Fulguleti de nov-dec-2006 (147)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

eu astept sa.i scada interesul pentru ce.a mai ramas din laptop

o intrebare legata de aeroport: laptele care.l bea ivan , in afara de cutie de 1l, cea mai mica e de 500ml, pot trece cu ea? ca am vazut ca lichidele trebuiesc in ambalaje de cate 100 sau 200...nu mai stiu nici eu ce si cum

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

quote:
Originally posted by dayanara

eu astept sa.i scada interesul pentru ce.a mai ramas din laptop

o intrebare legata de aeroport: laptele care.l bea ivan , in afara de cutie de 1l, cea mai mica e de 500ml, pot trece cu ea? ca am vazut ca lichidele trebuiesc in ambalaje de cate 100 sau 200...nu mai stiu nici eu ce si cum

ivan si dayanara



da, poti trece cu ea (si cu inca cate biberone vrei tu pline ochi :)) ma rog, in limita rezonabilului :)) ). ti-am zis, in ce priveste alimentele si bauturile de bebe, singura chestie care se poate intampla, e sa te puna sa tragi cate-o dusca din fiecare :) in rest, ai voie si cu lapte, si ceai, si apa..

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica

"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


tot scriu cate putin de azi-dimineata...

bebinuta, nu mi se pare normal ce ti-a spus aia de la gradi. asigura-te ca educatoarele nu gandesc la fel... desi... nu prea ai ce face chiar de ar fi asa... sincer, sper sa se obisnuiasca si toate problemutele sa ia sfarsit.

ruxandra, de onomastica lui, sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca grigore!!!

m_monique, nu eram sigura daca sa rad sau sa plang la adevarurile alea... ca sa fiu sigura le-am facut pe amandoua... am ras cu lacrimi...

vai de capul meu... acum citesc de accident... doamne, bine ca nu ati patit nimic. da-le naibii de fiare... offff, bine ca sunteti ok. na tot asta imi zic...

raluca_u, io am ratat cu gratie orice info despre camara minune. acuma ca m-am lasat de fumat am un nou hobby: dulciurile. in fiecare zi altceva. deci, ce gasesc bun pe acolo? ca sigur nu cu salamul te lauzi tu...

roxanica, ma bucur, ma bucur si iar ma bucur!!! ca a trecut usor, ca a papat laptic si ca a dormit si nu mai tuseste! pt toate ma bucur ca pt al meu! sti... am si eu impresia ca de la 1 an incolo trece mai usor peste boli. io de-aia tot ziceam ca ma imbat critza cand face anu' ca va fi mai rezistent, mai puternic, ca le va duce mai usor pe picioare (cum spuneai tu ca david era vesel si se juca...). acuma... ma rog, inca nu m-am imbatat, mai stau cateva luni :))) la primavara, ca tot rotunjesc anii proprii si personali :))) acuma nu stiu dac-oi bea de bucurie sau de necaz ca rotunjesc :)))

desiree, noi va asteptasm oricand la o runda cu aspiratorul, marc nu se sperie tocmai pt ca-l vede pe ianis care alearga dupa mine sa-mi aspire pantalonii, razand in hohote...

mai citesc... mai scriu...
ca ambii muschetari sforaie (la propriu)



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

quote:
Originally posted by a_deju

quote:
Originally posted by dayanara

eu astept sa.i scada interesul pentru ce.a mai ramas din laptop

o intrebare legata de aeroport: laptele care.l bea ivan , in afara de cutie de 1l, cea mai mica e de 500ml, pot trece cu ea? ca am vazut ca lichidele trebuiesc in ambalaje de cate 100 sau 200...nu mai stiu nici eu ce si cum

ivan si dayanara



da, poti trece cu ea (si cu inca cate biberone vrei tu pline ochi :)) ma rog, in limita rezonabilului :)) ). ti-am zis, in ce priveste alimentele si bauturile de bebe, singura chestie care se poate intampla, e sa te puna sa tragi cate-o dusca din fiecare :) in rest, ai voie si cu lapte, si ceai, si apa..

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica

"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx




merci de info
daca ma pun sa beau din lapte...vai de capu alora din avion ca am intoleranta la lactoza

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


roxanica, marc papa si acum cam totul blenduit, sau furculitzit sau fiert foarte mult sau copt moale... intelegi tu... si nu ma simt deloc complexata. asa ca stai linistita, marul razalit e foarte ok :))))) ianis nu-l roade nici acum, poate feliute sau copt... cred ca e singurul de la gradi care se uita chiorash la mar...

p_onu, nu, nu mi se pare ca exagerezi deloc. dar iti spun din proprie experienta (cu ianis) ca e inca prea devreme sa inteleaga ideea de formalitate, ca acasa e mai liber si in vizite sa fie mai rezervat. pana spre 3 ani tine mai degraba de intelegerea celor pe care ii vizitati si nu de 'buna crestere' a copilului...

dbunny, la 18 luni nu, dar la 3 ani un copil intelege diferenta intre a studia un obiect si a-l strica, fie acasa sau in vizita. asa ca la varsta asta problema vine de la parinte. 'nu e voie' nu e destul, la 3 ani nu mai inghite pur si simplu, trebuie lamurit si explicat cu rabdare. si iar tine de parinte...
uite, ce ma amuza pe mine este ca mereu, dar mereu, ianis este exemplar in vizite. cere voie sa puna mana pe ceva, intreaba pt ce e aia, etc. si culmea este ca nu-mi amintesc sa-i fii tinut prelegeri interminabile pe tema asta... totul s-a intamplat natural tocmai pt ca atunci cand era mai mic si mergeam in vizite nu i-am impus limite, dar am 'explorat' impreuna cu el, vorbind si explicand... si astfel evitam accidentele. oricum aveam 2-3 case pe care le vizitam si care intelegeau cum e cu bb...

deeaA, ce aiurea sa va adune pe toate... si daca unul poarta totusi vreun virus in lucru, luat din autobuz ieri... no, sper sa fiti ok. petele tin 2 zile, nu le simte, stai linistita!





Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Neata,

impresiile despre Manhatten le zic la finalul sederii aici.. acu am niste treaba:

Bebinuta.. cum adica e alintata.. foarte bine ca e alintata. Va invata probabil ca la cresa e putin altfel decat acasa.. nu stiu zic si eu. Iar cu lenesa la mers.. aici m=ai spart. Cum adica lenesa la mers?? Zau ca nu inteleg.. adica cum as zice ca al mei Grigore e intarziat ca de abia daca a facut cativa pasi... si NUMAI daca VREA el si cand vrea el. Fii fata serioasa.. si explica-i duamnei ca NU se compara copiii intre ei.. face atata rau si ca NU asa se stimuleaza un copil. Iar despre un bb nici nu ma vb... duamna nu este informata privind dezvoltarea unui copil.

.. apropo Monique saru' mana.. uitasem complet de Sf Grigore.. si ziceam ca-l sarbatorim pe cel din 25 ianuarie. si pare rau pt accident.

a_deju sa va traiasca cei 3 ani de casnicie!

Lavinia, eu as duce temporar umidificatorul intr-un loc mai inaccesibil.

asa la tema cu interdictiile:
Grigore nu are voie la orice.. adica nu mobil sau telecomanda sau tastatura.. unele din cele mai murdare obiecte din casa.. prefer sa linga talpa la pantofi , dar nu asta e singurul considerent. Poate sa exploareze f bine restul.. c-au mai ramas destule. Ah si nici televizor, cabluri de la pc.. incerc sa le ascund sa nu ajunga la ele. A invatat incet, incet.. adica dupa ce mi l-a trantit de nspe ori.. ca la telefon nu e voie.. dar in special cand stie ca stau cu ochii pe el.

Si sa stiti ca acu sunt inca mici, invata, exploreaza blabla.. da sa vezi copchil de 4 ani care cum vine la tine in casa.. cum incepe sa deschida sertare, traga de fire, darama, arunca si sparga.. nu-i prea funny. Si asta nu mi s-a intamplat mie.. da am vazut ce "incantati" erau cei vizati.


si p_onu ai dreptate.. in multe cele ce ai spus.. dar nu le mai lua asa personal.. ca nu e vorba numai de discurs.. unele dintre noi suntem asa entuziasmate ca uitam ca altii e altii. Da?!

acu fug








Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by dianarus78



uite, ce ma amuza pe mine este ca mereu, dar mereu, ianis este exemplar in vizite. cere voie sa puna mana pe ceva, intreaba pt ce e aia, etc.


Si-acasa nu? Dani al meu in vizite este foarte cuminte si toata lumea imi spune ce ingeras de copil am...dar asta este numai in vizite acasa suntem `ca-n familie`

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by dayanara

quote:
Originally posted by a_deju

quote:
Originally posted by dayanara
o intrebare legata de aeroport: laptele care.l bea ivan , in afara de cutie de 1l, cea mai mica e de 500ml, pot trece cu ea? ca am vazut ca lichidele trebuiesc in ambalaje de cate 100 sau 200...nu mai stiu nici eu ce si cum



da, poti trece cu ea (si cu inca cate biberone vrei tu pline ochi :)) ma rog, in limita rezonabilului :)) ). ti-am zis, in ce priveste alimentele si bauturile de bebe, singura chestie care se poate intampla, e sa te puna sa tragi cate-o dusca din fiecare :) in rest, ai voie si cu lapte, si ceai, si apa..



merci de info
daca ma pun sa beau din lapte...vai de capu alora din avion ca am intoleranta la lactoza



Cum se manifesta? cu diaree sau gaze lacrimogene?
Vaccinul de la 15 luni il faci la intoarcere? Cica are efecte secundare la 10-14 zile, niscaiva febra...

Duamna Flore pi uni umbla?

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

multpreastimata si minunatata floarea florilor iashti la bocsa :)

Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

M-am culcat la 12 si m-am trezit la 5 de teama concurentei de fapt au batut niste vantoase ca de vreo 3-4 ori au scuturat casa din tzatzani... canadiencele, pe voi nu v-a zburat vantul din loc? Tot in Canada sunteti? Nu m-as mira sa fi ajuns si Ruxandra pe aici... o sa ma uit la stiri . Si pe cand ma chinuiam sa adorm din nou am auzi lipa-lipa, era Roxana care se speriase, asa ca ne-am cuibarit impreuna... si cu chiu cu vai am mai adormit pe la 7 ca sa ma trezesc la 7,30...
Si cat as fi putut scrie in timpul asta... m-as fi facut bleumarina...

dianarus, uite astia sunt www.dkimages.com/discover/previews/921/55029421.JPG" target="_blank">panalonii de baie, sau cum s-or fi numind pe romaneste. La noi pe continent asa se imbaiaza masculii, de orice varsta ar fi ei, asa ca ia aminte. Mai apare cate unul si in slipi, dar se uita lumea ca la urs... deja mi se par si mie cam golasi barbatii fara trunks.

Dbunny, cand merg la piscina cu Roxana il las pe Cristi cu sotul, dar mai sunt si ocazii in care il iau cu mine, daca sotul trebuie sa stea mai mult al servici.

p_onu, parca il si vad pe Tavi cum se duce la oameni sa le ceara telefoanele
Eu il mai si las sa butoneze, ca altfel nu o sa invete niciodata. Plus ca daca ii dau voie sa faca vreo chestie, cu timpul se plictiseste de ea. Roxana a stricat o telecomanda ca atata a bagat-o in gura de mustea... dar la a doua deja se obisnuise, nu a mai bagat-o in seama prea tare. Da' cand mi-aduc aminte cum curgea saliva din prima...

m_monique, n-am stiut ca ati avut accident. Ce spaima cred ca ati tras! Doamne ajuta ca sunteti bine!!! S-a speriat Andrei?

bebinuta, aici mamele sunt incurajate sa stea la inceput cu copiii la gradinita, pentru ca e mai usoara integrarea micutilor. Si se creste treptat timpul de sedere, o ora, apoi doua, etc. Eu asa as dori sa fac cu Cristi cand o sa inceapa, nu ar fi posibil sa faceti si voi la fel? Ca mai ai inca destul timp.

Vai deeaA, 2 ore de asteptare pentru vaccin! Bai, ce nesimtiti!




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput