Bors in SUA..misiune imposibila???

Bors in SUA..misiune imposibila??? | Autor: goanga23

Link direct la acest mesaj

Salutare gospodinelor!

Am si eu o problema ce ma tot framanta de ceva vreme: cum sa fac bors natural in SUA? Cu ce ingrediente? Se gasesc tarate pe la magazine? Daca DA, va rog sa ma luminati si pe mine de unde sa le iau.

Pana acum ceva timp imi tot aduceam "bors magic " din Romania dar de la o vreme , tinand cont si de numeroasele discutii despre "E-uri" , pur si simplu refuz sa-l mai folosesc.Am impresia ca pun otrava in ciorbe, ca sa nu mai zic ca retin foarte multa apa dupa ce consum ciorba. Eu si sotul meu am mai mancat ciorba facuta cu "bors magic" insa fetizei mele nu am vrut sa-i dau niciodata.
Stiu ca ciorba se mai poate acri cu lamaie sau zeama de varza (asta cand mai pun varza la murat, cam o data la un an-doi) dar nu pot sa zic ca ma incanta prea mult gustul cu astfel de "acritori" . Mi-as dori mult sa reusesc sa fac bors ca la mama acasa. Ma ajuta cineva?

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile!

Andreea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Uite o reteta:


"Bors pentru ciorbe

Ingrediente: 500 grame tarite de griu, 300 grame de malai, un pahar huste sau 20 grame de drojdie, o lamaie, 2-3 felii de paine neagra.

Se prepara intr-un vas de lut smaltuit (daca aveti) de 5-6 litri. In el se pun taritele de griu si malaiul. Se adauga hustele (tarite si malai ramasede la alt lot de bors) pentru fermentatia lactica, sau drojdia de bere. Peste aceasta se toarna apa fierbinte sau clocotita pina ce se umple vasul, care se va pastra la loc cald.

Dupa racire, se adauga o lamiie cu coaja cu tot, taiata in felii, impreuna cu 2-3 feliute de paine neagra.In timpul fermentatiei, borsul de amesteca cu o lingura de lemn cu coada lunga, cam de doua ori pe zi (dimineata si seara). Se gusta din cind in cind si daca este destul de acru, se pune intr-un loc rece sa se limpezeasca. Se scurge borsul limpede, se pune in sticle si se pastreaza la loc racoros. Se pastreaza hustele (ceea ce a ramas in vas dupa ce s-a pus borsul in sticle) la rece, in acelasi vas. Cand s-a terminat borsul in sticle, se toarna apa fiarta in vas peste huste sa se limpezeasca; apoi borsul se toarna in sticle. Operatia se pote repeta de 3 ori.

Nota: Borsul nu se lasa peste huste ci se toarna in sticle ca sa nu devina amar."

Sincer, lamaia mi se pare cam in plus. Eu n-as pune-o. Vezi si tu daca ti se pare ca e cazul.

Cred ca marea provocare este sa gasesti taratze. In engleza se numesc wheat chaff. Poate pe la magazine naturiste...

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Tarate gasesti la magazine gen Whole Foods (orice magazin care are mancaruri organice)sub denumirea wheat bran, sau pe la cele etnice (eu am gasit si la italieni, arabi). Malai la orice supermaket.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Iti dau si eu o reteta de huste si bors. Nu e a mea, e copiata de undeva, nu mai stiu exact ce site.

Huste pt bors

In borcan (de 3 litri) pui 2 pahare de tarita si le inmoi cu apa rece.
Apoi adaugi: marar uscat, frunze de visin, leustean, radacina de patrunjel si mai adaugi apa ca sa fie totul acoperit de apa.
O pui la caldura sa se acreasca 24 de ore. Apoi torni tarita uscata 2 pahare si apa ferbinte pina se umple borcanul. O amesteci bine, o invelesti cu un prosop si o dai la cald sa stee 24 de ore.
Apoi se da la frigider. Si borsul e gata.

Cind l-ai terminat il faci din nou.
Iarasi intr-un borcan pui 2 pahare de tarita le inmoi cu apa rece. Apoi iei din borcanul precedent a 3 parte de huste si o torni in borcan, pui toate verzaturile de sus enumarate si torni apa fierbinte si amesteci. Si iarasi pentru 24 de ore il dai la cald invelindu-l cu un prosop.

Eu tot de la Whole Foods iau taratzele.

Spor!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns infine spune:

Vianne, sub ce denumire gasesti frunzele de visin? Sau care e firma distribuitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by infine

Vianne, sub ce denumire gasesti frunzele de visin? Sau care e firma producatoare?



Da nu le poti lua pur si simplu din copac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by claujro

quote:
Originally posted by infine

Vianne, sub ce denumire gasesti frunzele de visin? Sau care e firma producatoare?



Da nu le poti lua pur si simplu din copac?



Aici visinii sint foarte-foarte rari (din pacate)

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

quote:
Da nu le poti lua pur si simplu din copac?


Daca imi gasesti si mie un visin aici, mananc si visinele si frunzele!!! :))

http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(4) si Zeke(18 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

mama face tot timpul la noi.
daca vrei varsat, $3,50 1L (paypal, visa, mastercard...etc)
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Crism, la o ora de mine livada. Dar pana la primavara/vara iti dau o visinata mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Multumesc!
Bine le mai zice crism...n-am vazut macar codita de visina aici, de frunze nici nu mai zic...
andrada..tu vorbesti serios??? Mama mea n-a facut bors in viata ei, mereu cumpara de pe la vecini. Mi-e teama insa ca vecinii ei erau mult mai aproape decat suntem noi doua....mi-as face imediat "abonament" la borsul tau...unde stai?

Anyway, o sa incerc sa folosesc acele "wheat bran" si malai sa vad ce iese.
Pe de alta parte , tot ce am gasit eu pe la supermarket in materie de leustean/patrunjel (stiu ca nu-i acelasi lucru) este "parsley". Dupa cum arata,as zice ca e patrunjel. Exista vreo alta denumire pentru leustean ?

Mergi la inceput