Strumfi de iulie-august 2007 (45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nu-i asa ca va era dor de o cafea "di la Iesi", de aia facuta inainte de a face paturile? Haideti, ca am pentru toate lumea. si pentru toate gusturile.

Fug sa citesc din urma. (sper sa ma lase Victor)


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor


"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by fianna

Matei tuseste! sunt tare suparata. A inceput usor si nu i-am dat atentie gandind ca probabil e de la saliva, dar cand a inceput sa sune a tuse uscata am inceput sa ma ingrijorez. Ieri a venit pediatra si l-a consultat si a zis ca are rosu in gat! Dar doar nu i-am dat copilului inghetata?!? Anyway, am inceput ceva tratament, sper sa functioneze ca mi se rupe sufletul cand il aud cum face. Anya iti multumesc si sa stii ca ma bucur enorm ca sunt in acelasi club de scutece cu tine

Luna, si eu am luat aceasi cana, combiatia de culori e alta. Si am mai luat si adaptoarele pt sticlele avent, sa vad cu care se impaca mai bine. Eu sunt mare amatoare de Boots si MiniMode, petrec ore plimandu-ma printre rafturi iar acum stau si holbez ochii paa si la scutece sa nu cumva sa-mi scape ceva. Sunt cam dusa cu pluta, stiu.

fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)






Fianna, imi pare rau ca ati facut rosu in gat. Si noi am trecut prin prima vieoza si stim cum e. Ce vreau sa spun este ca Ilinca , fetita cea mica a primit medicatie homeopata in comparatie cu fetita mea cea mare, Alexia, care a mers pe medicamentele obisnuite si chiar si antibiotic. Ei, mult mai bine spre vindecare a mers Ilinca fata de Alexia.
Asa ca, mamici care aveti nesansa sa intrati in clubul " bebeili tusiti" ganditi-va si la aceasta alternativa, medicamentele homeopate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Ce vroiam sa mai spun. Nu am prea reusit sa ies dincasa, dar tare am chef sa fac cumparaturi pt Ilinca. Ati facut cumparaturi on-line de care ati fost si multumite? Astept sfaturi! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Oana mi-era tare dor de o cafea de la tine(se intelege ca nici eu n-am facut paturile).Mi-au plecat baietii cei mari,cel mic inca doarme si eu imi beu cafeaua cu voi.

Fetele multumesc pentru cuvintele frumoase.observ ca vb mai mult cu voi decit cu prietenele mele din oras.lor nu le-am spus nici despre TT al sora-mi,nici de laringita lui Andrei ,nici de moartea bunicii.

Vad ca tot se discuta despre diversificare,eu am citit atita ca nu mai pricep nimic.Fac si eu ca Aylin,nu mai stii ce e voie si ce nu.Dar ma voi descurca eu cumva.
Daca-i dau supa trebuie sa fie simpla cu cartof,morcov si albitura.ieri i-am pus ardei si a fost un fiasco masa de prinz.Merele coapte sunt o nebunie iar cerealele nu prea-i plac dar maninca.Noaptea tot de 3 ori s-a trezit sa suga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Buna dimineata tuturor.
Fetelor,eu ma simt tare rau,m-am trezit de dimineata cu un carcel la inima-ca sa zic asa-nu mi-a dat voie sa respir bine cam un sfert de ora,deja ma panicasem cumplit...am baut doua fiole de CA+MA injectabil,ca altceva nu aveam in casa...oricum ma duc la medicul de familie,ca nu e prima dimineata cand mi se intampla asta,uneori si noaptea am mai patit-o....
Va dores o zi buna si sa savurati cu placere cafeaua din Moldova..






Oana,mami de Yoyo si Bubu

http://www.flickr.com/photos/14066329@N04/


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by oaana

Buna dimineata tuturor.
Fetelor,eu ma simt tare rau,m-am trezit de dimineata cu un carcel la inima-ca sa zic asa-nu mi-a dat voie sa respir bine cam un sfert de ora,deja ma panicasem cumplit...am baut doua fiole de CA+MA injectabil,ca altceva nu aveam in casa...oricum ma duc la medicul de familie,ca nu e prima dimineata cand mi se intampla asta,uneori si noaptea am mai patit-o....
Va dores o zi buna si sa savurati cu placere cafeaua din Moldova..






Oana,mami de Yoyo si Bubu

http://www.flickr.com/photos/14066329@N04/


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"




Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Neata!
Ce mai faceti, ce mai fac copilasii?
Noi in weekend am fost o tura la munte, unde surprinzator era cald, soare, deci f placut. Am tras-o pe asta mica cu sania pe zapada, i-a placut tare mult, a si tras cate un somn in timpul plimbarii. Cu ocazia asta am mai scos parleala cu iesitul la aer, caci dupa anul nou, dupa ce s-a stricat vremea in Bucuresti, am iesit mult mai putin cu ea afara decat de obicei. Au fost si zile in care nu am iesit deloc.
In rest suntem bine, astazi mergem la vaccin, sa vedem si in alimentatie ce mai introducem nou...pana acum papam lapte si cereale (incepute la 5 luni si o saptamana).

Am apucat sa citesc cateceva din urma, am vazut ca s-au discutat lucruri interesante... Ca si fapt divers (adica nu arde) mai am si eu intrebare: la laptele praf, stiti ca exista 1, 2 si 3 (Humana 1, 2, 3; Milumil 1,2,3 etc)...ce contine 2 in plus fata de 1, 3 fata de 2? Iar la copii hraniti la san, care este echivalentul? Ca doar nu exista Lapte de mama 1, lapte de mama 2, lapte de mama 3...:)))))

Nonna, imi pare rau de bunica ta, condoleante!
Am mai citit de copii raciti, le doresc tuturor sa se faca bine cat mai repede!!

Pupici, mai revin pe aici.

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Noi azi incepem diversificarea.
Am ceva emotii pentru ca Victor e ffff mofturos. Dintele ala cu care ma laudam acum cateva zile...de fapt n-a iesit. Asa ca, pentru prima oara in viata lui Victor plange. Da pange!!!! Si inca o dandana: nu mai vrea sa doarma decat cu tzatza in gura. Pana acum manca si cand era satul o scoatea, asa, "ca o lipitoare" - spuneam eu. Acum, ar sta si ar molfai mereu. Asta asa, cam de cand cu dintele. Nu astept sa treaca de la sine, iau masuri, dar e cam greu. Il las sa manace si cand socot ca e satul si vad ca incepe sa suzeteasca il iau si incerc sa-i dau suzeta. o scuipa, plange, il iau in brate, il pun in carut si il plimb putin...orice numai sa nu stea la san. Mai greu e noaptea, ca plansul il trezeste pe Stefan.
Si acum ziua se trezeste plangand. E de la dinti, nu?. Adica nu am un copil mofturos si plangacios? O sa treaca, nu?


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor


"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nonna, condoleante pentru bunica ta. Nici nu am apucat sa spun.


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor


"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:


Oana(de la Birlad) -fugutza la medic.La oboseala si stresul care l-ai acumulat cu puiutzul bolnavior e expilcabil.

oana(de la iasi)- sa stii ca Victor sta cu tzitza in gura din cauza dintilor.Asa se calmeaza ,lasa-l asa, ai sa vezi ca scapi de asta dupa.Asa a facut si Andrei,asa a facut si Vlad.Copii mei nu au suportat inelele gingivale si rodeau tzitza lu' mami.
iar cu plinsul la fel,o sa se linisteasca dupa.
Si pe noi cred ca ne paste al doilea set de dinti.Lui Vlad la 6 luni i-au iesit toti cei 4 incisivi de sus-a fost jale mare,nu vreau sa-mi aduc aminte.sper ca la andrei sa fie doar 2.
Multa rabdare.

Mergi la inceput