cum preparam mielul

cum preparam mielul | Autor: ik1906

Link direct la acest mesaj

Fetelor, mi- a adus cineva un mielut si nu stiu nici macar sa-l transez dar sa mai si gatesc ceva din el. Heeeeeelp cu idei si indicatii va rog!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

quote:
Initial creeata de ik1906

Fetelor, mi- a adus cineva un mielut si nu stiu nici macar sa-l transez dar sa mai si gatesc ceva din el. Heeeeeelp cu idei si indicatii va rog!!

IK

Ciorba, friptura sau tocanita, inceputul e greu

Bucuria vine din lucruri marunte...
Lena
http://community.webshots.com/user/lua_lanna/profile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

pastrama..cel mai simplu.

transezi o pulpa,doua,pui sare mare,cimbru si o lasi cateva zile ,apoi o scoti la vant alte cateva zile.

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

il transezi tu intr-un fel... adica tai capul, apoi picioarele (din care faci friptura la tava), si incerci sa separi coloana vertebrala de partea cu coaste. daca ai si maruntaie e superb, la vremea asta mielul e exclusiv de lapte, asa ca n-ai aproape nimic de curatat la el. maruntaiele se fierb putin si se fac drob. nu e greu. daca ai nelamuriri iti dau reteta. din cap si coloana (ma rog, o faci bucati) faci un bors nemaipomenit (neaparat cu zarzavaturi, morcov, albitura, si mult leustean la sfarsit), din partea cu coaste...poti sa faci ce vrei, unii prefera stufatul (o mancare cu multa ceapa verde si usturoi verde, dar nu numai), altii prefera spanacul, eu prefer sa le pastrez pentru o alta ciorba. nu se arunca matele. le speli , si apoi, innodate cum vrei le pui in borsul de miel. sunt ca niste momite, nu stii ce mananci. friptura la tava e chestia cea mai simpla, ungi pulpele cu putin ulei, pui sare si piper si le bagi in cuptorul incalzit. mielul se gateste repede, asa ca ai grija sa nu le uiti in cuptor. poti sa torni mai spre sfarsit si un paharel de vin, nu-i musai, asta-l face sa semene putin a vanat. retete de drob sunt multe pe net, eu iti recomand, numai, ca din ouale pe care le folosesti, sa salvezi doua albusuri pe care sa le pui in compozitie la sfarsit. drobul va creste...atentie !! am uitat o cheste importanta : prapurele in care pregatesti drobul. s-ar putea sa-l gasesti in interior gata pregatit, sau...e o chestie aparent neinteresanta, dar care, pusa in apa se desface ca o foita, subtire , foarte delicata. mi-a luat multa vreme sa ma obisnuiesc cu asta...incearca sa n-o pui la fiert impreuna cu maruntaiele (din care nu arunci nimic). mie imi place mielul...cred ca se cunoaste. succes!! ma duc in obor, poate gasesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ik1906 spune:

da mersi Manon, ciorba si la tava deocamdata si pe urma vad eu ce mai iese. drob stiu sa fac. sigur gasesti in hala la obor .

Mergi la inceput