La multi ani, braduti scumpi! (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

TOMASA SI ERICA,imi pare bine ca ganditi ca mine,chiar daca ,din pacate,e din cauza experientelor nefericite cu bolile luate de la gradinita.la odisee,deja multe fete au inceput sa ma critice pt ca nu il duc pe cris la gradinita si ca nu sunt de acord cu gradinita la 3 ani.da,daca n ai de ales,il duci,dar daca pot sta cu el,de ce sa l duc?sincer,eu prefer sa ma chinui putin,avand grija si de cris si de bebe care va veni,decat sa se simta cris dat la o parte,sau,doamne fereste,sa vina cu vreo boala pe care sa i o dea si bebelusului.
sper sa nu ofensez pe nimeni atunci cand spun ca eu nu inteleg chestia asta cu imunizarea la o varsta asa de frageda.daca imunizare inseamna sa bag antibiotice cu pumnul in cris,atunci,no way.eu n am fost la gradinita,de fapt am fost cred ca vreo luna,dar cu toate astea nu sunt sensibila,racesc o data la 10 ani.
si oricum,la 6 ani altfel reactioneaza la boala,decat la 3,altfel face fata si organismul.
mai spun o data,e strict parerea mea,sper sa nu se simta nimeni vizat.
17+

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu cred ca e foarte discutabila chestia asta cu imunizarea si cu gradinita, iar parerile sunt foarte impartite,
Eu sunt pro gradinita la varsta asta.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

daca e vb de o gradinita particulara,unde sunt putini copii intr o grupa,daca stii sigur ca educatoarea e ok si copilul chiar are ce sa invete de acolo,da...dar la noi sunt peste 20 de copii intr o grupa,parintii isi aduc copiii raciti,ca n au cu cine sa i lase,se mai intampla accidente,gen/vine copilul zgariat sau invinetit acasa ca l a batut alt copil/,asta nu accept.sa nu mi spuna mie educatoarea ca poate supraveghea 20 de copii concomitent,ca eu n o cred...sau alta porcarie,la unele gradinite de aici copiii nici macar nu sunt impartiti pe grupe,sunt amestecati copiii de 3 ani cu cei de 5...nici cu asta nu sunt de acord...
pai vineri am fost la scoala si l am lasat pe cris cu mama..cand am venit acasa,mi a spus copilul ca mamaia nu voia sa i dea apa,decat daca i spunea//te rog frumos,da mi apa// si pt ca cris e f incapatanat,l a cam lasat sa moara de sete pana cris,intr un final,probabil ca a spus//te rog frumos//,basca i a mai spus si//taranule//,ca cica e nepoliticos si nu stie sa vb..am crezut initial ca fabuleaza copilul,dar azi m am intalnit cu bunica mea si,povestind ce credeam eu ca fabuleaza cris,mi a spus ca de fapt,cris spune adevarul,pt ca i se destainuise mama si i povestise faza asta...luni o sa vina sa stea iar cu el si o sa i zic vreo doua sa ma tina minte..asa ca,daca propria bunica se comporta asa,ce sa mai zic de o straina,fie ea si educatoare?
eu am amintiri nefaste despre copilarie,parintii mei au fost f rigizi cand eram mica,tb sa le vb cu //matale//si n aveam voie,de ex,sa le spun ca//mint//,ca ma bateau..cica ei nu mint,pacalesc..si acum,cand il sun pe cris sa vad ce face,o aud cum ii spune la tel//zi mamaie sarumana lui mami//pai,la naiba,nu in asta consta respectul,chiar nu vreau sa mi zica sarumana copilul...of,m am enervat
17+

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da, categoric ma refeream la gradinita particulara, unde sunt putini copii si controlati de catre pediatru.
De asemenea, depinde foarte mult de copil. Rayan acasa face numai prostii, se plictiseste, dar intre copii, in colectivitate se simte foarte bine.
Si educatoarea a spus ca asa ceva n-a mai vazut, ca un copil, care tocmai schimba mediul sa nu aibe nici o problema.
Vineri m-a suparat , deoarece se culcase joi seara foarte tarziu si nu s-a putut trezi, astfel incat ajungand la gradi a inceput sa planga ca el vrea sa doarma, si asa s-a dus ziua de vineri, de m-am suparat ingrozitor pe el.
Daca ar fi un copil plangacios la gradi, as zice.
Aaaaaaaa, nu va zic, ca joi, s-a luat dupa alt baiat ( mai mare), care plangea dupa tatal lui, si atunci Rayan a inceput si el sa faca eforturi sa planga, spunand sa raman cu el.
E un smecher! Nici nu am plecat bine, ca a uitat de noi.

Daca nu ar fi fost asa, probabil ca il mai lasam acasa, mai ales ca are cu cine sa stea, dar in cazul nostru, tinand cont de multe aspecte, eu cred ca gradinita e benefica.


Apropos de ce spuneai cu parintii rigizi, la mine, tata incercase cand aveam eu 10 ani sa ma determine sa spun "dumneata" si "saru'mana", dar am refuzat categoric si n-a avut de ales.
Nimic n-a tinut, ma revolt si acum cand imi amintesc ca imi impunea sa spun ceva ce fiinta mea respingea. Simteam ca as pune un zid intre mine si ei.
In rest nu am avut parte de rigiditate, din contra, doar incercarea asta esuata.


Sa stii ca si Rayan e la fel de incapatat ca si Cris al tau, si eu procedez de multe ori ca tine: "nu spui te rog frumos, nu primesti. Punct! Noroc ca la asta nu prea am probleme, deoarece chiar spune din proprie initiativa " te rog", " multumesc" si " cu picere".
A, nu va zic,ca mai nou toate cuvintele care se termina in " r" la el au terminatii in " s". De ex: " dormitos, matus". Colega mea cand vorbeste cu el la telefon e innebunita sa il auda cum spune " dormitos".
Aaa, si pentru el dormitorul nu e acasa, ci acasa e doar sufrageria, restul e dormitos, haha.
Ieri incercam sa il adorm, si i-am spus " pune capul la cutie", iar el raspunde" asta nu este cutie, este perna" ;)

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Azi sarbatorim doi Mihai:)
La multi ani pentru flacaii vostri, Dana si amo! Sa va bucure si sa fie sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

of, am scris un mesaj mare si nu stiu pe ce am apasat...
incerc sa intervin si eu....

So, noi avem experienta de cresa de stat, unde am avut parte de 2 ingrijitoare si o asistenta la grupa de 15 copii. am fost multumita pina la un punct (nu au insitat cu pampersul, cele de la grupa mare de cresa).
in rest, pot sa zic ca am fost multumita, REbecca este foarte sociabila, pot sa ma duc oriunde cu ea fara sa imi fie rusine sau sa imi fie teama ca nu sta cuminte ( am fost chiar si la coafor cu ea, nu mai zic la banca, la servici, etc), spune te rog, multumesc si cu placere de la sine de foarta multa vreme, a invatat multe jocuri, cintecele si poezioare care acasa cu mine nu le-ar fi invatat, eu nu am spiritul asta pedagogic si rabddare, si nici timp.
cind petrecem mai mult timp impreuna stiu ca nu este timp de calitate in totalitate, pt ca trebuie sa o ignor citeodata, am diverse treburi de facut, iar ea m-ar solicita non stop si amindoua am fi nervoase si frustrate. asta se intimpla citeodata si in weekend, cind sint mai mult singura cu ea, si eu trebuie sa imi fac toate cele, caci nimeni nu ma ajuta.
asa, seara cind vine acasa, e satula de copii (pe care altfel nu prea i-ar vedea in sezonul asta rece, vara nu e problema ca petrecem mult timp afara), de jocuri si de alte activitati, asa ca ne ramane sa ne giugiulim, sa ne uitam la desene, sa mincam, sa facem baie si ce se mai poate face seara de la ora 7 pina la culcare.
Eu personal agreez mai mult un copil care nua fost crescut prea mult de bunici;
mie imi convine asa, are influenta noastra de familie si de la cresa stie sa fie destul de cuminte (atit cit poate fi un copil la virsta asta), stie si de vorba buna, si de vorba mai dura, chiar daca si ea este f incapatinata poate fi tinuta in friu pt ca nu are multe cornite.

acum am schimbat cresa cu gradinita, care este tot de stat, are 2 educatoare tinere si dragute la 12 copii (de aceeasi virsta), am dus-o inca din prima zi cu mare drag si a facut o impresie ff buna acolo.
una din educatoare ne-a declarat ca anul asta are o grupa deosebita, din care 2-3 copii sint chiar f deosebiti, printre care si REbe. cel putin asa ne-a zis ea. si mi-a zis ca se vede ca ne-am ocupat mult de ea (atit noi cit si cresa), stie foarte multe, participa activ la toate jocurile si activitatile, este placuta si vesela.

niciodata nu mi-a venit acasa nici cu cea mai mica vinataie sau zgaraietura!!

ce s-ar fi intimplat daca ar fi stat acasa, nu as putea spune. stiu insa ca poate nu ar fi avut un program clar de somn/masa, nu ar fi invatat atitea, nu ar fi petrecut timp cu alti copii de virsta ei, samd. poate ca ar fi deprins gesturi batrincioase de la bunici (gen "gigea" sau alte cuvinte de mult apuse),sarumina nici eu nu suport, la mine in fam nu s-a vorbit asa.

cit despre imunizare, ce sa zic...fiecare mama daca ar putea, ar face un clopot de sticla pt puiul ei; dar oare e bine??
si asa copiii din ziua de azi nu mai sint ce am fost noi, crescuti numai la bloc si in interior, mincarea nu mai e ce era pe vremea noastra, aerul, etc. trebuie sa se adapteze, asta chiar daca mai si racesc din cind in cind.

eu personal, daca si cind voi avea un alt copil, cu siguranta nu as vrea sa fiu acasa cu 2 copii mici, pt ca nu m-as putea ocupa de ei asa cum trebuie, ea s-ar simti data la o parte caci cu siguranta nu ma voi putea dedica la tot ce imi va cere, nu mai zic ca pt mine nu as mai avea timp de nimic. sa nu mai amintesc ca eu nu potr sta acasa decit max 5-6 luni...ceea ce conteaza. poate daca as fi putut sta 2 ani, as fi gindit altfel.
bine, nu va fi cazul, caci daca se va intimpla asta, Rebecca ar avea deja de la spre 4 ani in sus;

ASta este parerea mea si poate este asa ferma si din cauza ca REbecca, desi s-a imbolnavit des la cresa, a avut numai forme usoare de raceli, din fericire. sa bat in lemn, dar din octombrie ne tinem bine, tragem cu imunobaby si ...sa speram ca ne va fi bine si de aici incolo.


Patricia, mama de fetita - Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

In primul rand La multi ani lui:
Mihai (amo2004)
Mihai Cristian (Bdana)




Aprecierile acestea privind imunizarea/varsta ideala pt gradi sunt subiective. Fiecare are in spate propria experienta, propriul copil, propria situatie familiala, propriile ambitii si convingeri. Pana la urma luam decizia care ne asigura un oaresce confort psihic.

Eu mi-as duce linistita copilul la gradi daca s-ar indeplini simultan urmatoarele conditii:
- copilul sa nu aibe vreo atopie;
- grupa sa fie de maxim 10 - 12 copii;
- control medical al fiecarui copil in fiecare dimineata;
- neacceptarea copiilor cu febra, eruptii suspecte etc (cu Nurofenul pe catedra, cum am vazut ca se practica);
- alimentatie sanatoasa asa cum o inteleg eu (stiu, sunt fixista!);
- si eu mi-as dori engleza intensiv, nu cum se promite pe la majoritatea gradinitelor;
- educatoare bine instruite, talentate;
- sa nu fie stimulati cu dulciuri;
- sa nu aibe TV;
- un pret decent;


Mi-as mai dori sa-i duc la program scurt, nu lung si, dupa-amiaza sa fie supraveghiati de o bunicuta care sa aibe rabdare si talent pedagogic si sa stie si o limba straina, si sa fie si sanatoasa . Eu fac haz de necaz pt ca a mea nu corespunde descrierii, asta e... So, nu ma deranjeaza ideea de bunica ci, ce fel de bunica.
In plus, m-ar mai aranja o menajera si-o bucatareasa care sa stie sa gateasca sanatos, iar eu timp de cel mult 6 ore/zi sa practic ce activitate imi place mie, dar sa nu fiu frustrata ca nu castig suficient din asta . Dupa parerea mea, o femeie ar trebui sa lucreze o jumatate de norma si, evident, sa fie platita pt norma intreaga. Daca as fi avut la 18 ani mintea de-acum, as fi ales altceva. Atunci criteriul de baza era acumularea... credeam ca 24 h sunt suficiente si pt copii si pt job si pt restul...






Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Amo, BDana, sa va traiasca baietii!! La multi ani!!sa fie frumosi, sanatosi si norocosi!


Patricia, mama de fetita - Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Mai, cica chestia asta cu socializarea de la 2 ani e o noutate, o moda, lansata in mare masura si de aparitia particularelor astora. Ei nu au nevoie de viata sociala asa devreme, de altfel inainte de 3 ani nici nu stiu sa interactioneze cand se joaca si o fac mai mult individual. Parerea mea e ca, daca ai cu cine sa il tii acasa si care sa se ocupe de el cum trebuie, daca il mai si dai la un inot sau il implici in activitati, e arhi-suficient un an, maxim 2 de gradinita.
Oricum e chestia de optiune personala, fiecare cu situatia lui particulara, vorba Ericai, asa ca nimeni nu are de ce sa te critice sau sa-ti discute optiunea, Monalac!
Eu le-o tai scurt daca ma intreaba ceva pe tema asta si le spun ca asa am hotarat noi ca e mai bine pt. copilul nostru. "Binevoitori" se gasesc oricum intotdeauna.


La multi ani sarbatoritilor zilei!

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

La multi ani Mihaiutilor!!

Erica ai fost tare cu mesajul tau!!! Si eu visez la ce povestesti tu si traiesc in plin conflict intre cariera si viata de mama si familie. La serviciu nimeni nu intelege ca eu am alte prioritati (nici macar femeile)si am ramas mult in urma altora care au promovat de cand am facut eu cupilu iar acasa se uita foarte mirati cand imi permit sa intarzii. Indeplinesc doar conditia cu bunicuta care e super!!

Mergi la inceput