Pitici de Ploiesti 7

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

noi suntem bine, crestem, am ajuns deja la 6 kg si 58 cm la doua luni si trei saptamani, mancam laptic tot de la mamica chiar daca este muls ca ea pleaca la serviciu si am adaugat niste poze sa ma vedeti si voi

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze Yasmin Elena

uite cat am crescut

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf2003 spune:

Pentru zeririlouisa: multumesc de indrumare, luni pe 7 abia ridicam certificatul lui bebe. Este vreun formular tip de negatie sau doar da cu "subsemnatul"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Irolf2003: Ma bucur ca ti-a raspuns Luiza inainte si acum stii ce sa faci...Succes!

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Buna, fetele, eu sunt intr-o perioada in care nu stiu cum trece timpul, ma trezesc pur si simplu ca e seara iar si trebuie sa spal biberoanele pentru noapte. Cum trece ziua, habar nu am!
Ieri am fost la Proestetica sa-mi sclerozez niste venule, ca erau tare inestetice (panzele alea de paianjen care apar pe picioare la unele femei), a fost abia prima sedinta, ami am catev si dor cam tare...
Pitica mea e tare voinica, isi tine capul drept (de la 12 zile), iar acum cateva zile mi s-a intors de pe spate pe burta instantaneu, nici nu am avut timp sa clipesc (are o luna si trei saptamani). Norocul meu e ca am facut rost de o perna care o obliga sa stea pe o parte, ca altfel trebuia sa stau cu ochii pe ea non-stop (mai ales ca nu sta locului cu capul, il intoarce in toate partile si ramane uneori cu fata in sus, de era sa mi se inece cu lapte de doua ori, pana sa fac rost de perna).
Tea e deja mare, alaltaieri, brusc, a mancat singura la pranz, apoi seara a mancat singura banana, si, culmea, a cerut sa faca la olita caca, desi eu imi doresc sa o tin cu pampers pana la doi ani si jumatate (acum are un an si 8 luni). A fost o zi de noi experiente pentru ea si pentru noi, abia astept sa inceapa grdinita in octombrie. A, ultima perla a lui Tea e ca in loc de soparla spune p..a, nu stiu de unde si pana unde, ca in general nu poceste cuvintele, ci eventual le spune invers (bucu in loc de cubu etc.).
Cine vine vineri la Expo Baby? Eu merg sigur, ca vreau casuta colorata si sigurante de dulapuri pentru Tea.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Mamici dragi,va salut pe toate si,pentru ca sunteti din Ploiesti,ca si mine,apelez la voi cu o rugaminte mare,de fapt imensa,nu mare :

Dragele mele, apelez la voi pentru un suflet nevinovat !Stiind ca eu tot colaborez cu fetel;e de pe DC pentru ajutarea copiilor mai sarmani m-a sunat maica-mea acum 10 minute sa-mi spuna ca o fosta tovarasa de joaca a nepoatei mele tocmai a nascut un bebic ,un baietel si nu are absolut nimic pentru copil pentru ca nu a stiut nimeni ca e gravida .Fata are 15 ani,nu are barbat,nu are prieten (zici ca l-a facut cu Sf Duh )nimeni nu stie cu cine a facut copilul care acum are 6 zile(abia e scos de ieri din maternitate),nu are cu ce sa imbrace copilul si-l tine infasat in cearceafuri.Am inteles ca i-a dus alta vecina de-a maica-mii un patut dar nu stiu exact ce si cum insa aflu azi.Fie-va mila si de nenorocita asta pe care sigur nu voi rezista s-o las asa .Fata sta la cateva case de parintii mei,pe strada Elena Doamna,in centrul Ploiestiului, asa ca incerc sa aflu azi care-i treaba cu actele ei si cu adresa si la nevoie pot face poze .
Mama mi-a zus ca baietelul e mititel rau si slabut .Offff,cum da Dumnezeu copii la cine nu trebuie!
Deci fata are nevoie de tot ce se poate gasi pentru un bebe mic mic de tot,baietel .
Si cand ma ganmdesc ca mai ieri se juca cu fi-mea si cu nepoata-mea in curte la ai mei!!

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down!
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

buna fetele
inca ma mai lupt cu gripa... am o luna de cand ma lupt cu ea, daca va inchipuiti asa ceva.
Amalia e bine in schimb si Alexut si sunt niste jucausi. ce bine ca a venit caldura sa mai iesim pe afara. Mai nou Amalia spune "misi" daca ii dau un lucru, ca raspuns la poftim, mori de ea nu alta. daca se impiedica sau scapa ceva zice, "padon". E haioasa.
Medeea, mama , mama ce trece timpul si ce zglobie e piticuta, de acum sa o pierzi prin pat.... ooo Amie era mai puturoasa, greu s-a rostogolit. ce bine ca ai reusit cu Tea cu olita, trebuie sa incep si eu cu Ami ca doctorita dermatolog ne-a recomandat sa renuntam la pampers ca e cam alergica la ei. Incercam, incercam...
Louiza, mama ce voinic avem noi in patut... vazut poze, super, super
geo-ionita, ce mai face puiul tau e bine?
laura eu mai am ceva lucrusoare de la Amalia, sa vad ce mai e mai alb mai galben... ca eu am fetita. Am mai dat deja din ele, dar daca amarata aia de copila nu are de nici unele cred ca nici nu mai conteaza daca se mai strecoara si mai colorate lucrurile. Si cum fac sa ti le trimit. eu vin in centru zilnic, ai vreo solutie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nana,daca vii zilnic in centru,ne putem intalni undeva pentru ca amarata sta tot in centru ,pe Elena Doamna (de fapt e o aleiuta din Elena Doamna) .E vai de capul ei,sta intr-o saracie lucie,a fost crescuta de bunica-sa pentru ca maica-sa a facut tot de "fata mare" iarbarbatul maica-sii n-a acceptat-o in casa .
Vecina aia care s-a laudat ca i-a dar patut a mintit ca o nerusinata (nici nu m-asteptam la altceva din partea ei) si singurele lucruri pe care le are acum sunt cele pe care i le-am dus eu azi .Noroc ca a mers maica-mea cu mine pentru ca nu voia sa-mi deschida usa de rusine dar a recunoscut-o pe mama .A plans de am crezut ca i se face rau .Are noroc ca are san si il alapteaza la san pe cel mic .A mai luat si trei palme de la individul care traieste cu maica-sa,ca "l-a facut de ras" .Nu vrea sa spun cu cine l-a facut pe cel mic .Copilul s-a nascut cu 3 400 grame si e frumusel foc .

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down!
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Laura eu maine i-au cu mine in masina cateva lucruri si incercam sa ne vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Fetele - seara buna

Stiu ca nu am mai dat pe la voi de ceva vreme, imi fac mea culpa, am intrat acum sa va dau vestea ca voi avea inca un nazdravan care sa umple casa (si asa mult prea plina de jucarii si jucarele ) si inimile.....

Apropo' - Medeea - cum te descurci cu o d-soara care isi baga nasucul peste tot si un bebe care trebuie hranit, culcat de n-shpe ori /zi?? Cuma reactionat Tea la venirea bebelusului??? Cum suporta faptul ca i se da acum mai multa atentie bebelusului???

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si BB-lina
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Laura, am o gramada de lucrusoare de nou-nascut, chiar si de baietel (desi la 3,400 deja ii sunt mici ce am eu de baietel)! Adun astazi tot ce am, inclusiv cosmetice de bebe si ce mai am prin casa. Vreau sa ne intalnim sa ti le dau, poate mergem impreuna la fata. Nana, hai sa ne intalnim toate trei la Zoo Center dupa-amiaza (pe la 15.00), ce ziceti?
Nana, eu nu vreau sa o pun pe Tea pe olita, insa cand merg la Baby Expo am sa-i caut totusi un reductor pentru wc, sa o pun direct pe wc. Mi-e groaza sa ma gandesc ca mai trebuie sa spal si olita de caca, asa ca asta nu o sa se intample.
Nu mi-ati spus daca veniti la Baby Expo (eu m-am hotarat sa merg maine).
Alexandra, felicitari pentru bebe mic din burtica, sarcina usoara! Noi ne descurcam foarte bine cu fetele, mai ales ca de luni pana vineri, Tea merge la soacra-mea in timpul zilei. Ai sa vezi ca la al doilea e mult mai usor, in primul rand pentru ca nu mai esti atat de stresata, nu mai sari la primul stranut, esti mult mai relaxata etc. Apoi, Gabriel va fi maricel, o sa inteleaga tot ce il rogi sa faca, nu o sa ai probleme. Singura problema reala e aceea de a nu-l face gelos, si asta trebuie sa se intample din prima zi in care aduci copilul mic acasa. Trebuie sa te sfatuiesc (eventual la telefon sau ne intalnim) cum sa faci sa eviti gelozia, pentru ca sunt cativa pasi de urmat. Da-mi nr. tau de fix sa te sun.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput