dor de pui

dor de pui | Autor: sterge

Link direct la acest mesaj

salut tuturor

as avea o intrebare ...
baiatul meu in varsta de 4 ani a fost luat de acasa de "mama" lui.
nu intru in detalii, atribuire de culpe, motivatii, etc.

cert este ca o mama si-a luat copilul de acasa si l-a dus in alt oras. la ultima vizita, acum ... 3 luni, pustiul i-a cerut sa vina acasa, plangea si spunea ca vrea acasa. draga lui mama - de piatra.

problema ingrozitoare este ca ar vrea sa ma vada, iar eu nu mai pot trece prin asta acum. daca il mai vad odata ca imi cere sa il iau acasa, daca ii mai vad ochii in lacrimi, cred ca imi pierd controlul.

mi-e ingrozitor de dor de el, ma doare rau de tot si fac eforturi uriase sa trec peste fiecare minut. orice fac, gandul mi-e tot acolo.
nu stiu daca este firesc sau nu, nu stiu daca am deja o problema "peste normal", cert este ca trebuie sa fac ceva si ... nu stiu ce.
da, am fost la un dr., mi-a dat medicamente ca sa pot dormi, caci nu reusesc altfel.
de ce ma lamentez jalnic aici ? poate sper sa aud un cuvant de incurajare.

cred ca de asta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Imi pare rau ca treci printr-o astfel de situatie....Imi repugna chestiile astea in care fostii soti, respectiv sotii se razbuna pe ex-ul/ex-a, folosindu-se de un biet suflet nevinovat. Chiar nu se poate discuta civilizat cu mama copilului, ca sa puteti ajunge la o intelegere ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Si chiar nu ai posibilitate sa-ti vezi mai des copilul?
Sau sa vorbesti cu el la telefon?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

daca il sun ,se blocheaza.
probabil ma considera pe mine vinovat, crede ca l-am parasit si nu vrea sa vorbeasca. ultima daca insa a spus sa ma duc sa ma joc cu el, si va trebui sa o fac.

nu, nu se poate discuta cu "mama", cu bunicii cu atat mai putin, sunt cumplit de limitati. se razbuna ... Dumnezeu stie pentru ce.

nu reusesc sa pricep: cum e sa iti auzi propriul copil ca vrea acasa si sa ramai de piatra ? sa ii vezi ochii in lacrimi, cerand tatalui sa il duca acasa, in fata lor. nu pot pricepe in ruptul capului ...

sa vezi propriul copil plangand si cerand acasa. si sa nu o faci ...
sa va ajute Bunul Dumnezeu sa nu treceti prin asa ceva niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

am omis:
sa il vad mai des ... mai des ... nu cred.
intai e socul ingrozitor de la plecare. stiu ca e egoist, dar nu il pot depasi, recunosc. nu il mai pot vedea inca odata plangand si cerand acasa, nu imi pot vedea copilul nefericit, sub ochii orbi ai unor nenorociti. dar ... va trebui sa o fac, pentru ca mi-a cerut-o recent. deci ma voi duce.
apoi, merg 7 ore cu trenul, stau o noapte la hotel, il vad a doua zi cateva ore / cat si cand va aproba instanta, mai pierd apoi jumatate de zi in orasul acela, pentru ca voi avea "portie" de stat cu baiatul, ca sa ma intorc inca 7 ore cu un autocar, stand pe un scaun - tren nu am inapoi, ma rog. splendid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Daca nu stai intr-un oras cu el, poti cere sa-l vezi in vacante.
Cat despre lacrimi, eu trec prin asa ceva la fiecare doua saptamani. Copiii mei ma implora sa nu le trimit la tatal lor.
Voi aveti deja decizie cu programul de vizita? Daca nu, cere prin instanta stabilirea exacta a programului de vizita, asa va fi mai usor pt toata lumea, inclusiv pt copil.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

nu, inca nu avem program de vizita, se lungeste din termen in termen. daca astept dupa instantele romanesti ...

nu imi imaginez cum e sa NU vrea copilul al tatal lui.
cred ca infiorator.
o sa incerc sa o conving pe mama biologica sa il aduca acasa in vacanta de Paste, dar probabil imi va spune caacum baiatul are nevoie de ... stabilitate, dupa ce i-a intors lumea pe dos.

ziua e mult mai bine, sunt la job, vb cu oamenii, am treaba ... acasa e rau, plus ca trebuie sa "fac frumos" - mama are 75 de ani si daca ma vede suparat, i se face rau si iar ajunge la spital.

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

as vrea sa intreb mamele, ce parere au:
cum este sa iti cari copilul cu tine, ca o valiza, cum e sa il auzi spunandu-ti ca vrea acasa si sa nu iti pese ?
ce isi spune oare: e mic si nu intelege ? l-am trimis pe ta-su la hotel, nu a gasit un hotel atunci deci tata nu te iubeste si nu a venit sa te vada ? oare poate fi cineva atat de murdar incat sa isi minta copilul astfel ?
poate cineva intelege asa ceva ?

parca e ireal. ma gandesc in fiecare clipa ce o fi in mintea pustiului, la ce s-o gandi ... si cum. cand va intelege ce i se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

M-ai facut sa bocesc un pic... Dumnezeu sa-ti dea putere! Trebuie sa supravietuiesti fiecarei zile si incet apele se vor linisti. Trebuie sa mergi la copilas, chiar si trecand prin discofortul unei calatorii asa urate, trebuie sa-l suni des, sa nu se piarda relatia voastra. Copilasul nu stie azi ce sa zica la telefon, maine iti spune ca ar vrea sa va jucati impreuna, data viitoare o sa-ti povesteasca un episod cu Scooby-Doo, dar telefoanele acestea sunt relatia voastra, sa nu abandonezi. Chiar daca e mititel, sa nu crezi ca se va obisnui langa mama lui si te va uita, sigur ii lipsesti, dar nu stie sa exprime tot ce simte, puiutul mic.
Ai grija de tine si de mama ta, ea iti este radacina pe acest pamant, si chiar daca trebuie sa o menajezi tu, fara ea ar fii cumplit.
Roaga-te la Bunul Dumnezeu sa te ajute.
Numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

dar ce i-a venit nevestei tale de a luat copilul si a plecat? s-a suparat pe tine dintr-un motiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

nu as vrea sa intru in nici u ndetaliu legat de "nevasta", si asta nu pentru ca as avea vreo culpa. pur si simplu nu vreau sa ma gandesc la asta si nu vreau sa discut asta, imi pare rau.

ma macina dorul de baiat, asta e tot. de obicei pot controla asta, mai ales daca sunt la munca, dar ... uneori doare mult prea rau si mi-e frica sa nu ma ticnesc, as fi vrut sa vorbesc si cu alti oameni.

Mergi la inceput