Poznasi smecherasi de mai-iunie 2004 - 90

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Buna dimineta!
Tot cu tuse s-a trezit si astazi Rebeca. Acum se uita la Cenusareasa si este tare atenta la ce se intampla.

Carmen, siropul pe care i-l dam noi este Mucosolvan, il ia de luni si s-a ameliorat tusea. Adica noaptea nu mai tuseste atat de mult, si parca si in cursul zilei mai putina tuse, dar foarte, cum sa-i spun, violenta tusea asta.
Medicul ce-a spus ce tusea lui Teodor?

Chiar, mamicilor cu 2 baietei? Cum vi se pare? Credeti ca ar fi fost mai simplu si cu o fetita?


Nicoleta, multa sanatate socrului tai.Cat sta Bia la tara?

Irinusha, vreau eu muffins... Reteta... Imi ploua in gura...




Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Nico, mi s-a facut pielea gaina .... multa sanatate socrului!

Ioana, la noi Mucosolvan-ul e deja apa de ploaie ... da' la inceput a dat rezultate bune.
Acum o am pe Melie in brate - mi-a adormit fataindu-se :D, deh, daca e sculata de la 6... - nu pot ajunge la cartea de bucate. Promit sa nu uit!
Chiar de am pereche pot sa-ti spun eu ca-i mai usor cu fata ..... sau depinde de copil. Am o prietena cu un baietel cuminte foc si o fetita agitata nevoie mare. Cum ai norocul....

Io nu-s deloc fan homeopate ... pe cxele din plante le mai accept, dar culmea, la noi n-au efect ... Dar sa nu aud de cele facute din animale/insecte si minerale ca turbez ... si daca ati stii cum se prepara si cei cu diluatle D nu v-ar mai place nici voua.
Aici un homeopat trebuie sa faca o scoala de cateva sapt., dupa care are voie sa-si faca de cap pe pielea pacientului ... unii fac si injectii in cvoloana... grrr, mor cand aud asa ceva.

Am cobit! Ninge de s-a asternut .... trbuie sa vad cum fac cu Melie sa mergem cu saniuta ... poate o iau in wrap.
pupici!

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

* * *
La omu' sarac nici "floricelele" nu trag ...
Sa-i ajutam sa se faca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Irinusha Citisem io intr-o carte ca homeopatele sunt extracte din plante, la dilutii foarte mari. Dupa cate am inteles, homeopatia nu trateaza simptomele ci le induce putin cate putin pentru ca organismul sa le recunoasca si sa lupte singur cu ele. No, daca nu-i asa inseamna ca sunt dusa cu capu'.
E, si vreau si eu reteta aia faimoasa. Pe Bia o sa o iau duminica acasa, ca incepe recitalul cu geadi. Ei chiar ii place sa mearga si plange cand nu o ducem.

Ioana Cred ca depinde foarte mult si de cum este copilul.

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei
Delta + Mare Toamna 2005www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Ai citit bine Nico, doar ca preparatele sunt facute si din animale/insecte si minerale. Pediatra mi-a dat acum cateva luni ptr. Cris niste globuli cu coccus cacti ... ajunsa acasa am cautat pe net sa vad ce si cum (aveam in cap ca-i cactus, nu stiu de ce), cand vad ca-i de fapt un purice sudamerican. L-am intrebat si pe Boby daca sa-i dau sau nu si intrebarea lui a fost: Tu ai luat asa ceva? Evident ca nu, asa ca la urmatoarea vizita i-am dus preparatul inapoi. Cum ziceam, n-am nimic cu plantele, dar nu bag in mine purici, organe de animale sau pietre nici sa ma omori. Iar cu potenta asta e alta chestie ... parca era ca cu cat e potenta mai mare, cu atat e mai puternic preparatul (sper sa nu aberez) ... alta aberatie, ptr. ca D23 de exemplu inseamna "o picatura in Marea Mediterana" ca diluatie.
Pe wikipedia am gasit pe romana doar asta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Homeopatie ... nu-i prea bogata in informatie, dar daca tot te intereseaza ...
E doar parerea mea, nu trebuie sa ma bagati in seama ... fiecare se trateaza cum crede mai bine. Insa eu sunt fan-a medicinii moderne :) ... fara ea era vai de capul meu.
pupici

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

* * *
La omu' sarac nici "floricelele" nu trag ...
Sa-i ajutam sa se faca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Irinusha, fiecare cu experientele traite...eu am apelat la homeopatie dupa ce am ajuns la urgente, intoxicata cu antibiotice, in urma unor infectii urinare cronice/ciste/pielonefrita (cu internare in spital).
Nimeni nu credea ca ma voi putea trata homeopat....in fine, intr-o luna m-am pus pe picioare, tratandu-ma homeopat. Si au trecut ani buni, vreo 6...nici pomeneala de infectie.
Crede-ma, cand ajungi la disperare cu boala, bagi in tine si purice sudamerican si broasca thailandeza :)))). cum spuneai si tu, dilutiile sunt ft. importante.

Fetele care sunt interesate de muffins, pana apare Irinusha cu reteta, uitati-va si www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/16193/Muffin-mania-/" target="_blank">aici. Gasiti multe retete explicate pas cu pas.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Irinusha Uite, daca citeam mai intai ce mi-ai dat sigur nu o mai tratam pe Bia cu ele. Oricum, nu i le dau cand e vreo problema grava. Tot la chimie apelez si eu.

Carmen Saru'mana de link. tare bine arata chestiile alea acolo. Noroc ca tocmai mancasem

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei
Delta + Mare Toamna 2005www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Carmen, ai dreptate, fiecare cu experienta ei ... dar fara medicina de azi poate nu mai eram pe aici sa va capiez de cap :D

Nico, nu vreau sa te sperii, daca fetii-i face bine, de ce nu.

Muffin cu/de ciocolata:

Se marunteste ciocolata (200g - mai bine ciocolata amaruie, eu am folosit normala si a fost ok). Faina (250 g), cacao (30 g), praful de copt (un pliculet) si sarea (un varf de cutit) se amesteca intr-un castron. Untul (110 g) se topeste si se amesteca cu zaharul (100 g), 2 oua, laptele (170 ml) si zaharul vanilat (un pliculet). Aluatul lichid se amesteca cu jumatate din ciocolata si se incorporeaza cu faina (si Co.). Aluatul obtinut se imparte in gaurele de la tava de muffin - este tocmai potrivit ptr. tava cu 12 muffin. REstul de ciocolata se presareaza peste muffin-i si se da la copt la foc potrivit - ca. 20 min. Se lasa sa se raceasca putin in tava, dupa care ies f. usor.
Daca tava-i de teflon se unge putin cu unt/ulei, daca nu, se folosesc hartiutele speciale. Eu am mai pus si putina scortisoara (imi place mie mult, dar ii da un gust fain).

La week-end fac unele cu mere ... daca ies bune, va dau si reteta aia.
Si mie imi place culinar, dar nu intru des ca mi se face o pofta ... si deja am si fara "ajutor" :)

Cris are febra, asa l-am luat de la gradi. I-am dat paracetamol si sper sa treaca ... daca nu, diseara cand vine ta-su (ca sa stea cu Melie) il duc la urgente. Of! Ce bine era sanatos ...

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

* * *
La omu' sarac nici "floricelele" nu trag ...
Sa-i ajutam sa se faca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Irinus Sanatate lui Cris. Trebuie sa incerc si eu reteta

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei
Delta + Mare Toamna 2005www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

toti copilasii si toate mamicile!

Sebi cred ca o sa fie mucos toata iarna, bine ca pana acum nu a facut altceva mai grav!
La el este de inteles sa nu ii treaca pana nu vine caldura, de ceva vreme nu vrea sa mai sufle nasul decat cu mare greutate ; trage mucii inauntru .De asta mai si cateodata noaptea

Irinusha
,ai o fetita dulce foc si, se pare ,destul de nazdravana (scuza-ma daca gresesc...)
Iar tu, pe zi ce trece mai slaba!!!

ni,ni,ni,eu cred ca mai stiu parola, este ceva mai simplificat, nu ?


Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

aaa,Sebastian nu il zice inca pe "r", desi vorbeste f. bine si chiar poseda cateva cuvinte "academice" . Bine, mai are vreo 3 chestii care i s-au intiparit gresit si nu vrea sa renunte la ele nici pace!
de ex. la ceata zice dulceata, iar la teatru "piatru"
Ceata/dulceata au fost folosite de catre noi in cursul aceleasi discutii, el a gresit la care noi am ras. Cred ca acum sta de fiecare sa se gandeasca cum e corect,dar de atata concentrare tot varianta gresita o alege

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput