Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aaa, sa nu uit. Mai aveam cateva chestiuni.

1) Cred ca s-a terminat cu puseul de crestere, Andrei e acum la mofturi. Sper ca nu e bolnav, ca ii vad pe amandoi cum stranuta. In fine, voiam sa va mai intreb inca o data daca puii deja diversificati complet - adica o masa intreaga diversificata - mai primesc si biberon? Stiu ca mi-ati mai raspuns, dar poate au mai fost mamici care au pierdut intrebarea. Noi nu scapam de biberon nici dupa masa de 125 gr.

2) Am primit cartea Mihaelei Minulescu despre psihologia copilului mic. Personal sunt dezamagita. Voua cum vi se pare? Stiu ca mai erau fete care au comandat-o. Betty? Andreea?

3) Si acum o rugaminte personala, daca aveti timp si chef. Este pentru cineva apropiat care isi face o revista online pentru femei. Ce rubrici v-ar interesa? Are ca target femei peste 25 de ani, cu job, copii, etc. Pana acum targetul era putin diferit. Probabil multe o sa imi spuneti ca nu cititi reviste, deja am o multime de astfel de raspunsuri, dar chiar si asa, daca ar fi sa cititi, ce anume ati vrea sa vedeti acolo?

Apropos de reviste, cand am plecat la munte am cumparat de la o taraba un teanc, sa am cu ce ma relaxa pe acolo. Nu ca as fi avut timp. In fine. Printre ele si o revista Elle, de care nu cumparasem de multa vreme. Am avut un soc. Este o revista de super fitze, spre snobism as zice, copiata sau mai bine zis tradusa integral dupa editii din alte tari. Incredibil. Era o rubrica cu intrebari de la cititoare ...chipurile! ...Iata ce le recomandau: uneia o rochie Derek Lam recent lansata, iar alteia niste super botine rosii Versace. Eeeeei? Mie imi placea inainte macar rubrica de shopping. Acum recomandarile la shopping sunt de la 10 milioane in sus, nu stiu daca sunt 3-4 produse sub 10 milioane (dar peste 4 evident). Ca atare am decis ca eu nu sunt in targetul revistei aleia.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Buna!Noi deja suntem mai bine, noaptea nu a mai fornait si a dormit s-a trezit de 2 ori in schimb eu m-am tot trezit de frica sa vad cum respira. Am sunat si pediatra si a zis ca nu mai e nevoie sa venim la control ca pare in regula si sa nu-i mai dam ventolin (eu oricum nu i-am dat). Bee a mea nu stiu sigur daca a avut asa ceva ca parca a trecut prea repede dar o curat in continuare cu batista bebelusului si ies putini mucisori.Andreea nu e obisnuita cu aspiratorul ca atuni cand aspir o mut dintr-o camera in alta dar daca simt ca e necesar o sa fol si aspiratorul.Asa acum am un motiv sa aman diversificarea pediatra ar fi zis ca a crescut cam putin in greutate (400g) si sa incep imediat ce se simte bine desi eu am incercat sa-i sugerez sa mai astept pana aproape de 6 luni mai ales ca cica are predispozitie alergica. Sabina daca mai esti pe faza, cum ai proceda in locul meu, ai mai astepta putin?????Avem 6 kg si pare ca e multumita doar cu san, doarme noaptea cam 7 ore, singura problema ca ar lua mai putin in greutate dar asa a luat ea de la inceput.Deci ati inteles ca sunt in ceata cu diversificarea vreau sa ma gandesc bine sa nu ma grabesc.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Myral, cred ca asa e pitica ta, asta e ritmul ei de crestere. Ti-am mai zis ca asa era si Alex. Nu s-a schimbat nimic cu diversificarea, mai mult o infundam cu cereale, i le puneam in toate mesele. Cat despre bronsiolita, sa stii ca si Andrei a scapat usor. sa auzim numai de bine.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Roxana eu zic (doar o parere personala) ca nu cred ca se satura cu 125g de la borcanel si de aia mai vrea si lapte, nu vad nici o problema ca mai bea si laptic chiar mi se pare f bine, nu cred sa se ingrase prea mult.Despre reviste nu am mai citit de mult una numai despre copii si bebelusi nici nu stiu ce altceva as vrea sa citescMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Roxana asa ma gandeam si eu sunt sigura ca nu o sa se ingrase de la supe si fructe cu cerealePt dermatita ne-a dat o crema de la advantan dar e cu cortizon si inca nu vreau sa o dau mai caut lanolina.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Buna dimineata fetelor!
Nu, nu acum m-am trezit, ci pe la 8 jumate. Insa a trebuit sa stau dupa printesa...acum isi face somnul de frumusete.
Nu va mai zic ca sunteti vorbarete ca stiti deja, ati dat gata capitolul de aseara pana acum...

andreea_deea, si Mirunei ii transpira cateodata picioarele, chiar daca le are goale. Insa eu dau vina pe caldura pe care o am in casa si nu reusesc de nici un fel sa fac mai racoare. Daca tin geamul deschis mai scade un pic, dar dupa ce il inchid in jumatate de ora e la fel.
rnico, sa-ti traiasca printesa frumoasa.
Sim, multumim!
urmychance, daca te hotarasti pana la urma sa faci la restaurant iti pot spune unde am facut noi botezul. Intra maxim 50 pers si nu mi s-a parut nici scump.
gabitz, si eu mananc citrice, dar mai ales beau suc de portocale si lamai (facut in casa, bineinteles). Nu am observat sa fie vreo problema cu bebe.
Gabriela foarte frumusica Sara! Eu sunt de parere ca se da laptic dupa masa, bineinteles daca mai vrea.
CeciliaL, tu cum ii dai cerealele: in lapte, adica mai subtiri, sau le prepari direct piure mai gros? Aseara i-am dat si eu prima oara cereale, insa am facut un fel de lapte mai gros.
Roxana, Pinacolada, succes cu bonele. Asteptam vesti.



Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Piciu ...mi-ai adus aminte de visele mele zombie-horror de cand avea Vladutz vreo luna...visam ca alaptez si tot schimbam la tzitzi...aveam vreo 2 perechi.

Eu am iesit un pic pana la banca si piata...si asa m-a pocnit atmosfera de primavara...si yupiii...mi-a intrat verigheta pe deget...sunt pe calea cea buna...

Adimercedes bine ai revenit cu frumoasa printesa. Ce dulce e cu palarioara!

Yaia asa sociaslizare mia zic si eu! Bebe fericit si mami la fel. Uite de-aia as emigra eu...la noi se uita lumea ciudat si cand iesim in marsupiu, dar sa mai deschida sala de dans pentru mami cu bebe...

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prisi spune:

buna si de la noi

mama da cat ce-ati mai scris...., eu am avut ceva treburi , umblatura multa...si am ramas in urma da recuperez acus

poze
Marta si Miruna (06.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

AA, si apropo de suzete. Miruna sub nicio forma nu o accepta, isi face o sila d enu ai vazut, zici ca da totul afara. De asemenea, jucariile pe care le duce la gura.
Asa ca isi roade linistita degetele si pumnii (are un ditamai semnul pe mana pentru ca si-a supt-o de dimineata, la fel face si cu umarul meu cand o iau in brate). Sa fie de la dintisori?

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Nu stiu cume pe la voi, dar aici la noi in sud e o ceata de nu vad blocul din fata. Asa ca spunem pas la iesit afara astazi. Oricum, stateam in cumpana daca sa o scot sau nu avand in vedere ca a tusit putin de dimineata. Luy, parca Maria tusea putin ieri, i-a mai trecut, cum e?

fetele

PS: Sabina, drum bun!

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)

Mergi la inceput