Siropuri de tuse eficiente!

Siropuri de tuse eficiente! | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Rog moderatorii din suflet sa lase o zi, doua subiectul separat, sa nu-l ataseze la alt subiect. Am mare nevoie de informatiile mamicilor despre siropurile de tuse!

Tatal meu vine la mine in martie si fac lista cu ce sa-mi aduca din Ro. Aici in State asa cum stiti siropurile de tuse sunt controversate, iar cele pe care doctorita mi le-a dat pt Eric au codeina, cu care eu nu ma prea impac. E adevarat ca il ajuta, dar...paranoia. As vrea sa mai incerc si alt fel de sirop de tuse, poate gasesc unul care sa mearga la el. Citind o groaza despre tuse si raceli am gasit urmatoarele siropuri de tuse pe care mamicile le folosesc la pitici:
Eurespal, Ketof, Bronhexim, Erdomed, Coughend, Bronchicum, Favitusin.

Care au mers cel mai bine la copiii vostri, ce experienta aveti cu aceste siropuri de tuse si pe care il recomandati?

Mentionez ca baietelul meu are 3,7 ani, are astm alergic si raceste cel putin 1 data pe luna, deci tusea e permanenta la noi.
Va multumesc din suflet pt ajutor!

3 anisori...uraaa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mai poti adauga sirop de muguri de pin, sirop de patlagina, siropuri care noua ne fac bine si sunt pt. tuse productiva. Mai este Stodal, pentru toate tipurile de tuse, Robitusin pt. tuse uscata si iritativa.
Multa sanatate!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Siropurile Prospan http://www.prospan.ro/ care e din plante si Mucosolvan ne-au fost noua de folos, dar n-a trebuit sa le aducem din Ro pentru ca se gasesc si aici.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Sinupretul care este un secretolitic si la noi a dat rezultate la bronsita.(si este din plante).
Mai poti incerca siropul de echinacee de la tisofit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Buna dimineata,
Sa trec direct la raspuns:
am folosit mai multe siropuri si noi petru ca fetita mea(3 ani si 5 luni) a tot tusit vreo 2 luni de zile, adica: Plantusin, Tusosedal picaturi, Sirop de ridiche neagra, Sirop ceapa(ca cica e bun...posibil dar la noi nu si-a facut efectul) si in final cel mai bine a mers cu Sirop din Muguri de pin si de brad
Sper sa mearga si la voi...
Multa sanatate


Roxana si ingerasul poznas Flaviana(31.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roxana80art

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Stodal - homeopat, care la unii copii nu are nici un efect, pentru altii poate face minuni (ca in cazul nostru).

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (33+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Carmen, eu nu cred ca trebuie sa iti aduca 15 feluri de siropuri.
iti trebuie un sirop pentru tuse productiva, unul pentru tuse seaca si unul de plante - de genul Plantusin, sirop de muguri de brad, de pin, de din astea
siropurile pentru tuse uscata pot fi: dextrometorphan (Humex, tusin, antitussicum, rofedex), oxeladina (paxeladinum), butamiratm (sinecod), Bronchicum (combinatii)
iar cele pentru tuse productiva: acetilcisteina(aACC200), Bromhexin, Carbocisteina (Humex expectorant, mucosol, rhinathiol), Ambroxol (mucosolvan, mucosol, ambroxol, etc)Ketof nu este sirop de tuse ci antihistaminic, ketotifen.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Siropuri care au avut efect la Sofia (3 ani si 7 luni): Eurespal, siropul de patlagina, stodal, iar pentru o tuse ramasa dupa tratament si de care nu mai scapam Baraka pentru copii.
Am incercat si Humex dar mi s-a parut apa de ploaie iar Edomedul nu a vrut sa-l ia pentru care un gust foarte rau si l-a vomat. Altii il lauda...
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Eu votez cu Coughend-ul(este de plante). Cu toata vaccinarea, Alex mi-a facut tuse convulsiva. Tusea de luni de zile si nimeni nu stia de ce. Siropul asta l-a ajutat mult de tot (muguri de brad, patlagina, sirop de ridiche neagra etc, n-au avut nici un efect la noi). De ce l-as recomanda? Si pentru ca-l poti da, indiferent daca tusea e productiva sau nu. Si nu stiu la altii cum e, dar al meu copil are uneori o tuse ciudata si nu-mi dau seama de care e, productiva sau nu. Coughend-ul o rezolva.

Ar fi bine sa-ti aduca mai multe tipuri de siropuri. Noua ne-a mai priit si Paxeladine-ul, Humex-ul. Stodal-ul uneori a dat rezultate, alteori nu. Eurospalul n-a avut efect la noi. Sinupret-ul este bun cand copilul are multe secretii (atentie insa, siropul contine si putin alcool; dar este forte bun si aici nu ma refer la gust ). Noi insa l-am asociat cu Ventolin (este un bronhodilatator) si copilul nu mai tusea asa de mult, era mult mai linistit.

Deci, concluzia, eu as lua: Coughend (de plante; il gasesti pe la plafare si daca spui ca tusea e cam permanenta, ar trebui sa iei mai multe sticlute ), Paxeladine (tuse uscata), Humex (tuse productiva), Sinupret si Ventolin, Mucosolvan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

muguri de brad
pe tuse mai e bun si ceaiul de ceapa cu miere


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."
Michael Levine

"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

la noi functioneaza cel mai bine mucosin (ambroxol) + ceai de ceapa (dar din ceapa alba, nu galbena - ca e mult mai bun) cu miere si lamaie...








mami de brotac roacker


Mergi la inceput