alta sarcina pierduta....

alta sarcina pierduta.... | Autor: cori

Link direct la acest mesaj

dragelor..eu am o fetita sanatoasa si vesela...si imi este foarte greu sa inteleg si ma doare tare...de ce prietena mea cea mai buna nu poate avea bucuria aceasta...
e a doua oara in ultimul an cand ajunge la chiuretaj...deoarece ...atunci cand sarcina ei implineste 7-8 saptamani...medicul constata "sarcina nu este in evolutie-adica fat mort"...explicatia lor este ca : este o problema genetica??!!! nu prea inteleg.,...ca doar ea s-a nascut din mama ei, nu?..mi se pare tare ciudat...
am inteles ca a fost la mai multi medici...ea e destul de incoerenta..si disperata...imi spune intai ca a fost la mai multi medici...dupa care imi spune ca a fost la 3 ecografi...etc...nici nu pot insista cu intrebarile...ii e foarte greu sa discute...si o inteleg...
cert este ca mine la 7.30 intra pt a doua oara la operatie...si e disperata...si simt ca o pierd...ea e o femeie sanatoasa...nu a luat anticonceptionala...medicamente..etc...si nu inteleg...
ea merge la medicul: Liliana Plesa de la Bucur....stie cineva ceva despre ac medic?
cum sa o ajut? invatati-ma ca habar nu am......si imi doresc din suflet sa o pot ajuta si cu altceva in afara vorbelor bune...a mai trecut cineva prin asta?
astept ...
va pup si merci...


bb Bia si mami Cori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

In sapte luni am pierdut 2 sarcini. Prima oprita in evolutie, cea de-a doua a fost maturata de o singerare puternica. O explicatie "eventuale dezordini cromozomiale"...si sfatul de a merge la analize genetice. In primele sapatamini de sarcina se intimpla mii de reactii chimice daca una nu se face sau se face "gresit" sarcina e compromisa. Tot raul spre bine ca este pierduta la saptamini asa mici...ar putea ca doctorii sa depisteze asta (daca nu se intimpla un avort spontan ca in cazul prietenei tale) in saptamini mari. Nu exista explicatii concrete de ce se pierd sarcinile asa...sunt f multe cauze (una de fiecare reactie chimica de care ziceam mai devreme). Partea proasta e ca dupa o saptamina de la pierderea sarcinii analizele sa iasa perfect OK. La un moment una dintre sarcini va rezista...sau poate chiar urmatoarele 100 de sarcini. Dar se poate ca urmatoarele o suta sa nu reziste si sa fie viabila a
101-a. Ca la loterie. Cinic, nu?! Astea sunt explicatiile pe care le-am primit de la doctorii mei. Daca vrea un bebelus trebuie sa se inarmeze cu rabdare, curaj si sa-l roage la Doamne Doamne.
Ii doresc multa sanatate si sa incerce sa vada partea plina a paharului. O asteptam aici la prelucrari de moral.

PS: analizele genetice constau in faptul ca ei si sotului li se va lua singe si li se va spune daca cumva doi dintre cromozomii lor nu se "pupä". E tratabil dar de cele mai multe ori se rezolva de la mama naturä.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori spune:

multumesc din suflet papa....am sunat-o acum..eram sigura ca nu poate dormi...si i-am citit raspunsul tau...
mi-a multumit mult...si a spus ca acum are mult mai mult curaj pentru maine...
si va roaga sa-i tineti pumnii sa nu o mai doara asa rau ca prima oara....offff...
hai ca va las ca-mi vine sa plang...

va pup dulce...
noapte buna

bb Bia si mami Cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=497
CITESTE-I ARTICOLUL DE PE PRIMA PAGINA. E superdocumentat si foarte bine explicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Draga Cori, si eu am pierdut 2 sarcini (pana in 3 luni) era sa o pierd si pe asta la 8 saptamani , dar uite ca cu toata hemoragia avuta, am facut un tratament banal(in ploiesti)si acum sunt in 6 luni si am 2 gemene in burtica. Tocmai am fost preluata de conferentiar prof. dr.Alexandru Florin Anca de la Municipal(Bucuresti) care vazand ce greu am ajuns cu sarcina pana aici si auzind ca am mai pierdut 2 mi-a dat sa fac de urgenta niste investigatii si analize ca sa depisteze de ce am pierdut sarcinile anterioare, pt a vedea ce putem face in continuare cu asta ca sa ajung cu bine la capat. Analizele au fost costisitoare(5 000 000)si de multe nici nu auzisem.Toxoplasma si alte minuni de genul asta.Inca nu am primit raspuns la ele dar parerea mea e ca prietena ta sa mearga la el inainte de a mai trece inca o data prin asa chin.Mi se pare super competent, am auzit numai lucruri bune despre el-e seful de sectie de la Municipal si se ocupa de multe cazuri dificile.Eu iti las nr de tel de la cabinetul lui particular.Acum e in concediu pana pe 30 august dar cred ca e bine ca prietena ta sa mearga la el si sa afle exact motivul pt care pierde bebeii.El are foarte multa rabdare si explica absolut tot pacientelor. Deci nr. este 021-2246631. sper sa-i fie de folos, si sa ma tineti la curent pt ca stiu ca o sa primesc vesti bune.Deci...Mult curaj si optimism! Va pup. Daiana si fetitele.

Mergi la inceput