Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

ralucis Ilinca e considerata mare? pt. varsta ei, in Romania? Pt ca aici toata lumea se mira cand le zic varsta. Si asta de pe la 12 luni..... Si toti doctorii spun ca e f. mare pt. varsta lui.
Dar populatia de aici e mai mica de statura. Eu ma consideram mica in Romania la 1.63 , aici sunt mai inalta decat multe femei.....

Roxana iti tin pumnii.
Lacri pupici lui Alec.....Sa vezi tu ce dragoste e intre sotul meu si Marc....... pai nu a zis mama pana acum vreo 2 luni...o tinea una si buna, tati.....Imi zicea si mie tatiDar e logic, ca eu nu il las sa ma foloseasca de calut, nu merg in 4 labe dupa el prin casa........Eu sunt aia care zice NU!!!!

Gata, ma intorc la treaba nu cred ca mai am timp sa intru prea curand pe aici.

Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Roxana, mult succes!Lapte din belsug ptr bebe mic!

Ralucis, ce scaun ai avut de nu mai incape? De fapt la 88 cm inaltime, se poate sa nu mai incapa in cele de 9-18 kg... Ideea e sa nu depasesca cu capul marginea superioara a scaunului. Exista scaune pr 9-35 kg si cu centuri propri, care apoi cand mai creste copilul se folosesc cu centura masinii si apoi ca inaltator, insa sunt destul de verticale si nu f comode ptr varsta asta, la drumuri lungi e obositor ptr copil, doarme greu. Vlad are asa ceva si ii dam pernuta ptr gat sa nu-i pice capul in tot felul de pozitii nefiresti cand cade. Iti reconmand scaunele de la Concord Bebe confort sau Romer. Daca aveti posibilitatea sa le luati din strainatate ar fi f bine, la noi la preturi rezonabile am vazut la Quelle, dar tot mai mari decat cele de la www.brendon.hu/ProductSearch/browser.aspx?mainmenu=uton&submenu=gyerekules&category=gyerekules2" target="_blank">unguri de ex.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Eu nu prea stiu cum sunt scaunele in Europa. Din ce vad eu in linkul dat de Diana sunt f. f. diferite si f. frumoase. Culorile ma omoara....
Dar aici legea e ca abia dupa 18 kg poate fi folosit scaunul fara centuri. Pana la 36 de kg.De fapt dupa 18 kg se poate folosi si un inaltator doar. Si apoi nimic, sta copilul pe scaunul masinii. Am impresia ca in Europa legile sunt mai dure si mai bune.
Marc are un model 3 in 1, care poate fi folosit de la nastere( teoretic, ca mi s-ar fi parut prea incomod , daca l-as fi avut atunci), apoi de la 9 la 18 kg cu centuri si apoi fara centuri pana la 36. Uitati-l aici: www.toysrus.ca/product/index.jsp?productId=2688796&cp=2582967.2582973.2582973&parentPage=family" target="_blank">scaun. Culori urate!!!!!
Nu am vazut ceva asemanator pe la voi. Si mie mi-a trebuit cand Marc avea 6 luni si se apropia de 10kg si nu mai incapea in scoica de la Graco( ca aveam model vechi pana la 9 kg). Altfel as fi luat doar 2 in 1 adica 9-36kg.
Incheind, Marc cu tot cu costumul de iarna( echivalentul unui costum de ski din Romania, ca noi traim la -20 aici)incape fara probleme. Mai are vreo 10 cm pana trece cu capul de marginea lui.

Mihaela


www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salutare ciresele!!
Am cam lipsit din livada dar de tras cu ochiul tot am tras.

Miki ce simpatic danseaza Marc. si Sofia tot asa e terminata dupa muzica ( orice si oricat de putin cum aude cum incepe sa se bataie.. numai cand vreau sa o filmez vine la mine si nu ma lasa).
Multumim si pentru urarile de Sf Valentin..si pentru inimioara..Si Sofia e mare, acum are cam 15kg si 90 de cm, tot asa luam hainute pentru copii de 2-3 ani lejer si mai toata lumea zice ca are cam 2 ani si 1/2.Numai cand o vad ca nu vorbeste asa bine se prind ca este mai mititica plus ca trage numai dupa copii mai mari..


Oana felicitari inca o data pentru printesa si pentru asa baiat fain, suntem topiti dupa ochisorii lui..

Nicomico felicitari pentru sarcina, sa ai bebe sanatos
Si Sofia face caca la olita (se cere singurica) si am avut o perioada de regres( se ascundea sau nu dar nu spunea decat prea tarziu sau deloc) am lasat-o in pace si acum a inceput din nou sa spuna, ba chiar spune uneori si pentru pipi ( numai ca le zice "caca" la amandoua..- difera insa de unde se tine de pampers..

Puiudana multumim frumos si bine ati revenit!! Tinem pumnii la gradi!!

Ildi abia ateptam sa ne spui ce ai facut la eco, ce zice bebe dezvaluie secretul sau va mai tine in suspans?

Ralucis multa sanatate Ilincai. Ce frumos povestesti despre viata cu doi .. abia astept sa vedem cum ne descurcam si noi. Noi am pus-o pe Sofia pe olita de multa vreme fara sa insistam ca trebuie neaparat sa faca ceva. De cele mai multe ori era asa sa ne jucam stand pe olita, acum e obisnuita cu ea si stie ca o laudam foarte tare cand face ceva si mai ales daca si spune..deocamdata suntem si noi in "training"

Lacra "in vino veritas" ha.. da' cu gin!!
pentru Mai Marele Imasului zis si domnul Razacila!! tinem pumnii in continuare sa gasiti gradi super!!

Roxana foarte frumos zis!! Tinem pumnii sa ai nastere usoara si rapida si bebe sanatos si papacios, abia asteptam pozici si povesti !!



Cami 28+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

PS: pupacim livada toata si asteptam copaceii la apel!!

Cami 28+ & Sofia - 8 mai 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Neata!
mihaela, sa stii ca, intr-adevar, ni s-a mai zis ca e marisoara ilinca pt varsta ei, chiar am fost recent la o aniversare a ueni fetite de 2 ani si aera la fel de mare ca si ea, poate o idee mai inalta. si noi ii cumparam haine pt 2 ani, 2 ani jumate, ba chiar am gasit si de 3, ce sa faci daca astea ii vin mai bine.
cami, la noi e la fel, cand vede lumea ca stam mai prost la capitolul vorba isi da seama ca ilinca nu e chiar asa de mare precum pare!
lacramioara, bine zici de coloranti, eu sunt ingrozita dde cate porcarii contin dulciurile din magazine, ma enerveaza la culme ca toata lumea imi zice de ce nu ii dau ilincai dulciuri cumparate, ce, noi nu mancam la fel? si eu i-am mai facut in casa cate ceva sau prefer sa ii dau mai multe fructe, decat chimicalele acelea odioase.
puiudana, asteptam poze de la paris!
diana, tocmai ce gasisem pe net ceva interesant despre sacunele kids im sitz, de exemplu aici
http://www.buburuza.com/Scripts/prodList.asp?
idcategory=139&idSupplier=134

(poate ma invata si pe mine cineva cum sa fac sa nu mai apara carnatul asta ci doar cuvantul linkuit, ca nu imi iese)

dar o sa ma uit acum si la cele de care spui tu. noi avem un brevi grand prix
http://www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=332

si picioarele ilincai ajung in spatarul din fata at cand acolo sta cineva, deci nu e prea confortabil pt ea. daca nu sta nimeni in fata, mutam scaunul respectiv mai spre parbriz si e ok. la cap inca n-a trecut de marginea de sus, dar nici mult nu mai are. iar acum cu haine groase pe ea nu o mai incap centurile prea bine, le-am tot slabit de la spate, am ajuns sa i le punem si sa isi scoatamainile din ele, astfel incat ajunge sa fie "incenturata" la mijloc si pe burta... intr-adevar e nasol ca la scaunele astea pt copii mai mari nu poate sa doarma asa de bine ca in asta, sa vedem ce facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Lyly Stefy canta : "nani, nani puiul tati" , asa ca nu pot sa zic nimic; pe mine ma prefera doar cand are o problema : de ex. e obosit pe strada si vrea in brate - acum mananca iar de sparge si s-a facut iar grasunel.
Eu zic sa nu iti mai faci probleme cu Alec - cand ii ies maselutele e normal sa ai impresia ca stagneaza, mai vorbim peste doua trei luni cand o sa spui ca ti-ai dori sa taca macar un minut :)

Roxana- nastere usoara.

Multumiri pentru reteta de aripioare - am uitat cine a postat-o - a avut mare succes la partea "adversa" (tati + Stefy);

Legat de dulciuri - eu nu i le-am inclus deloc in meniu (crazy mother cum ar spune unii), ii dau doar biscuiti Liebniz si pufuleti, si sa guste cand mancam noi Kinder Pingui :)

Off - alta saptamana de munca ...


Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ralu, noi avem la Vlad Nania, tot ca si Kids ala este, seamana modele f mult, au acelasi distribuitor si aceleasi preturi, cred ca sunt practic aceesi firma . Cele pe care ti le-am recomandat sunt cu rezultate excelenete in teste, Nania si Kids nu stau f stralucit la teste...

Cami, oho, 15 kg probabil va avea Timi la 5 ani pupam grasunica!

Miha, interesant scaun, n-am vazut la noi. Las or fi ele frumos colorate dar sunt scumpe foc la noi fata de voi...

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Fetelor, ce-o face Roxaniciu? Probabil ca acum isi tine odrasla numarul 2 in brate
Cami, hai ca nici tu nu esti mai prejos, sa lesin de ras, auzi, depinde de un' se tine de pampers...parca mi-o imaginez cu manutele in fatza sau in spate
Adela, nici eu nu i-am dat decat rarisim dulciuri, cate o faramita, si Alec e grasunescu, insa doar o idee...lasa, cand a fost cu viroza a slabit in 3 zile de ziceai ca avea 2 stixuri in loc de picioruse...sa fie mai dolofan. Insa tot pe o alimentatie sanatoasa ne axam.
Mihaela...o fac si pe calutul la nevoiesau maimutica, elefantul ori suricata numai sa trec pe locul unu'


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Dianasi aici tot ce e de provenienta europeana e f. scump. Eu de ex. nu m-am putut apropia de perprego. Se vinde doar in buticuri specializate la pret dublu decat Graco pe care-l avem amandoua. Logic ca perprego e mai bun....Dar si pretul e piperat. Insa aici se merge pe practic si ieftin, nu frumos si scump ca in Europa.Adevarul ca un bleu deschis cred ca se murdareste f. repede.
La fel jucariile . Cele lego si playmobil sunt duble la pret decat Ficher price. Insa plasticul lor e de mult mai buna calitate. Si am luat unele facute in Malta care sunt mortale. Vorbesc de playmobil 1-2-3 acum. Cele de pana la 3 ani, cu animale. Marc numai cu animale se joaca.....Nu stiu daca le aveti, dar mi se pare logic sa fie si acolo.Sunt nemtesti.Eu vi le recomand. Efectiv se ataseaza copilul de ele. Si mai am unele mai scumpe de la www.schleich-s.de/cms_schleich/shop/index.php?lang=2&startnode=1&startnode=1&specialpage=product_overview" target="_blank">schleich.
Astea sunt f. realiste. Norocul lui Marc e ca am gasit cateva second hand. Si i-am luat si unele noi, o ratusca si un cocos. Fiecare e cam 3.50 si nu sunt decat de 3 cm. Dar sunt pictate de mana si fiecare amanunt e redat cu acuratete.
Saptamana viitorare ii iau pisica.....Si tot asa.....Ca sa aiba ceva nou la fiecare 2-3 saptamani. Ca merge cu ele peste tot pana se plictiseste .

ralucis concluzia mea este...schimba masina, scaunul nu are nici o vina. Si Marc atinge scaunul din fata. Si noi avem scaunul pus la mijloc, ca asa e recomandat aici. Asta inseamna ca scaunul soferului ii blocheaza piciorul. Si soferul trebuie sa conduca.....Si ne gandim serios sa luam alta masina. Mai mare. Un mazda sau o toyota. Acum am un kia. Sau eventual un van. Dar asta consuma cam mult.
Oricum, vezi cum evolueaza celalat copil, si cand o sa-l treci de la scoica la scaunul mai mare ii iei Ilincai altul nou. Nu cred ca o sa dureze mult..... Sper ca nu te-am incurcat. parca tu ai nascut?. of...Sunteti atatea cu bebe 2 si eu nu mai stiu care. Tot va dau exemplu sotului si el zice ca o sa facem si noi unul. Dar cand ? la 40 de ani?

Despre dansat. Ieri intr-un centru comercial tip mall, aude muzica, si in mijlocul multimii incepe sa danseze. Se uita lumea ca la circ la noi, cum dadea din fundut.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput