e coli

e coli | Autor: oana_r

Link direct la acest mesaj

aniei i-au iesit 35.000 de e coli la urocultura.i-am dat un antibiotic din antibiograma.acum i-am repetat analiza si la sumar i-au iesit iar leucocite,rezultatul la urocultura il iau maine.
in cazul in care ii ies e coli sub 100.000 se considera infectie sau nu?ce fac ii dau iar antibiotic?

Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)+http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

exista doua posibilitati:
Fie antibioticul nu a reusit sa sterilizeze tractul urinar (sa omoare toti microbii), fie exista un defect structural sau functional la nivelul cailor urinare sau a rinichilor care favorizeaza persistenta microbilor.
Daca rezultatul uroculturii va arata ca infectia nu a trecut te-as sfatui sa ii faci niste investigatii suplimentare: ecografie abdominala si, eventual, la indicatia medicului pediatru urografie.

Sanatate multa!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

i-am facut azi ecografie si totul e in regula.am intrebat de urografie si mi-a spus ca nu este cazul,ca 35.000 nu reprezinta infectie, dar alt medic mi-a dat augumentin cand i-au iesit 35.000.da aia mai voiam parerea cuiva care s-a confruntat cu e coli.


Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)+http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

La noi a iesit e-coli si inca ceva si nu i-am dat nimic. Asta acum 2 luni. I-am facut o ecografie la rinichi si la vezica urinara parca si a iesit ok. Doctorii atunci au concluzionat ca e de la fimoza. Fimoza insa nu e dar nici nu am repetat inca analiza, o voi face saptamana viitoare. Sper sa iasa negativ. La ultima discutie cu doctorita a zis ca poate fi provocata de constipatie si sa rezolv mai intai problema constipatiei. Asa ca acum astept.

Vezi mai intai toate cauzele posibile si pe urma baga antibiotic, asa gandesc eu.

Sanatate multa!

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

sub 100.000 germeni\ml urina nu este infectie urinara si nu vad de ce se continua tratamentul cu antibiotice;se poate produce o dezechilibrare a florei intestinale,se pot induce rezistente,etc.
nu inteleg de ce medicul care a recomandat urocultura nu a dat indicatiile corecte.
administrarea nejustificata a antibioticelor poate fi daunatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klausia spune:

quote:
Initial creeata de oana_r

aniei i-au iesit 35.000 de e coli la urocultura.i-am dat un antibiotic din antibiograma.acum i-am repetat analiza si la sumar i-au iesit iar leucocite,rezultatul la urocultura il iau maine.
Anya-Dumitra si Matei


Si noi am avut parte de mari emotii din cauza ITU recurent cu e-coli (3 episoade in decurs de 4 luni) si ne-am pus problema de investigatii suplimentare (cisto, uro ...), din care am facut pana la urma numai ecografia (care a iesit OK) si un consult de specialitate, dupa care ni s-a recomandat, intai combaterea constipatiei si uro-vaxom (in paralel cu tratament sumetrolim). Din ianuarie 2007 (ultimul episod de ITU) pana azi am repetat urocultura lunar si, slava Domnului, nu a reaparut (dar am repurtat si "succese" notabile in privinta combaterii constipatiei!)

Din discutiile de-a lungul timpului cu medicii am inteles ca:
- nu se face niciodata separat numai urocultura (fara sumar de urina, cum ni s-a recomandat, adesea), ci intotdeauna si sumar;
- in general, sub 100.000 germeni in urocultura nu se considera infectie. Asta, mai ales daca sumarul e OK (adica fara valori modificate care sa indice si ele infectie). Sumar cu valori modificate + germeni (chiar sub 100.000) in urocultura = posibilitate ITU (indicatie de repetare analize);
- daca in sumar apar de ex. leucocite - asta ar putea insemna fie infectie (deci urocultura lamureste lucrurile), fie ca recoltarea nu s-a facut corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Oana, scuza-ma ca ma bag peste subiectul tau dar si eu am o problema oarecum asemanatoare. Mie mi-au iesit la analiza e-coli peste 100.000/ml. ce tratament ar trebui sa fac oare ? Doctorita de familie mi-a prescris Cefalexina 500 , cate 4 pastile pe zi!!!! Pe prospect scrie ca adultii sa ia o capsula pe zi iar eu am luat 3! Nu va zic cat de rau m-am simtit, parca eram pe alta planeta...Antibiograma e asa : ampicilina - rezistent, acid nalidixic - rezistent, bispetol - rezistent, cephalezin 20 mm- sensibil, colistin 12 mm sensibil, kanamicina 16 mm - intermediar, ofloxacin - rezistent. Poate vreun medic de pe DC ma lamureste si pe mine... Please...

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

pisimuky,sincer nu stiu,daca ar fi vorba de mine ,asi repeta analiza,nu stiu daca infeectiile cu e coli sunt la fel de periculoase la adulti ca la bebelusi.am inteles ca dupa 3 infectii urinare se fac alte investigatii.

Klausia,am facut si sumarul si l-a prima analiza a iesit epitelii si rare leucocie in rest valori normale si la urocultura 35.000 e coli i-a dat augumentin,dupa antibiograma.
ieri i-am facut iar sumar si urocultura si la sumar au iesit rare epitelii si rare leucocite si azi am luat rezultatul de la urocultura si este sterile.a doua analiza am repetat-o dupa 10 zile de la terminarea antibioticului.


Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)+http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icca spune:

si eu am tras-o cu infectiile astea recurente, cum spun doctorii. am luat tot felu de antibiotice, pe unel;e nu prea le-am suportat altele mi-au rezolvat pe moment, dar am intalnit un doctor care mi-a explicat ca e. coli se adapteaza organismului si infectiile cu el pot reaparea. si mie mi-a recomandat uro-vaxom 3 luni. am luat si nu s-au mai repetat infectiile. am baut si f multe lichide. acum sunt bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

se pare ca am luat-o de la capat si chiar mai rau.i-am facut urocultura ca nu prea manca si au iesit peste 100.000 de e coli.medicul de familie spune ca atat timp cat nu face febra sa nu-i dau numic.maine am sa repet analiza la alt laborator.
nici nu stiu ce sa fac.sa merg sa-i fac cistografi? se poate face la varsta asta?
urovaxom de la ce varsta se da?

Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)http://community.webshots.com/user/oana_r_76?vhost=ania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

M-am interesat si am gasit ca s-ar da de la 4 ani. E facut tot de firma care face Broncho-Vaxom, deci cu experienta in domeniu...

Mergi la inceput