"Invitatie" la analize cnd nu locuiesti in RO

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Tot este bine ca tu nu ai de platit nimic. Mie mi-a venit hartie ca trebuie sa platesc din urma construburiile la asigurari sociale. Eu nu mai lucrez in Ro din 2003 de cand m-am mutat in Germania. Avem apartament care este pe numele meu si tot acolo am si domiciliul. Sora mea a fost la Casa de asigurari sa le spuna celor de acolo ca eu nu mai locuiesc in Ro din 2003 si ca nu am benficiat in aceasta peoada de nici un serviciu de la ei. Si au raspuns ca ei nu pot spune daca am beneficiat de vreun serviciu sau , dar atat timp cat am o locuinta am obligatia sa platesc contributia. Le-am zis sa astepte pana le-oi plati eu ceva. Asta se intampla anul trecut in vara. Pana acum nu am mai primit nimic de la ei.
Si sper sa nu mai primesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Si mie mi-au comunicat ai mei ca am primit si eu aceea hartie,desi eu sunt de un an in DE.Dar ei de unde sa stie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Multumesc mult ptr raspunsuri!

Mie mi-a fst teama sa nu ma trezesc prin decembrie cu o invitatie de plata ptr sanatate. Adica - sunt de acord sa platesc ceva ce consum, dar cum nu beneficiez de un serviciu, de ce sa platesc?

quote:
Eu nu inteleg de de te deranjaza atat! Sfatul meu este ca daca poti, sa mergi si sa-i faci copiluli acele analize, stiu ca prin strainataturi sunt foarte scumpe!
Nu vei plati nici un ban, pentru ca sunt gratuite.


Laura (Tlaura) - in RO ajungem f rar! Ai mei vin de cateva ori pe an la noi, asa incat noi nu mai simtim neaparat nevoia sa mergem in RO. In concediu, sincer, prefer sa merg in locuri in care nu am mai fst, si unde de cele mai multe ori platesc mai putin pe un serviciu superior celui pe care l-as avea in tara (dar asta e alta poveste).

Apropo de ce spuneai tu cu analizele in Fr - avem toti 3,asigurare de stat si privata. Chiar daca e scumpa nu ai cum sa nu iti iei asigurare. Si crede-ma ca nu mi-am pus problema vreodata ca ar pune rezultatele din burta (in RO am patit-o; dupa o pierdere de sarcina cu hemoragii si tot tacamul, nu mi-a iesit nici o urma de anemie! eram ca un om crescut toata viata in varf de munte la aer curat)


Si da - aveti dreptate. Nu poti renunta la BI. Sistemul e de asa natura ca daca renunti la el trebuie sa te rogi sa nu trebuiasca vreodata sa ai nevoie de administratie. Sau banca! Anul trecut am vrut sa schimb bani in Sinaia si tanti de la ghiseu (nu mai stiu ce banca era), nu a vrut sa imi accepte pasaportul! Noroc ca eram cineva din familie si a dat el BI-ul ptr mine


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

e o invitatie, nu se intampla nimic daca nu o onorati. Dati ignore si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si eu am primi pentru ca la fel am pastrat buletinul ca nu se stie niciodata.Ceea ce nu prea inteleg de ce Lili ti-au cerut sa le platesti contributille chiar daca ai un apartament.Poti sa ai si o mie nu prea vad legatura.Oricum daca nu ma insel dupa 5 ani se prescriu decia pot sa astepte mult si bine.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput