Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Roxana multa sanatate.sa treaca odata durerea.
un dulce de la noi.

Cecilia ce fain doarme Cristi.

felicitari Mandarinuta pt iepurasul 2.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

La multi ani sarbatoritilor zilei:

Alexa Cristina de Gema
Andrei Gabriel de Valentina22
Andrei David de andreeadeea

Urmy, spor la invat si bafta la examene.

Veroboroda, si Antonia a facut intr-operioada kk mai verde,in general dupa ora 14 era de culoare asta.Doctorita ei mi-a zis ca nu e nici o problema, ea fiind alaptata exclusiv, si eu chiar nu mancam nimic verde(brocoli,salata) in perioada respectiva.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

vreau sa va intreb si eu ceva.

ce parere aveti de PREMERGATOR????

Cristi a primit unul ieri de la sora mea.l-am pus ft putin si piticul a fost ft incantat.
a butonat continuu si chiuia de fericire.

sta ft bine in fundulet si cand l-am luat jos a plans.numai acolo se uita.
nu l-am pus pt a pasi.nici nu ma gandesc la asta acum.

am auzit de la o prietena ca nu sunt recomandate de medici.
care e parerea voastra?

o zi buna tuturor.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Afibebe, eu nu am o parere buna. Toti ortopezii sunt contra. fiinta umana nu e facuta sa deprinda mersul in asa ceva. mai degraba deprinde lucruri proaste si se strica bazinul si coloana. sigur, sunt copii care au stat in el si n-au nimc, dar sa nu uitam ca saracii bebelusi rezista eroic multor agresiuni si abuzuri ale mediului modern.(tv, poluare, aditivi, lapte praf, supramedicatie pentru orice fleac, etc).
Oricum, e prea crud acum.Daca vei dori sa il pui in asa ceva , numai dupa ce se ridica el singur in picioare. Cred ca i-a placut aparatul, dar sunt sigura ca mai gasesti tu si alte obiecte sau jucarii atragatoare epntru el.
De exemplu e o "masinuta" care inlocuieste statul intre perne, ca un colacel, de jur imprejur..tot frumoasa si colorata e. De la miniblu parca. Cecilia cred ca stie. si are si Ana.aceea e adecvata [pt el daca zici ca sta bine in fundulet.


Roxana, eu cred ca e bine facuta eco.colesteroloza tb sa o vezi, nu poate sa i se para doar ecografistului. Iar steatoza poata azi sa fie si in urma cu 3 luni nu, si peste 3 luni iar nu. La medicover ai facut?

Acestea fiind zise..cu-cuuu...hai la lu-cruuu!
plec la curs.

DISTRACTIE PLACUTA LA VIOLETA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

magdaz, nu-i dau pentru ca nu-s promedicamente cand nu e cazul, doar asa sa stam linistiti. Sinupret chiar am in casa, dar ii dau ambroxol si nu stiu daca nu-i prea mult sa-i mai dau si sinupret. Mucisorii sunt aposi si nu foarte multi, aspir de 2-3 ori pe zi. Febra nu are, tusesete, dar rar, o data la 3-4 ore asha. E insa putin ragisita.



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by andreeaiosif

buna dimineata fetelor,

nici nu stiu cum sa incep, ca nu imi place sa ma plang, dar david al meu ma omoara noaptea! adoarme pe la 10 si doarme legat 3 ore dupa care se trezeste, mananca si apoi - din ora in ora se trezeste doar sa ai o gurita de lapte si adorme la loc. maraie incetisor dar daca nu ma duc la el cu bibi incepe sa planga din ce in ce mai tare. nu sta mult treaz, dar e suficient cat sa ma trezesc si uneori nu mai pot sa adorm imediat... si asta din ora in ora. pe la 7 jumate dimineata gata! se trezeste si nu mai vrea sa stea in patutul lui orice ar fi.

vi se intampla si voua? ce pot sa fac sa doarma si el mai bine? aveti idee?

peste zi doarme de 3 ori 30-45 minute.

cu mancarea - el papa bibi humana 1 si piureuri de fructe (mar, para, piersica, banana, strugure, portocala) sau legume (morcov, gulie, telina, pastarnac, putin cartof, cam asta i-am dat). sunt zile cand mananca 1 borcanel de 125 intreg, sunt zile cand nu vrea decat 1/2. uneori ii mai cumpar borcanel gata facut, dar in general ii fac eu la blender. nu i-am dat cereale inca, medicul lui a zis ca nu are rost sa il ingrasam. :) acum e (de degraba) slab are 8kg si lung are 71cm.

voi ce ziceti?

imi pare rau ca noi nu putem ajunge la intalnirea de azi, dar va doresc o zi minunata, pofta buna si asteptam foto.

toate bune,

poze cu D: http://picasaweb.google.com/andreeaii2007/David

Andreea si David (31 aug 2007)



asta-i o problema care trebuie musai rezolvata, altfel ai pus-o noptile.

In primul rand incearca sa-l tii treaza pana pe la ora 23. te joci cu el, etc. Apoi inainte de culcare il duci in alta camera (sau in bucatarie daca nu ai decat o camera, scuze, nu stiu cum stai) si aerisesti bine bine 10 minute. Sa nu-ti fie teama ca se racoreste un pic camera nu e nici o problema, eventual ii pui o caciulita 10 minute). apoi ii dai mancare si-l culci. Cand se trezeste noaptea si maraie ii dai apa, apa fiarta si racita, fara ceai, fara zahar. O sa chitaie una, doua, sapte nopti dar va vedea ca nu primeste altceva si se va obisnui sa doarma. Inteleg ca el nu mananca noaptea (aia ..n-ai ce sa-i faci, daca e "modelul" care vrea mancare noaptea ii dai ca nu se dezvata nicicum, parca betty il hraneste pe al ei si noptile) ci doar se trezeste sa 'ia o gura de lapte'. Bafta!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

quote:
Originally posted by andrruzza

magdaz, nu-i dau pentru ca nu-s promedicamente cand nu e cazul, doar asa sa stam linistiti. Sinupret chiar am in casa, dar ii dau ambroxol si nu stiu daca nu-i prea mult sa-i mai dau si sinupret. Mucisorii sunt aposi si nu foarte multi, aspir de 2-3 ori pe zi. Febra nu are, tusesete, dar rar, o data la 3-4 ore asha. E insa putin ragisita.



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"


ori ambroxol, ori sinupret. daca te-ai apucat cu ambroxol mergi cu el, ca face acelasi lucru. avantajul la sinupret e ca era mai "naturist".cum zici tu e o viroza mititica si cam atit.succes si insanatosire grabnica.

Acu chiar plec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

andrruzza sanatateSTEFANIEI,si eu tot ambroxol i-am dat Teodorei .

LA MULTI ANI
domnisoareiAlexa Cristina de mamica GEMA (sper ca totul este ok)
si domnisorilorAndrei Gabrielde Valentina22
Andrei David de Andreeadeea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Buna dimineata la voi, ca la mine nu-i tocmai buna.
Intai ca n-am reusit sa desfund de tot nasul si am si tusit peste noapte, iar apoi Degetzica e si ea o tzara hornaita.
Prin urmare, si cu mare-mare parere de rau, va anunt ca von lipsi azi de la intalnire.
Tare rau imi pare ca nu vom reusi sa va cunoastem de data asta, n-avem febra, nu stam la pat, dar cred ca-i mai safe asa. Pentru toata lumea.
Io sunt amarata rau sa situatzia creata...

Sa va distratzi si pentru noi si sa mancatzi pe saturate!
Va pupam! (de la distantza, sa nu va transmitem din virushii noshtri)

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Magda iti multumesc mult pt raspuns.
ieri l-am pus putin doar in joaca.
nici nu ma gandesc sa-l mai pun pana nu incepe sa mearga.

am tot auzit ca nu sunt deloc indicate si deaceea vroiam sa vad ce parere aveti si voi.

iti multumesc mult pt raspuns.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput