi pierd noptile pe discover ...oricum indiferent care ar fi situatie, asa sau altfel,eu una cu foarte mare greuatate si dupa informari serioase as accepta sa fac tratamente care ar putea avea urmari asupra copilului...eu am fost copil dopat cu medicamente si acuma cand stiu ca exista si alta aternativa de genul homeopatiei,evit sa am alte medicamente in casa...

na ca mi se ard oalele...


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Astazi ma duc cu piticii mei la teatru pentru copii! Sint sigura ca v-am mai spus atunci cind am luat bilete (desi eu nu-mi amintesc). Sint curioasa cum va reactiona Tudora, daca va avea rabdare sa se uite. Pina acum am fost numai cu Agata, ca am zis ca Tudora e prea mica, dar ultima data era sala plina de pitici, asa ca i-am luat si Tudorei de data asta. I-am luat si la Disney on Ice, sper ca de data asta va fi mai bine, ca anul trecut mi-a facut niste figuri de-mi venea sa plec acasa si apoi a dormit in brate la mine pe galagia aia, pina la sfirsitul spectacolului.

Adina, Tudora nu se mai trezeste noaptea, s-a trezit vreo doua luni si acum doarme de la 9 la 5, fara sa se mai trezeasca. Dar ea facea mai putin ca Ema noaptea, de aceea am si avut curaj sa-i scot pampersul, ca am vazut ca nu prea face. Deci, va veni cu timpul, dar depinde de copil, cred. Un singur lucru iti spun, pe care l-am citit si eu cind a fost Agata la aceasta faza, ca olita trebuie sa stea in baie, si zi si noapte. Acolo este locul ei, acolo se fac toate astea, nu in dormitor. Din pacate, nu mai tin minte explicatiile din articol, dar cred ca mi s-au parut pertinente, daca am preluat acest lucru. In legatura cu de ce-ul, e jale si la noi. La noi e why, dar tot asa se maninca: la fiecare minut si la orice. Si Tudora mai are o intrebare pe care o repeta la infinit si trebuie sa-i raspunzi, ca altfel... te intreaba pina afla. What are you doing there? Dupa ce afla la fiecare 5 minute ce facem, apoi intreaba si de ce... Si iar de ce, din aproape in aproape, pina cind iti vine si tie sa te intrebi: chiar, dar oare de ce facem ce facem?

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

laura-multumesc de informatie. In Romania se gaseste la magazin? ca pe aici nu am vazut asa ceva (desi vad ca este american produsul), dar sincera sa fiu nici nu m-am uitat prea atent.

babygirl-Maya, desi de mult nu mai are nevoie de pampers in timpul zilei si nici macar la somnul de pranz, noaptea nu se scoala niciodata sa faca pipi. Daca face kk, se scoala si ma roaga sa o pun pe WC, dar asta se intampla extrem de rar. Insa dimineata pampersul este inca foarte plin. Asa ca sunteti foarte avansate.
Maya inca nu intreaba de ce. Intreaba " ce este asta?" sau spune "nu-mi dau seama" semn ca trebuie sa-i explici.

Eu am luat raceala de la Maya si ma simt foarte rau. Noroc ca a luat-o MIrcea pe Maya la plimbare ca eu efectiv nu faceam fata.

Sa-mi laud si eu copilul, caci foarte rar o fac. Am ramas uimita cata rabdare are sa-i citim povesti lungi. De ex. azi i-am citit "Croitorasul cel viteaz" si nu ma asteptam sa o asculte de la inceput pana la sfarsit. Iar cand era bolnava asculta toata cartea cu Pinocchio, care este destul de lunga. Sper sa o tina.

Va las ca ma duc sa bolesc. O duminica frumoasa in continuare, ca am inteles ca aveti parte de vreme superba in Romania. Si la noi este foarte frumos, dar -3 grade. Nu mai suport iarna asta.

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Loreen, n-am dat atata si nici n-as fi dat, sincera sa fiu, desi mult alume gandeste ca odata esti mireasa. Mai stii.. La noi totul a fost in mare pripa. Am avut bafta ca am gasit restaurantul pe care ni-l doaream amandoi, liber, intr-o duminica, asa ca n-am mai stat pe ganduri. Rochita mea era la reduceri, cred ca era dintr-o colectie trecuta, dar ce conteaza la o rochie de mireasa..? Era simpla, cum imi doream, iar cum eu nu prea am rabdare sa probez, sa caut, sa ma plimb din magazin in magazin, am laut-o imediat.Cred ca am dat vreo 12 mil acum 3 ani pe ea. rezonabil,nu? Daca era dupa mine si nonconformismu-mi tipic, imi luam cine stie ce rochie eleganta, nicidecum alba, dar vroia Mihai sa ma vada imbracata in mireasa, asa ca am ales varianta clasica. Acum o am la pastrare pentru cand o incepe fii-mea sa-mi cotrobaie prin dulap si sa se gateasca..:)

Monule, sanatate Alexiei! Vad ca n-a scapat unul. Azi in parc toti erau cu mucisorii pana in gurita si tuseau de mama focului. Te sfatuiesc sa scoateti cat mai des mucozitatile ca sa nu se duca in gat. Noi inca stergem nasul desi este bine de 5 zile.

blackpanterro, m-a tulburat filmuletul cu ADHD...

Mergi la inceput