boabe de soia

boabe de soia | Autor: fianna

Link direct la acest mesaj

Caut boabe de soia prin supermarketuri si degeaba. Nu gasesc decat mazare! Stiti daca se gasesc si unde?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Incearca la farmaciile naturiste.

Eu imi cumpar adesea de pe la astfel de farmacii. Nu stiu daca are sens sa-ti scriu de la care fiindca eu locuiesc in provincie, nu stiu ce e prin orasul tau.

Mai poti comanda si online dar nu pot scrie linkul aici fiindca se considera reclama.

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Se poate face lapte acasa din boabe de soia? Fetita mea a tinut post si m-a rugat sa-i cumpar lapte de soia.I-am luat la tetrapac si nu l-a baut cu placere. Mi-a zis ca a crezut ca e ca cel pe care l-a baut la prietena ei, dar care"avea si boabe, ca au ramas pe fundul canii".Stiti cumva despre ce e vorba sau cum se face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu am luat boabe desoia de la un magazin cu specific arabesc - La famili sau cam pe acolo.
Unul este pe Dorobanti, sigur, celelalte nu mai stiu exact pe unde sunt. parca mai este unul si pa C-lea Grivitei.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by diuna

Se poate face lapte acasa din boabe de soia? Fetita mea a tinut post si m-a rugat sa-i cumpar lapte de soia.I-am luat la tetrapac si nu l-a baut cu placere. Mi-a zis ca a crezut ca e ca cel pe care l-a baut la prietena ei, dar care"avea si boabe, ca au ramas pe fundul canii".Stiti cumva despre ce e vorba sau cum se face?




Ingrediente:
1 cana (250ml) soia, boabe
10 cani (250ml) apa

Ingrediente optionale:
esenta de vanilie, pentru aroma
scortisoara, pentru aroma

Mod de preparare:
Soia se pune la înmuiat 12-24 ore. Apoi se paseaza bine în blender împreuna; cu 1 cana apa. Pasta obtinuta, se pune într-o oala împreuna cu restul de apa si se fierbe la foc mic timp de 20 minute. Dupa ce a fiert, se strecoara printr-un tifon si se poate adauga vanilie, scortisoara sau fructe (banane, fructe de sezon) mixate.

Din laptele obtinut (fara ingredientele) optionale se poate prepara si tofu, prin adaugarea a jumatate de lamiie (pentru coagulare) iar dupa racire se pune in tifon, pentru a separa "zerul" de "brinza"

Reteta face parte dintr-o lista propusa de Societatea Vegetarienilor din Romania (SVR)

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@daniela_b, esti o comoara la casa omului cu copil vegetarian!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rickutza spune:

Dar ce parere aveti de aparatele de facut lapte de soia? Are cineva asa ceva? O sa incerc si eu sa fac lapte de soia asa cum ati zis voi aici. Va scriu cum a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Fianna, cumparam si eu intr-o vreme (acum vreo 4 ani, parca) boabe de soia. Le gaseam la plafar sau la magazine naturiste, la punguta de jumate de kil. Eu le fierbeam ca pe boabele de fasole si le mancam asa, imi placeau ca erau putin dulcege (sincer, habar n-aveam cum sa le prepar). Odata am mancat cam multe si mi s-a facut rau si de atunci n-am mai luat.
Dar cred ca si acum tot la plafar se gasc.

_
Gabi, mami de Davidush (02.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Uite, poti sa le cumperi de aici: http://www.naturaplant.ro/produse/1669/Soia_boabe

Au magazinul la Unirea, langa Hanul lui Manuc, dar livreaza si acasa.

_
Gabi, mami de Davidush (02.09.07)

Mergi la inceput