Reteta zacusca si salata boef ?

Reteta zacusca si salata boef ? | Autor: Gianni

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am tot rasfoit cartea Sandei Marin , dar nu gasesc n icaieri o reteta de zacusca si reteta salatei de boef ...
spre rusinea mea , trebuie sa recunosc ca n-am facut niciodata aceste retete , pe vremea mea era criza si mama nu ma lasa sa 'experimentez'...
Deci intrebarea este , stiti voi aceste retete , versiuni mai simple , daca se poate?

Multumesc anticipat,

Catalina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

zacusca o gasesti aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109679
Salata boeuf:
3-4 morcovi, 3-4 radacini de pastarnac, 2 cartofi medii, un piept de pui sau o bucata de 200g carne de vita, 2-3 gogosari sau castraveti murati, maioneza (cam 400g folosesc eu), un mar mic ras, sare, piper.
legumele se fierb, la fel si carnea (se pot folosi legumele si carnea fierte pentru supa normala). se taie cubulete mici toate, marul se rade, carnea se taie si ea bucatele.
se pun intr-un vas incapator, se amesteca cu maioneza, se potriveste de sare si piper. se aseaza pe platou sau se lasa in castron, se orneaza cu maioneza si gogosari murati, castraveciori, oua fierte, etc.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Fantastic , multam mult, am sa le copiez imediat in registrul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Eu fac salata de boeuf astfel:
cantitati dupa ochi: piept pui, cartofi fierti, morcovi fierti, telina si putin patrunjel (dar numai cand am), castraveti murati, mazare boabe din conserva, totul taiat cubuletze si amestecat cu maioneza, sare, piper.


Am mancat si cu castravete proaspat si mar taiat cubuletze, dar parca mai mult mi-a placut cum o fac eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

quote:
Originally posted by hcclara

Eu fac salata de boeuf astfel:
cantitati dupa ochi: piept pui, cartofi fierti, morcovi fierti, telina si putin patrunjel (dar numai cand am), castraveti murati, mazare boabe din conserva, totul taiat cubuletze si amestecat cu maioneza, sare, piper.


Am mancat si cu castravete proaspat si mar taiat cubuletze, dar parca mai mult mi-a placut cum o fac eu!

Claudia




Cam aceleasi ingrediente le folosesc si eu Claudia ,( nu am auzit pana acum de salata boeuf cu mar sau castravete proaspat) si imi iese o salata buna buna de te lingi pe degetele si pe botic!!!

PS: intotdeauna fac maioneza de casa , nu folosesc din comert!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La salta de boef pun asa: carne de vita, morcov, cartofi, castraveti in saramura, mazare, maioneza. Legumele aproximativ in cantitati egale iar carnea un pic mai mult de jumatate din catitatea unui fel de legume. Fierb carnea de vita, apoi in aceeasi apa morcovii si la final cartofii in coaja. Folosesc cartofi de marima medie spre mica, rosii neaparat ca sunt mai rezistenti la fiert si nu se farama. Apoi tai totul cubulete, castravetii ii storc dupa ce ii tai, ca sa nu lase zeama, amestec cu maioneza (si eu tot de casa ca-i mai buna si fara e-uri) si nu ma mai opresc din mancat

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

strumphitza, eu am mancat la o vecina, ea e rusoaica, si a zis ca ei asa o fac!!! Insa e buna, interesanta la gust!
Si am mai mancat si la alta (tot rusoaica) cand am fost invitati la zilele copiilor, exact ca a noastra insa fara mazare parca si cu mult marar proaspat la sfarsit! Mie mi-a placut si asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Pe langa tot ce au scris fetele eu mai pun si 3 oua fierte tare la salata de boef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Zeama de lamaie si un pic de mustar pun la sfarsit, dupa maioneza, inainte sa amestec, iese acrisoara si mai putin gretoasa. Neaparat si gogosari si castraveti murati, gogosarii ii dau o culoare vesela si sunt si buni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

quote:
Originally posted by kid2003

Zeama de lamaie si un pic de mustar pun la sfarsit, dupa maioneza, inainte sa amestec, iese acrisoara si mai putin gretoasa. Neaparat si gogosari si castraveti murati, gogosarii ii dau o culoare vesela si sunt si buni!


Am revenit,ca am uitat sa spun ceva ... ca si eu pun zeama de lamaie si 2 lingurite de mustar , dar in maioneza, dupa ce o termin, storc zeama de la o lamaie medie si pun cele 2 lingurite de mustar, nah..acum depinde si de cat de multa faci, daca trebuie pui si mai mult, oricum... fiecare dupa gust, dar si mie imi place un pic mai acruta salata, sa nu fie prea grea la stomac cu maioneza facuta in casa !!

Pofta buna !!!

Mergi la inceput