ingrediente pentru sushi

ingrediente pentru sushi | Autor: manon

Link direct la acest mesaj

cu pestele...ma descurc, dar unde gasesc eu, in bucuresti, toate "chinezariile" necesare...??? help!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

chinezariile care sunt de fapt "japonezarii" sunt in orice supermarket mai rasarit, inclusiv mega image, la fourmi, carefour, cora, selgros, metro. spor la rulat!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Buna,

Eu am gasit la mega tot ce moa trebuit pentru sushi.

acum am renuntat sa mai fac (este distractiv, dar nu am timp) si comand se la sushimanie si sunt foarte bune.


Narcis George bobocel de cl I si Narcisa

"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

http://tt.lilypie.com/xtSvp3.png]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

roxana, abia dupa ce am lansat strigatul de ajutor mi-am dat seama ca in marea mea ignoranta as putea sa jignesc o traditie culinara remarcabila. iertaciune, stiam ca sushi e o specialitate japoneza dar...
revenind la subiect, adica am trecut eu pe langa foitele din alge marine si n-am bagat de seama ??? poate se numesc altfel...eu imi fac cumparaturile aproape in exclusivitate la carrefour si de multe ori ma opresc in dreptul raftului cu specialitati asiatice...am cumparat taitei din orez, sosuri fel de fel, uleiuri despre care nu stiam mare lucru, ma rog...dar foile din alge...???
daca tot sunt in faza curiozitatii pentru produse necunoscute mie, stii ceva despre uleiul din struguri ?? (ma rog, din boabe, seminte...eu am vazut ciorchinele pe eticheta). e cam scumput si ma intreb daca merita si la ce ar fi mai indicat decat uleiurile pe care le cunosc si le folosesc...

quote:
Originally posted by roxanaz

chinezariile care sunt de fapt "japonezarii" sunt in orice supermarket mai rasarit, inclusiv mega image, la fourmi, carefour, cora, selgros, metro. spor la rulat!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

manon, foile de alge sunt in niste pachete maronii (de la Blue Dragon) si scrie chiar sushi nori pe ele. eu am tot luat din selgros asa ca nu am mai cautat in carrefour. stiu doar ca la sfarsitul anului cam disparusera si mai erau doar niste pachete care includeau rolling mat-ul, wasabi, 2 perechie de bete si 2 pungute de sushi rice. sunt mai scumpe dar daca nu ai celelalte componente sunt ok.
despre ulei de struguri nu stiu prea multe... am inteles ca este ok pentru faptul ca e pur.... ai grija sa nu fie "grapeseed" adica din samburi... ca nu stiu ce mare scofala ar fi. l-am vazut si eu prin magazine... inca nu l-am luat.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

In Carrefour nu am gasit decat ghimbir si orez pt sushi de la Blue Dragon. La Mega Image au de departe cea mai "variata" oferta. Pandind, am reusit sa iau si algele, si rolling-mat-ul, si orezul, si otetul special de orez pentru... orez. Plus pasta de wasabi si ghimbirul murat. Acum ca le-am adunat pe toate cu grija (si ma uit la ele frumos de fiecare data cand deschid dulapul din camara) poate o sa am si tragere de inima sa incerc sa le fac.

Singurul lucru care ma opreste este...exact pestele proaspat. Ok, gasesc niste somon, niste icre rosii, dar sunt o mie si una de feluri de peste acolo si nu prea stiu de unde sa le iau. V-as fi recunoscatoare daca ati da si niste proceduri simple sau niste trucuri...Am gasit eu cateva site-uri, dar nici unul nu era de genul "cum sa faci sushi in bucataria unui bloc din Romania".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

kid, eu iau peste aproape exclusiv in metro, stiu cand se aprovizioneaza restaurantele (chiar in ziua in care este adus) si iau atunci. incearca fileurile de somon si cele de ton (nu te speria ca tonul este scump, dar doua felii de file nu depasesc 15 lei).
nu pune icrele rosii in sushi.... parerea mea, strici si una si alta (sau cel putin icrele - asta e parerea mea strict personala).
sa stii ca e foarte usor de facut. curaj!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Roxana, multumesc frumos. Am sa incerc la Metro cu peste proaspat...Am mancat un fel de sushi (acum nu stiu daca e sushi, maki sau altceva), erau niste rulouri micute, rotunde, rulate in nori si deasupra aveau cateva bobite de icre rosii. Uite, pe site-ul asta e a treia poza
Mi-au placut ca arata de efect si am gasit si icre rosii la Ikea, la un pret bunicel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by mnarcisa

Buna,

Eu am gasit la mega tot ce moa trebuit pentru sushi.

acum am renuntat sa mai fac (este distractiv, dar nu am timp) si comand se la sushimanie si sunt foarte bune.


Narcis George bobocel de cl I si Narcisa

"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

http://tt.lilypie.com/xtSvp3.png]



De unde comanzi? imi poti da si mie, te rog, un nume, sau un site? Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

http://www.sushim.ro/. Si mie imi plac, dar facute de altii :)

Mergi la inceput