ANESTEZIA GENERALA LA COPII

ANESTEZIA GENERALA LA COPII | Autor: viorica avram

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am si eu o problema care ma framanta si nu reusesc sa ma linistesc. Fetita mea a fost diagnosticata cu polipi la o clinica particulara din Bucuresti ( dupa ce 3 medici din galati au spus acelasi lucru) si a fost programata la operatia de polipi. Medicul mi-a spus ca o vor anestezia cu gaz si va dormi 20 de minute timp in care se vor scoate polipii si ea nu va fi traumatizata sub nici o forma.
Problema e ca noi am fost martori la o experienta dureroasa suferita de parintii unui coleg de-al fetitei mele de la gradinita si copilul supus unei anestezii generale pentru operatie de hernie a murit in timpul operatiei. acum am tot intrebat si nu am reusit sa aflu care sunt riscurile concrete in cazul unei anestezii si ce teste preliminare ar trebui sa facem noi pt a fi siguri ca fetita e in siguranta si ca totul va decurge in mod normal si fericit pt noi.
medicul care o va opera mi-a spus ca riscurile sunt minime dar nu m-a asigurat ca operatia va fi sigura 100%.
as prefera sa ii faca interventia cu anestezie locala dar dr mi-a spsu ca o traumatizam in mod inutil.
nu stiu ce sa fac! sunt asa de speriata incat am amanat interventia de 2 ori pana acum dar se apropie termenul iar eu sunt tentata sa o aman din nou.
Va multumesc!si astept parerile voastre!

Viorica
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felimarin spune:

Buna,
nu stiu ce varsta are fetita, dar si eu in vara 2007 am trecut cu fata mea care avea atunci 2.5 ani prin aceleasi emotii, pt o operatie la un degetel. Tocmai atunci vedeam mereu stiri cu copii morti sub anestezie, ce sa mai, imi venea sa fug... In ziua operatiei, cand l-am cunoscut pe anestezist si am vazut ce frumos vorbeste cu fetita, s-a jucat cu ea, am avut o liniste deosebita. I-au pus inainte un supozitor care a ametit-o un pic, apoi au luat-o pe targa, eu am plans vreo 10 min, si de-abia asteptam sa vad usa de la blocul operator deschizandu-se... In final, totul a fost bine. Cica a mea a facut un circ in sala, de i-a disperat pe toti.. Ceea ce m-a marcat au fost copii de 1 anisor si ceva, erau la a doua, a treia operatie, Doamne fereste; ba chiar si o mamica aici spunea ca a facut fetita 14 operatii ...
Nu stiu cum sa te asiguri ca nu se va intampla nimic, doar sa mergi la un spital bun, cu medici de incredere. In rest, sa te pregatesti ca este cumplit sentimentul cand va trebui sa semnezi ca esti de acord cu anestezia, ca sa fie dr exonerati de raspundere... In schimb, iti mai spun ceva: copii se refac f repede: la 10:30 a iesit din operatie, la 17:00 mergea pe picioare prin curtea spitalului... Seara canta in camera, dar e drept ca s-a operat la un degetel. Mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Operatia de polipi nu necesita anestezie generala. Fetita mea a facut 2 operatii de polipi, la 3,5 si la 4 ani insa niciuna cu anestezie generala. Pentru ce? E vorba de 5 minute. Mi se pare exagerata folosirea anesteziei generale pt asa ceva. Si nu e mai traumatizanta anestezia locala avand in vedere ca toata chestia dureaza cateva minute, te duci pe picioarele tale, ca la stoma.
Mie mi-au scos amigdalele la 6 ani si tot fara anestezie generala. Si am suportat bine. O singura anestezie generala am avut in viata mea si nu as mai vrea inca una.....era sa nu ma mai trezesc. Asta spune multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Viorica, in primul rand Dumnezeu sa o ocroteasca pe micuta si sa treaca usor peste operatie.
In al doilea rand, anestezia are riscuri, mai mari sau mai mici, de la om la om. Adica, fiecare poate reactiona diferit si acest lucru nu poate fi prevazut,inca, de medicina actuala. Sa nu crezi ca anestezia locala e lipsita de riscuri. Exista posibile complicatii, e adevarat, rare, si in cazul unei simple injectii cu xilina.
Apoi, zona cu polipi este foarte sensibila, se pot declansa reflex, greata, varsaturi, tuse, ori, acestea pot impiedica evolutia operatiei.
In al treilea rand, mi-aduc aminte si acum de un coleg din scoala generala, eram prin clasa a -IIa, care ne povestea cum a decurs la el operatie de scoatere a polipilor. Nu vreau sa dau detalii dar m-a marcat pana acum atat de tare ca nu am rezistat sa asist la vreo excizie de vegetatii adenoidiene in facultate
Ceea ce vreau sa spun este ca nu e o experienta pe care vrei ca fetitza ta sa o constientizeze.

Binenteles ca trebuie sa ii spui insa temerile tale chirurgului si anestezistului si impreuna poate gasiti solutia cea mai buna, ei stiu cel mai bine care riscuri pot fi asumate in cazul operatiei fiicei tale.

Oricum, sanatate multa inca odata si sa fie prima si ultima operatie din viata fetitzei tale!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu mi-am scos polipii cand eram in clasa a 8-a. Eram eu si pitici de 3-5 ani .
Tuturor ne-a facut o injectie intramuscular , un anestezic (evident la mine nu a avut efect , dar piticii erau in al 11-lea cer) .
Ei , mi s-a facut cu locala , nu a durut deloc nici anestezia , nici operatia in sine , ba chiar s-a desfasurat printre raetele mele inecate.
Nici copiii nu au plans si nu aua vut probleme , asa ca ma mir si u ca se adoarme pt. asa ceva.

Dar daca ati ale aceasta metoda stai linistita ca atata timp cat doctorul anetezist e atent(adioca sa intrebe greutatea , alergii la ate medicamente , etc) nu trebuie sa fie probleme.
Multa sanatate ! :)

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisuka spune:

fetita mea e plurialergica,atat la antibiotice cat sila unele anestezice,dar si la unii factori din mediu,cum ar fi praful de casa si igrasia.anul trecut a fost operata de polipi,dar mai intai am cerut sa i se faca teste la anestezicul care ii va fi administrat.dupa operatie,din cauza ca are timpul de coagulare foarte mic,a sangerat aproape 24 de ore,dar pana la urma a fost bine.sfatul meu este ca,inainte de operatie sa ceri sa i se efectueze testare la anestezicul care ii va fi administrat post- operator si asa vei fi linistita ca nu vor fi complicatii.dar poti cere si opinia unui medic alergolog care poate sa-i faca testarea fetitei.

Mergi la inceput