Ajutor pentru mama !

Ajutor pentru mama ! | Autor: GABRIELUTA

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor!
Va scriu pe acest forum la discutii generale pentru ca sunt disperata si simt nevoia sa impartasesc cu cineva starea mea de acum.
Aici, alaturi de voi am gasit alinare sufleteasca, in primul rand.
Dar sa povestesc...acum o luna (dec.2007) mama mea(62 ani ) a facut o colonoscopie la care i s-au depistat 3 polipi pe colon.O sa va scriu ce a scris medicul : pe colonul ascendent - formatiune polipoida sesila, in apropierea cecului pe ascendent formatiune polipoida de 4mm sesila, la nivelul canalului rectal formatiune viloasa.A facut si biopsie .Rezultatul:colon descendent polip adenomatos cu displazie epiteliala moderata, polip canal anal cu displazie epiteliala moderata.Din ce a spus medicul nu este cancer inca ...dar trebuie operata ca sa nu se malignizeze.Problema mare este polipul de pe canalul anal.I s-a spus ca i se va face anus contra naturii.Mama nici nu vrea sa auda...are de ales: ori face cancer ori se opereaza dar nu va mai fi la fel.Refuza sa se opereze.
Sunt disperata pt. ca nu stiu cum sa o ajut.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cine a facut asa ceva , cum este etc.
Va multumesc.Scuze ca am scris mult.Sper ca nu am plictisit pe nimeni.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Initial creeata de GABRIELUTA

Buna, fetelor!
Va scriu pe acest forum la discutii generale pentru ca sunt disperata si simt nevoia sa impartasesc cu cineva starea mea de acum.
Aici, alaturi de voi am gasit alinare sufleteasca, in primul rand.
Dar sa povestesc...acum o luna (dec.2007) mama mea(62 ani ) a facut o colonoscopie la care i s-au depistat 3 polipi pe colon.O sa va scriu ce a scris medicul : pe colonul ascendent - formatiune polipoida sesila, in apropierea cecului pe ascendent formatiune polipoida de 4mm sesila, la nivelul canalului rectal formatiune viloasa.A facut si biopsie .Rezultatul:colon descendent polip adenomatos cu displazie epiteliala moderata, polip canal anal cu displazie epiteliala moderata.Din ce a spus medicul nu este cancer inca ...dar trebuie operata ca sa nu se malignizeze.Problema mare este polipul de pe canalul anal.I s-a spus ca i se va face anus contra naturii.Mama nici nu vrea sa auda...are de ales: ori face cancer ori se opereaza dar nu va mai fi la fel.Refuza sa se opereze.
Sunt disperata pt. ca nu stiu cum sa o ajut.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cine a facut asa ceva , cum este etc.
Va multumesc.Scuze ca am scris mult.Sper ca nu am plictisit pe nimeni.




Explica-i ca anusul contra naturii inseamna doar o punguta in partea laterala(aprox) a abdomenului. Punguta care se schimba periodic , e mai bine decat sa astepte sa se ajunga la cancer de colon cand tot la aceasta metoda se va recurge dar va fi probabil prea tarziu.
La spitalul la care am facut practica am vazut cazul unui barbat operat in alt oras parca, nu i s-a spus inainte de operatie ce se va face , -a trezit cu ACN-ul. A avut o tentativa de sinucidere , avenit la un doctor de aici si i-a spus ca daca nu il face la loc a doua oara nu mai greseste.
Ei , i s-a coborat colonul si i s-a facut anatomoza(cusut) cu anusul.
In aproximativ un an omul a dezvoltat un anumit control sfincterian , dar 1 an a umblat cu pampers. A spus la control ca mai scapa fecale , dar doar in conditii de stres major sau emotii puternice.
Sincera sa fiu mie mi se pare mai curat,comod,practic ACN-ul , ai o punguta curata , de unica folosinta pe care o tii sub bluza , lipita de abdomen , e ca un buzunar. Dar fiecare cu alegerea sa.
Spune-i mamei tale si de aceasta posibilitate , dar explica-i si de posibilitatea aparitiei canecrului , cand se va practica acelasi lucru.
Maine merg iarasi la spital , daca doresti intreb .
Multa sanatate!

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

XIO, iti multumesc pentru lamuririle si sfaturile tale pertinente.
I-am explicat mamei despre ce este vorba, numai ca nu se hotaraste.
Sunt f.f. trista...

Mergi la inceput