Mamici si bebici din Pitesti 5

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

anca, cu cititul nici noi nu ne prea omoram... celui mic ii place sa se uite la poze si da paginile in nestire, fara sa stea sa-i citesc ceva... de cel mare ce sa mai zic... dezastru... are o cultura generala super... dar de unde nu stiu, ca nu citeste deloc, dar deloc... carti vreau sa spun... cred ca de pe net :)

Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Salutare mamici si pitici. Ce faceti? vad ca nu mai intrati deloc pe aici.
Eu sunt un pic cam suparata. Erica a facut alergie la ceva(din nou) si eu stupid mam nu-mi dau seama la ce. I-au aparut pe o mana si pe gat si fata (a...are una si pe burta si una pe picior) niste bubite care arata cam ca piscatura de tantar. a maai avut acum vreo luna si mi-a mai facut o data si prin august.
Sper sa poata veni azi pediatrul sa o vada, ca data trecuta a venit dupa ce i-au trecut. Ce se face in cazurile astea? Ati avut astfel de probleme?


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157600504728447/" target="_blank">1,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

buna tuturor

Anca da si Gwendoline a facut alergie la branza din piata si avea bubite asa cum spui tu ia dat un sirop pt alergi si gata acum sa mai intamplat sa manance branza si nu ia iesit nimica nici eu nu stiu de ce depine ce contine branza sau.....Vara trecuta facea alergie de la intepaturi de tantar sau paianjen se infla toata manuta ei sau unde o musca asta e mai greu ca nu puteam sa o protejez de asta!




Gwendoline poze noi

Mamica de Gwendoline(16.06.2005) si insarcinata 27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Dariana multumesc mult pt raspuns. Cum se numea siropelul?
Branza nu mananca a mea deloc, dar i-am dat omleta in care am pus un pic de branza de la soacra mea. O fi de la aia? Sau de la cioco?
burtica, gwendoline si mamica.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157600504728447/" target="_blank">1,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor!
anca si LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!! pt printesa ta, chiar daca e cu intarziere, sper ca voi fi iertata de data asta. cred ca ati avut o zi aniversara superba si erica cred ca s-a bucurat de muuuuuuuuuuulte cadouri din partea tuturor. ce fel de tort i-ai facut?
vineri, pe 5 dec, am avut sustinerea pubplica a tezei de doctorat si a trebuit sa stau sa invat la greu in ultima perioada. asta este motivul pt care nu am mai dat nici un semn de viata de ceva timp. a dat domnul si am scapat si de sustinerea publica, acum imi astept titlul sa vina si apoi dorm linistita pana la adanci batraneti. sa nu mai aud de scoli si de alte cele pana la copiii mei cel putin.
in rest imi "omor" timpul cu rebeca si rares care mai de care mai bolnaviciosi. am renuntat sa il mai duc pe rares la cresa, dar asta nu inseamna ca este mai sanatos. de ieri suntem din nou pe antibiotic pt ca are fbra, transpira, tuseste, ii curg mucii si ochii de zici ca plange continuu. facuse pauza 8 zile si trebuiau reluate tratamentele!!!!!!!!!!! nu stiu ce sa ma mai fac cu ei ca sunt disperata de-a dreptul. rebeca a terminat antibioticul si ea de 6 zile, ultima data avand otita si un pic de rosu in gat, plus haraiala aia urata care nu i-a trecut de cand a tot racit-o rares cu microbii de la cresa, motiv pt care, desi rebeca a facut deja 6 luni nu am facut inca vaccinul de 4 luni, dar asta e alta problema...
ne chinuim sa invatam sa mancam cu lingurita, mananca deocamdata mqr si banana, iar supa de legume cu bibe, nu prea multe legume ca am inceput tarziu si inaintam greu. vreau totusi sa ii bag curand carnea si oul pt ca e destul de mare si dezvoltata, si are nevoie de fier si proteine. deocamdata suntem la morcov si pastarnac. cu timpul va manca si legume de tot felul, dar cred ca e mai important sa ii bag oul si carnea acum.
rares face prostii de tot felul, ii ia jucariile rebecai, nu ii da nimic si ei, ii arunca plapuma pe ea sa nu mai planga, ii trage perna de sub cap, dar in schimb ii da bibe cu ceai sa bea, mananca swi el mar/banana pt ca o vede pe ea ca altfel nu ar manca. dar nu imi fac problme cu mancarea. mananca de toate cand ii e foame. cere singur sa manance. dar cea mai mare realizare este ca face singur la olita, desi inca nu e dezvata pe timpul somnului, atunci ma poarta pmpers. dar in rest ziua se duce singur la baie, fara sa zica cuiva sau sa ceara ajutorul, isi da singur pantalonii jos, se aseaza singur la olita si face, trebuie doar sa vars olita la wc si a o spal (nu face a doua oara in olita decat daca e perfect curata, altfel nu vrea sa se aseze din nou pe ea sa continue "nevoia" inceputa) si trbuie sa il sterg la fundulet pt ca nu stie singur. nu este f pretentios cu mancarea dar mananca doar ce vrea si cand vrea, nu se suporta murdar pe manute sau pe hainute, cere sa fie schimbat si spalat.
poezii/cantece si alte cele deocamdata nu stie si nici nu vrea sa invete. nu sta nici macar sa le asculte. in schimb este innebunit cu desenele animate. ete ahtiat dupa "tomitza" adik "tom & jerry" si mai nou dupa dely adik "chip and dale". se mai uita si la animax dar f putin. nu se omoara dupa ele. prefera desenele lui pe dvd.

Mirela + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Multumim Mirela pt urari si te felicitam ca ai terminat cu scolile.
Multa sanatate puiutilor si felicitari pt olita!
Cat despre prostii....nu comentez. Bine ca sta si se mai uita la desene. Asta inseamna ca e din cand in cand cumintel. Pe noi nu ne intereseaza deloc televizorul.
De bona ai facut rost? Te descurci singura?


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157600504728447/" target="_blank">1,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

anca deocamdata nu am mai luat bona pt ca s-ar putea ca soacra mea sa intre in somaj din ian. si nu ar mai fi nevoie de bona in cazul acesta. daca nu, nu stiu, mai vad eu... orcum acum vin sarbatorile si pe 19 dec eu si copiii mergem la sora-mea si la cumnata-meu la buc (nu am scapat de ei pana nu am promis ca sa vin cu piticii pe la ei 1 saptamana, motiv pt care sora-mea si-a luat de urgenta concediu pt zilele acelea cat stam la ei). vom sta acolo pana dupa craciun. or sa vina sotul si parintii mei pe 24 dec cred, ca sa fim cu totii de craciun, iar pe 26 ne intoarcem cu totii acasa sa ne pregatim de revelion si de "datul de grinda" al rebecai care vor avea loc la noi acasa. deci incepand cu 20 dec nu voi mai fi doar eu cu piticii ci voi avea ajutoare.
adevarul este ca imi cam scot peri albi amandoi. uneori fac fata destul de bine, ca lejer nu pot sa zic ca este, dar alteori imi vine sa ma urc pe pereti de nervi pt ca fiecare este marait si vrea cate ceva si nu mai stiu pe cine sa satisfac prima data: pe rebeca ca este mai mica si plange pana se inroseste daca nu "sar" imediat la ea sau pe rares ca face galagie mai multa si fara rost uneori... treburile casei ce sa mai zic ca nu mai isi gasesc loc in cele 24 de ore ale zilei. abia daca apuc sa fac ceva de manancre pt noi restul casei 1 data pe sap[tamana, in rest mancam ce putem. prioritar este sa ii fac rebcai "fierturle" cum le mai zic eu in gluma, adik supa de legume pt pranz dupa care nu se omoara bsolut deloc si sa ii dau lui rares sa manance. insa el este cu fitze in cap si cam refuza tot ce ii ofer eu, in schimb la soacra-mea la curte, din cauza aerului cred, mananca si pietre daca i se pun pe farfurie!!!!!!!!! daca l-ati vedea cum mananca ciorba de fasole, varza calita si mamaliga goala ati zice ca e lihnit de foame, iar la mine acasa cand nu are chef sa manance arunca cu copanelul de pui pe jos, varsa cerealele pe masuta, arunca fructele pe parchet etc etc etc... cate si mai cate nazdravenii nu face incat cu greu ma abtin unori sa nu ii plesnesc vre-o 2 peste ochi...
mai nasol este ca de cand nu mai merge la cresa rares si-a sachimbat programul. doarme pana la 9-10 dimin si nu se mai culca dupa-masa. iar seara se culca abia la 22.30-23. asta inseamna ca cele 2 ore de liniste pe care le aveam dupa-masa s-au dus pe apa sambetei. cel mai greu imi este cand nu ma lasa sa o culc pe rebeca. se trezeste el ca vrea sa manance nu stiu ce, sau ca vrea sa ma joc cu el in sufragerie sau sa ne uitam la desene impreuna sau ca face si el nani acolo langa rebeca. si face o galagie de imi vine sa urlu. abia reusesc sa il induplec sa iasa afara si sa ma lase sa o culc pe rebeca. de fapt il pacalesc ca de vorba buna nu asculta. trebuie sa ii ditrag atentia cu altceva mai interesant.

Mirela + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

mirela, foarte greu cu 2 copii asa mici... ma mir cum ai reusit sa lucrezi pt doctorat (apropo, in ce domeniu?)
eu il am doar pe dani mai mic, cu toate ca si el mai intelege cand e in toane bune, si ma apuca pandaliile cand nu mananca sau vrea neaparat afara si e un ger de mori... cu cel mare parca nu eram asa de stresata cand era el mic... poate eram si mai tanara, nu aveam atatea pe cap... nu stiu... dar oricum el a fost un copil supercuminte si linistit... da-mi scot parleala cu astalalt :)

Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela te inteleg perfect si cred ca ti-e tare greu. Tu ai avut noroc ca rares a fost cumintel. Cat despre mancat avem zile in care Erica doar bea! Si Erica vrea afara si pe gios, dar pe frigul asta mai greu, mai ales ca e mucioasa. Azi vine pediatrul...sa vedem ce- zice despre alergie si platfus. Sa petreci bine la Iulia. Ea e bine? Sa o pupi din partea mea.
Carmen voi ce mai faceti?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157600504728447/" target="_blank">1,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

noi facem bine, n-am racit... cu toate ca nu putem sa stam in casa... la ora 9 maximum trebuie sa fim afara... altfel da totul cu fundu-n sus... voi ati vazut brazi pe undeva? eu nu prea am drum prin piete si alte locuri unde ar fi brazi... de brazi naturali vorbesc...

Vlad: 12 ani (clasa a VI-a) si Dani: 1 an si 9 luni

Mergi la inceput